Oxygen Not Included

30.07.2019

Oxygen Not Included je simulátor vesmírné kolonie od kanadského studia Klei Entertainment, tvůrců her jako například Don't Starve nebo Mark of the Ninja. Cílem této hry není jen přežít, ale hlavně vybudovat prosperující kolonii se spokojenými obyvateli uvnitř létajícího asteroidu. Na dění ve hře hráč nahlíží z bočního pohledu připomínající 2D plošinovku.

S novou hrou dostanete nově vygenerovaný svět, skupinku kolonistů - duplikantů a omezené zdroje. Duplikanty neovládáte přímo, ale za pomocí prioritizovaných příkazů jim zadáváte úkoly, které mají plnit. Ze začátku je třeba především hloubit tunely, získávat suroviny a budovat základnu prostřednictvím propojených místností s rozvodem vody, elektřiny, kyslíku a tepla. Jednotlivé místnosti pak mohou plnit různé funkce, od zajišťování základních životních potřeb, po laboratoře pro výzkum, noclehárny, rekreační a sanitární prostory nebo potravinové farmy.

Každý kolonista má odlišné skilly, které lze v průběhu hry vylepšovat a také celou škálu vlastních potřeb. Nejen že je třeba zajistit duplikantům kyslík, teplo, jídlo či hygienu, ale je nutné je opečovávat i po psychické stránce. Stres, stejně jako nuda vašich svěřenců může mít negativní dopad na růst kolonie a je třeba předcházet a léčit celou řadu nejrůznějších nemocí, ať tělesných nebo psychických. K tomu jsou určeny například zajímavé volnočasové aktivity v k tomu určených místnostech nebo výběr oblíbených jídel.

Koukal jsem na nějaká videa a vypadalo to docela zajímavě. Nechce někdo napsat komentář? :)

Žádný tutorial, žádný návod, žádné vysvětlení čehokoliv. Poraď si jak umíš. Takže nezbývá nic jiného než zvolit metodu pokus-omyl, několikrát celou kolonii rozjet od začátku a hodně googlit. Ono je totiž sice super, že vám každou chvíli vyskočí tabulka, že nemůžete něco postavit nebo že vám v některé stanici chybí suroviny, protože třeba zrovna neumíte vyrobit plast, ale jak ho vyrobíte nebo kde na něj vezmete olej, to už by asi bylo moc informací. Nicméně, podaří-li se vám počáteční frustraci prolomit, změní se tato hra v nekonečnou a hlavně těžce návykovou zábavu (takový ten typ hraní - "ještě udělám tady tu jednu malou věc a pak to vypnu a půjdu spát"), protože je tady pořád co prozkoumávat, stavět, rozšiřovat, vylepšovat a měnit a za rohem vždycky číhá nějaká krize, kterou je potřeba řešit. Určitě musím vyzdvihnout i krásnou animaci (jak samotný styl kresby, tak detaily jako pohyb postav) a velkou variabilitu co se samotného hraní týče (generátor map, různé druhy asteroidů...).

Pro: animace, hratelnost, pestrost

Proti: žádný návod, na začátku chaos

Pokud někomu přijde jako mínus hry, že nemá tutoriál nebo nevede za ruku, tak to není v podstatě hra pro něj. Nedostatek pomocných informací totiž není chyba hry, ale jedna ze zcela vědomých vlastností, na kterých hra stojí. Pokud máte rádi hardcore building-crafting-survivaly, skočte do toho, ale buďte připraveni, že tohle není obyčejný survival, kde nás vás při kácení spadne strom nebo na vás za rohem čeká nepřítel s lukem. Budete bojovat s fyzikou plynů, kapalin, i pevných látek. Nekonečná zábava, nekonečná výzva, pro survival hardcoraře je to prakticky to nejlepší, co se dá najít. Pokud někde, tak zrovna tady je to za 101 %.