Railroad Tycoon II

04.11.1998
31.01.2000
01.07.2000

Pokračování průkopnické budovatelské strategie od vývojářů z PopTop Software, v níž má hráč za úkol vystavět vlakové impérium. Na svoji dobu hra oplývá nezvykle komplexní, realisticky se chovající ekonomikou a velmi vysokým počtem map, lokomotiv, stanic, upgradů apod.

Railroad Tycoon II dokáže být zábavný po síti i v singleplayeru (kampaň, quick scenario), ve kterém můžete, ale také nemusíte změřit své síly s virtuálními magnáty. Hra zachycuje prvopočátky vlakové dopravy kolem roku 1830, současnost a troufá si jít i do blízké budoucnosti (cca 2050).

Hra se po čase dočkala expansion packu Second Century. Celý komplet se dá velmi levně pořídit v nejrůznějších edicích.

@ještěr (30.08.2020 01:55): jinak ty obligace hra nenuti hrace vubec do konce task deadline splatit. Kdyz mate +++ rating muzete si brat pujcky do aleluja. Muzete si treba jit pujcit, nakoupit maximum vlastnich akcii, pak cast za firemni penize spalit a potom draze se snizenou supply v obehu prodat. Nebo z toho muzete financovat ty nejlukrativnejsi byznysy, ktere linkujete vlaky s mesty (ci se k tomu chystate). Hra mne ale nikdy neprinutila ty obligace zpatky odkupovat (mozna jsem jich nenakoupil "dost"), ani vas za dluhy nijak netresta. Ale ony vlastne firmy dnes fungujou dost podobne. Tyhle pujcky udelaji zacatek strasne snadnejsi. Pocitacovy souper vas s timhle nikdy nepredhoni, bude vsude za vami.

Tuhle hru jsem si koupil, když mě omrzel TT Deluxe. Záměr byl najít nějakou kvalitní náhradu budování železnic, kterému jsem v TT totálně propadl. Sám název tomu slibně napovídal. Po nainstalování jsem ale zjistil, že systém železnic je zde poměrně ubohý a samotný TT Deluxe jej má mnohem lepší.
Systém hry je stejný jako u TT. Na mapě jsou města, továrny, doly, atd. a naším úkolem je postavit rentabilní spoj a uspokojit poptávku vs. nabídku. Grafika je koukatelná, koleje jsou pěkně zaoblené, nemají ostré hrany jako v TT. Hra neustále odemyká nové a nové lokomotivy - je jich kolem 100-vky. Ale...
Hlavní problém je asi v tom, že zde vůbec nejsou semafory a vlaky se nedají nijak řídit, tudíž jezdí neřízeně sem a tam. Ovšem záhy zjistíte, proč ta absence semaforů. Programátoři si nijak nelámali hlavu s křížením vlaků. Pokud se potkají na trati, prachsprostě se projedou skrz na skrz. Tak na co potom semafory, že? :) Nedá se postavit ani vícekolejné nádraží, nejvíce dvoukolejné (zase mě napadá, na co víc kolejí, když se vlaky projíždějí?). Navíc nejde ani upravit terén, což bych při stavbě železnice docela předpokládal... (nakonec jsem ale objevil blafák, jak terén upravit a dalo se stavět kdekoliv tratě bez převýšení - jen to lezlo trochu do rozpočtu)
To křížení vlaků mě ale fakt dorazilo! Situace, kdy proti sobě jedou dva vlaky plnou parou, nebo jeden dojíždí ze zadu druhý, je řešena tak, že jeden vlak zpomalí, druhý zastaví úplně, oba změní barvu na průhlednou a začnou se projíždět! Je to docela prasárna, podle mně. A pokud se vám takhle sešlo na trati víc vlaků, nastal totální kolaps, vlaky nabíraly zpoždění a protivník (počítač) vás za chvíli vydrtil.
Osobně jsem typ hráče, který je schopen hrát i tu největší pitomost a najít si na ní něco pozitivního, takže jsem RT 2 nakonec dohrál až do konce. Porazit magnáty nebylo vůbec lehké a častokrát bylo zapotřebí mimo rychlého stavění železnic i dobře zainvestovat na burze. Mimo sledování vlaků taky bylo stejně důležité sledovat i vývoj grafů a včas manipulovat s akciemi.
Pochvalu si zaslouží příjemná Country hudba, která se k tomuto žánru hry hodila.

Pro: Vysoký počet lokomotiv, hudba.

Proti: Křížení vlaků na trati, absence semaforů.

Railroad Tycoon II je snad jediná hra, ke který sem se za posledních 10 let od jejího vydání několikrát vrátil. Hlavní důvod spočívá v tom, že člověk u ní dokáže krásně relaxovat :) Nikdo po něm nestřílí, nemusí zběsile klikat atd. Hezky v klídku si staví železnici...kouká, kde co postaví, kam bude co dovážet nebo jaký sou zrovna nový lokomotivy :) Celou dobu vám k tomu hraje takovej pěknej conutry soundtrack, kterej tý pohodový atmosféře ještě přidává na síle a samozřejmě sympatická grafika, která je líbivá i v současnosti... Samozřejmě, že taková idilka to zase neni pořád..hlavně v pokročilejích levelech už člověk musí trošku vědět, jak to chodí, protože častokrát s ním sou na mapě další konkurenti. Další věcí je ekonomická stránka hry, která je pro neznalce (jakož i mě) celkem náročnej oříšek...je ale pravda, že pro úspěšný dohrání do ní člověk nějak extra moc zasahovat nemusí zase...

Pro: Pohodička, propracovanost, soundtrack, kvalitní nenásilná zábava :)

Proti: možná složitost ekonomický stránky hry, ale jak pro koho určitě..

Herním systémem asi už nepřekonatelný (vlako)žrout času. Ideální stupeň detailu grafiky a způsobu nahlížení pro daný subžánr. Navíc je k mání opravdu košatá edice za rozumnou cenu.