Pro Evolution Soccer 6

Winning Eleven: Pro Evolution Soccer 2007, Winning Eleven 10

27.10.2006
01.11.2006

Pro Evolution Soccer 6 je dalším dílem ze série fotbalových simulátorů od společnosti Konami. Stejně jako v případě předchozích dílů, ani zde se nejedená o nějakou velkou revoluci, Konami se snaží každým rokem vylepšovat hlavně drobnosti a přiblížit tak svou sérii co nejvíce reálnému fotbalu.

Došlo k upravení fyziky míče, pohybu hráčů, chování rozhodčích a také ke zpomalení hry, kdy se hra více odehrává ve středu hřiště. Opomenuty nebyly ani oficiální licence, takže je k dispozici zase o něco více týmů a hráčů vytvořených na základě svých reálných předloh.

Troufnu si rict, ze jsem dodnes nehral lepsi fotbalovou videohru. Z hlediska hernich moznosti, obtiznosti a diky fanatikum, kteri i nekolik let po vydani hry v roce 2006 vydavali jeden patch za druhym na aktualizaci soupisek vysel onehda dosud nenapodobitelny fotbalek. A vubec nic nevadila ani po letech horsi grafika a menu zkonvertovane z konzole. Na internetu se dala sehnat tuna utilit vylepsujici grafiku hry. Potesili i vyber dresu pred zapasem - hracu v poli i brankare, pripadne i ve vyberu moznost zamichat vice barvami. Od tohoto dilu jsem se odklonil az v roce 2012, kdy jsem presel na tehdejsi FIFA 12. Neuveritelne, ze jsem u ni vydrzel celych sest let a cas od casu se k ni vracim i nyni, protoze soucasne fotbaly me prilis neoslovuji. Dnes vede sice paradni grafika, ale fiktivni Ultimate Teamy ve FIFA. A hrat proti tymu se zrcadlovymi hraci me vazne nebere. PES 6 byl poctivy fotbal, ktery sice nemel plne oficialni licence, ale po projeti internetu jste meli licence behem chvile. Co jsme se s kamaradem nahrali proti sobe online. Hru jsme dovedli k dokonalosti, kdy jsme hrali proti sobe pratelaky a vysledky zapisovali do externi tabulky fiktivni Ligy mistru a v dobach Eura 2008 i tento turnaj. Sveho casu vychazel na fifacz.com (drive fifa.unas.cz) Czech Super Patch, ktery do hry pridal ceskou ligu a nutno podotknout, ze autori si tehdy davali sakra zalezet. Za me dodnes neprekonany fotbalovy simulator.

Pro: nezapomenutelna fotbalova atmosfera, po nahrani soupisek z netu se jednalo o dosud neprekovanou fotbalovou rezbu,

Proti: akce AI jsou po case naskriptovane, penaltu muzete prekopnout a neovlivnite to

Pro Evo 6 pro mě bylo několik let na samotném vrchlou fotbalových simulací. Neříkám, že předchozí ročníky v podobě PES4 a PES5 byly špatné, ale PES6 přinesl tu správnou kombinaci všeho, co dělá fotbal fotbalem a díky tomu se mu dostalo cti okupovat místo na mém disku téměř tři roky. Až teprve po vydání PES 2010 jsem se téhle výborné hry vzdal, za což mohla hlavně šílená neaktuálnost soupisek. Na to, editovat ručně tisíce položek jsem prostě neměl nervy.

Už je to pár let zpět, takže oficiální licence v té době byly u Konami ještě hodně velkou slabinou, nicméně Czech Super Patch 2006 plnil svou funkci na výbornou. Proti předchozím ročníkům mi hra připadalo o dost variabilnější, samozřejmě že v tom množství odehraných zápasů po čase člověk vypozoroval určité stereotypy, ale dalo se to přežít a odměnou byly stovky hodin zábavy a někdy i frustrace, když se moc nedařilo, například, když jsem si řekl že odehraju poctivě Ligu Mistrů za Spartu a že porážka prostě znamená konec a budu hrát odznova. Raději ani nebudu počítat, kolikrát jsem začínal :)

I tenhle díl měl slabiny, které se s touhle sérií táhnou pořád - občas divné rozhodčí a jejich pískání/nepískání, málo faulující PC, od kterého jsem navíc za ty roky dostal snad jenom jeden gól z přímého volného kopu a kiksy gólmanů a AI jak spoluhráčů, tak soupeřů celkově. Ve době vydání byla grafika solidní, ve srovnání s dneškem už je to slabší, nicméně koukat se na to pořád dá.

Pro: Skvělé zpracování fotbalu

Proti: Dnes slabší GK, občas chybky v AI