Musím říct velmi rozporuplná hra. Oproti předchozím dvěma Syberiím Benoît Sokala citelný úpadek co do kvality herního titulu. Nejprve technické věci této hry:

Pokud chcete do této hry češtinu, tak rozhodně neinstalujte ručně po sobě patche, já to tak udělal a pak se mi nezobrazovaly titulky, místo titulků byl jenom prázdný obdélník textového pole. Čeština z bonuswebu má v sobě patch, který hru updatuje a správně pak nainstaluje češtinu. Další technická věc je cz dabing od Fenix ProDabing

Vyzkoušel jsem ho, ale bohužel tak jak je psáno v komentářích, tak hra nefunguje s cz titulkama a dabingem zároveň. Takže si nejspíš budete muset vybrat, jestli budete hrát neopatchovanou verzi s cz dabingem nebo patchovanou verzi s cz titulky. A nakonec taky jsem měl bug se schodištěm v harému, díky Jumasovu komentáři co je tady na databázi-her jsem ho ale překonal, takže díky Jumasi.

K samotné hře. Na první pohled se mi zdá, že Sokal tady vzal koncept ze své první hry Amerzone a trochu ho překopal. Hra Amerzone se odehrávala někde ve fiktivní zemi Jižní Ameriky, která trpěla pod diktátorem a vašim úkolem bylo rozluštit mystérium jednoho typu zvířat - bílých ptáků. V Paradise se dostáváte do fiktivní země v Africe, která trpí pod vládou diktátora a vy jako hlavní hrdinka jste spojeni s černým leopardem - jehož záhadu musíte rozluštit. Čeká vás celkem 8 různě dlouhých kapitol hry (různých typů prostředí), kde plníte různé puzzle zádrhely, ať už se jedná o používání předmětů nebo o pouhé interakce s kliknutím na interaktivní předmět, který máte na obrazovce. Hra v sobě kombinuje arabské prostředí (první dvě kapitoly) s černošskou kulturou střední a jižní Afriky. První dvě kapitoly (harém a arabské město mě osobně tedy moc nenadchly). Postupem času, jak se ale hra blížila ke svému vyvrcholení, tak se prostředí mění a osobně mi více sedlo, než zmíněný arabský začátek hry. Ve hře je i narážka na Syberii, což mě potěšilo. Příběh je tak trochu zvláštní a hlavní postava je dcera diktátora, která většinu života strávila v Evropě a nyní se vrací v čele rebelů sesadit a zavraždit svého otce.

Paradise považuji za mírně slabší oproti Sokalově prvotině Amerzone a dost mě diví takový úpadek oproti jinak skvělým dvěma Syberiím, které vznikly před touto hrou.

Pro: Začátek hry, který má náležitě navnadit na delší hraní není moc dobrý, jak hra ale postupuje v ději, tak se to zlepší

Proti: Bohužel tato hra Syberiím nesahá ani po paty, možná nejhorší hra Benoît Sokala

Ve vší úctě k nebožtíku Sokalovi, ale Paradise se mu příliš nepovedla. Moc mě nenadchla ani před lety, když jsem ji hrál poprvé a po opáčku je to ještě horší.

Co můžu pochválit je grafika. Ta se od Syberie nezměnila a tak tu máme opět cizí zemi v celé její kráse, různá prostředí a k tomu spoustu animací a jako bonus příjemnou hudbu. Tady není co vytknout.

Příběhově je pro mě Paradise spíše zklamáním. Hlavní hrdinka je sestřelena nad fiktivní africkou zemí Mauránií a ztrácí paměť. Což je klišé jak prase, ale některé hry s ním umí pracovat. Bohužel tady ne - díky ztrátě paměti je Ann Smithová v podstatě prázdnou nádobou, která jen sleduje a pasivně přijímá co se kolem ní děje. V hlavním příběhu se bijí dvě složky. Ann prochází Mauránií, zjišťuje že je pravděpodobně dcerou místního krále Rodona a že to není vůbec dobrý král, ale pěkný zmetek. Jsou tu rebelové (kteří se mi nezdáli o moc lepší než vláda), špioni, čistky a vraždy. Tenhle realistický příběh spolehlivě zabíjí fantasy elementy Paradise - hrdinka se probouzí v pohádkovém harému (což je spíše Arábie), jsou tu vymyšlená zvířata, stromoví lidé, na konci nechybí ani voodoo (spíše Haiti). Celá linie s leopardem je naprosto zbytečná, včetně všech scén kdy ho ovládáte. Kde se vzaly tu se vzaly (ze Sybérie) automatony. A konec je příšerný Hrdinka si nevzpomene kdo je a rozhodne se zabít vlastního otce, ozve se výstřel, ale co se stalo neuvidíme.

