One Must Fall: 2097

akce > bojová *
15.06.1994 PC
One Must Fall: 2097 je klasická arkádová mlátička 1vs1, které slavily největší úspěchy především na konzolích a automatech. Soupeřit o nadvládu zde bude tentokrát až 10 druhů robotů, kteří se liší nejen designem, ale i bojovými schopnostmi a dovednostmi. Jak bude váš soupeř silný, určují i statistiky bojovníků, kteří roboty ovládají.

Mimo klasické rychlé hry zde najdete i 4 turnaje s výsledkovými tabulkami a nesmí chybět ani multiplayer.

Bojových arén je 5 a jsou obdařeny novinkou v podobě nebezpečných pastí, jako jsou například bodáky ze zdí, elektrická klec či letecké nálety, které vás na určitou dobu vyřadí ze hry a uberou vaši vitalitu.

Poslední multiplayerový update vyšel roku 1999 a o něco později byla hra distributorem uvolněna jako freeware. Jako sladkou tečkou budiž 3 tajné postavy v podobě Jazze Jackrabbita, Devana Shella a Evy Earlong.

OMF je pro mě jednou z nejatmosféričtějších mlátiček, které jsem kdy hrál. Konečně už to nebylo jen o volení nějakého bojovníka, tentokrát si hráč mohl zvolit hrůzostrašného robota (no a vedle toho, ještě pro mě nevýznamného pilota - plešoun to býval nejčastěji).

Na této hře jsem si opravdu užíval její atmosféru - dva hrůzostrašní roboti v souboji do posledního dechu (a každý měl strach z hrůzostrašného Pyrose). S postupem času jsem začal zjišťovat, že i volba pilota, má svou roli a tak jsem začal zkoušet jednotlivé kombinace. Opravdu se dost liší hra za různé piloty v jednom robotovi. Někteří roboti jsou hbití jako třeba Shadow, nebo Jaguár. A někteří mají taj hruzostrašné útoky, že si znich sednete na ......... (Thorn, Pyros, Flail). Samozřejmě to popisuji tak, jak jsem to vnímal ve věku šesti let, ale ten design stál zato.

Po dohrání kampaně, si lze zahrát i různé Tournament, kde lze vyzkoušet různorodé roboty a dosti je vylepšovat. Hra tak nabízí solidní vyžití.
Jediná škoda je ovšem to, že tato hra je už dávno za zemitem a dnes již tolik neuchvátí.
I tak 90%

Pro: Atmosféra, design, množství robotů a pilotů

One must fall(OMF) byla jedna z mála bojovek která se dostala na pc a celkem jednoznačně se na zdejší chudé bojovkové scéně stala na mnoho let králem (podle mnohých dosud nesesazeným). Grafika patřila svého času k absolutní špičce, koukatelná je i nyní. Horší to je se zvukovou stránkou, která neskýtá pro dnešní uši moc potěšení. Hra má chytlavé hudební skladby, bohužel už v technicky hodně zastaralé podobě.

OMF má narozdíl od ostatních pc bojovek vysvětlení proč se vlastně bojuje, pěkný interface a takovou omáčku okolo. Vaše dovednosti jsou dané nejen výběrem robota ale také jeho pilota. V turnajovém módu potom můžete robota vylepšovat a kupovat už lepší nové modely (bojím se to nazvat RPG systémem:D). Po každém zápase je komentář jako z televizní sportovní rubriky kde se popíše zápas, zezačátku zábavné.

Ovládání je prosté, šipky a dvě tlačítka. Jejich kombinací můžete dosáhnout různých komb. Každý robot a hráč má jiné slabiny, výhody a zvláštní pohyby. Jsou zde i různá destruktivní zakončení a skryté postavy a stroje. Arény jsou také odlišné, některé mají i různé nástrahy, takže hrozí zranění nejen od protivníka ale i od nich.

Pro: jednoduché ovládání, na bojovku originální, vylepšování robotů

Proti: zastaralé technické zpracování - především zvuková stránka věci