Pravidla hmoty

2005

freeware

Váš hlavní hrdina, se kterým se máte sžít, je plastelínovým míšencem, jehož rodiče byly různé barvy. On je kvůli tomu vytvořen z barev dvou a nemá proto takové příležitosti jako bytosti, které jsou z barvy jedné. Jeho tajným snem je stát se jednobarevným, protože už jako dítě neměl téměř žádné kamarády a v tom mu musíte pomoci vy.

Příběh začíná v knihovně, odkud mimo jiné získáte mapku dalších lokací a dále se podíváte na pláž, do parku, ale například i do vězení. Vše probíhá stylem, že přijdete do jedné z uvedených lokací, kliknete na jednu z několika věcí, co se v dané lokaci nachází, a poté sledujete krátký interaktivní filmeček, do jehož děje však můžete, respektive musíte, zasahovat. Hraní vám zpříjemní dvě minihry, z nichž v jedné určujete souhvězdí a ve druhé identifikujete oběť vraždy.

Originální plastelínová adventura Pravidla hmoty - prvotina týmu Camera Obscura je jedním z účastníků soutěže na téma útěk pořádané serverem České hry. Za zmínku ještě stojí, že našla grafickou inspiraci ve známé hře The Neverhood.

Pravidla hmoty jsem hrál ještě daleko dříve než Neverhood, ve kterém toto plastelínové dílko našlo do jisté míry inspiraci. Příběh je ale zcela jiný, protože jsem se zde nesnažil zachránit svět, ale mým hlavním cílem bylo udělat z dvoubarevného míšence jednobarevného klučinu.

Hra sice neoplývá kdovíjak dlouhou herní dobou a spouští se pouze v okně, ale i tak se v ní nachází šest lokací, dva hlavolamy a zajímavá hudba, která mě provázela až do zdárného konce, kdy se můj chráněnec konečně stal jednobarevným.

Pro: příběh, lokace, hlavolamy, hudba

Proti: krátká herní doba