Hratelnost je ze začátku tragická. Všechny elementy, které jsem přešel v Sybérii tady bijí do očí a ještě přibyly technické chyby. Aktivní místa se hlásí pouze změnou kurzoru, nikoliv popisem. Kurzor se ovšem mění jak se mu chce, občas se nezmění, občas kliknete a nic se nestane. Některá místa se stanou aktivními až něco uděláte (tlačítko ve fotolabu, vosí hnízdo), jindy se něco/někdo objeví až s někým promluvíte. Něco jde použít jen na přesně určeném bodu (nabrání vody z bazénu). I bez těchto devadesátkových prasáren jsou aktivní místa schovaná, většinou přesně tam kde se nepodíváte, zatímco očividné věci jsou neaktivní.

Aby toho nebylo málo, dvě kapitoly (úvodní palác a stromová vesnice) jsou naprosto příšerné bludiště, ve kterých se navíc jasně nehlásí východy, občas jsou ty východy dokonce rafinovaně schované. A tak jsem jak kretén hledal co dělat ve mezi stromy, než jsem objevil nehlásící se žebřík do dalšího patra, nad kterým je půl metru nahoře šipka. K dovršení všeho si hrdinka chodí většinou kam chce. Většina zákysů tak nepramení z toho, že nevíte co kde použít, ale že nemáte v rukou nic a netušíte co dělat/kam jít.

Po třech kapitolách jsem toho měl plný zuby a hru vypnul s tím že ji napálím 50%, Sokal neSokal. Naštěstí se to v posledních dvou kapitolách jakžtakž zlepší - jakmile totiž hrdinku zavřeme do uzavřeného prostoru, odpadne bloudění a s trochou usilovného myšolovu na obrazovce se i ty schované akční místa dají najít. Navíc mě to ve finále konečně jakžtakž začalo bavit.

Dávám 60%, ani víc ani míň. Některé tyhle věci byly i v Sybériích a tam jsem přivřel oči a ke konci to byla celkem slušná adventura, ale žádná must play klasika to není.
Benoît Sokal vytváří hry (a nejen ty), do kterých vkládá svůj osobitý styl. Ať už se jedná o úchvatný vzhled, mechanické přístroje či vyprávění příběhu, vždy lze poznat, že dané dílo má na svědomí právě tento spisovatel, výtvarník a vývojář v jedné osobě. Ani Paradise není výjimkou, a i když je znát, že na hře již nepracoval zkušený tým Microïds, stále se jedná o kvalitní adventuru.

Do hry jsem byl vhozen jako do ledové vody, ale vzhledem k počátečním událostem je to pochopitelné a lépe jsem se tak mohl vcítit do pocitů hlavní hrdinky. Zajímavý nápad je hra za černého levharta, když nastane noc, ale jeho ovládání je bohužel vyřešeno trochu nešťastně a často jsem se zasekával o různé překážky.

Při hraní jsem narazil na jeden bug, který způsoboval, že kdykoli jsem vyšel nahoru po schodech z lázní, Ann okamžitě sešla znovu dolů. Zkoušel jsem si nahrát pozici, kde chůze do schodů fungovala normálně, ale jakmile jsem se dostal do určitého bodu, bug nastal znovu. Už jsem si chtěl najít savy na netu, ale pak mě napadlo spásné řešení, že po zdolání schodů zmáčknu Esc, abych se dostal do menu a tento nápad naštěstí zafungoval. Přijít na něj mi ale trvalo asi hodinu.

Potěšil mě častý výskyt automatů, které se podobaly těm z první Syberie, ale naopak mě zklamala vesnice Molgravů, která je příliš rozlehlá a nepřehledná, podobně jako vesnice Youkolů v Syberii 2. Fauna v čele s boxerem žabím, který je na konci vtipně využit k bubnování, krásně zapadá do afrického prostředí a doplňuje častá herní videa.

Pro: lokace, automaty, příběh, levhart, boxer žabí, herní videa

Proti: bug se schodištěm, vesnice Molgravů, ovládání levharta

Paradise aneb jak Benoît Sokal nerozchodil úspěch Syberie a vrhnul se na tvorbu koniny. Snažil se o stejný, nebo aspoň podobný, princip jako u Syberie, ale nějak mu to přestalo fungovat. Zasněnost lokací doplňuje hráčova snaha nemyslet na trámy. Ale snaha je marná a hráčova mysl odlétá v dál a kochá se. Bohužel ne hrou.

Pro: Animace

Proti: Lhostejnost děje vůči hráčově fantasii

Zklamání. Po výtečné Syberii jsem doufal v kvalitní adventurní zážitek po všech stránkách a bohužel se nedostavil. Příběh je hodně plochý, grafika zaostává za Syberií o několik koňských délek, implementace leoparda je zbytečná a nezajímavá a lokace jsou občas hodně nepřehledné a hlavně nevzhledné. To hlavní co jsem ovšem postrádal, je atmosféra, kterou si mne Sokal získal v Syberiích. Průměrná adventura. Nic víc, nic míň...bohužel.