Project CARS - Pagani Edition

simulátor > závodní simulátor *
freeware
28.10.2016 PC
Slightly Mad Studios
Project CARS - Pagani Edition je volně dostupná verze hry Project CARS vytvořená společně s italskou automobilkou Pagani Automobili zaměřující se na výrobu sportovních vozů. K dispozici jsou ve hře pouze vozy této automobilky, konkrétně Pagani Huyara, Pagani Huyara BC, Pagani Zonda Cinque, Pagani Zonda R a Pagani Zonda Revolucion. Tyto vozy je možné prohánět na třech tratích a to na německém okruhu Nürburgring prodlouženém o část Nordschleife, italském okruhu v Monze a trati plné zatáček na pobřeží Francouszké riviéry. K dispozici jsou dva herní módy Time Trial a Quick Race Weekend. Hra podporuje i VR režim na zařízeních Occulus Rift a HTC Vive včetně rozlišení 4K.

Tahle hra se prostě jmenuje špatně. Správně by to mělo být "Project CARS Demo" :)

Supersporty Pagani a Project CARS a to všechno zdarma? To zní jako skvělá nabídka. Pokud zdůrazním to slovo "zdarma", tak to vlastně dost dobrá nabídka je, ale asi už je vám zřejmé, že mám ke hře nějaké výhrady. Pět vozů z dílny italské automobilky Pagani je celkem fajn, jsou mezi nimi i znatelné rozdíly, i když všechno jsou to supersportovní auta, takže trucky a offroady opravdu nečekejte.

Bolavou patou této hry je podle mě výběr tratí, na kterých tyto sporťáky můžete prohnat. Klasický okruh v Monze je ještě fajn, k tomu nemám výhrady. V pohodě by mohl být i Nürburgring, kdyby ovšem autory nenapadlo ho výrazně protáhnout o část Nordschleife. Tři čtvrtiny doby tak jedete po úzkém točitém a hrbolatém okruhu, kde absolutně nemáte šanci si užít rychlost a akceleraci, protože furt stojíte na brzdě a kočírujete rozhopsané auto. A podobně je na tom i trať na Azurovém pobřeží francouzské riviéry, také samá zatáčka, takže i zde se k maximálce težko dostanete. Abychom si rozuměli, ty tratě nejsou zpracované špatně, jen se prostě k Pagani autům nehodí, a už vůbec ne na závod s dvaceti protivníky najednou.

Herních módů je také poskrovnu, je tu jen Time Trial, kdy si na stejných tratích můžete zkusit zajet nejrychlejší čas a nebo Quick Race Weekend, kde tedy jedete klasický závod. Zde naopak musím pochválit možnosti nastavení, jak co se týká hry (počet kol, počasí, pořadí na startu, počet oponentů, možnost tréninku, kvalifikace atd.) tak i co se týká ovládání a obtížnosti. Samozřejmě grafika je na freeware poměry parádní a věřím, že někdo, kdo nedisponuje širokou herní knihovničkou, tu vydrží kroužit mnoho hodin. Mě to cca po pěti hodinách přestalo bavit. Což je ovšem docela fail, když má edice fungovat jakožto reklamní demo, které by mě mělo donutit koupit plnou verzi Project CARS.

Pro: Pagani vozy, Grafika, Zdarma ochutnávka Project Cars

Proti: Výběr tratí, malý počet herních režimů

Jestli tahle hra zdarma něco dokáže udělat, tak plno lidí odradit. Project CARS je hra, se kterou se člověk musí pomazlit, poladit setup, nastavení ovládání... Pokud někdo pustí tuhle Pagani edition a očekává, že si na první dobrou skvěle zajezdí, tak to ani omylem.

Jakkoliv je mi značka Pagani sympatická, tak mít výběr mezi pěti vozy mě nějak nenadchlo. Příště by to chtělo vozy tří značek, kdy každá je něčím specifická a hráč by si tak mohl vybrat, na co má náladu. Teď je to vlastně jedna kára, jen s mírně odlišnými parametry (650 koní a 800 koní mi nepřijde jako zásadní rozdíl).

Musím tvůrcům vynadat za trailer na Steamu. Jsou tam ukázané věci, které v Pagani edition vůbec nenajdete. To je trochu podpásovka.

Pokud přemýšlíte o koupi Project CARS, tak si to zkuste a pomůže vám to s rozhodováním. Je to v mnoha ohledech stejné jako plná hra. Pokud si chcete "jen tak" zajezdit, nebo nedejbože chcete jezdit na klávesnici, tak se poohlédněte někde jinde.