Ocean Quest

2008

freeware

Zajímavým klonem Zumy je její 3D freewarová sestřička Ocean Quest. Z podvodní ponorky střílíte barevné kuličky na vláček z kuliček, který směřuje do podvodního bunkru. 3 kuličky se stejnou barvou za sebou zmizí a povede-li se vám udělat kombo 2x a více sestřelených barev nebo sestřelíte speciální kuličku-bublinu s rybičkou uvnitř, můžete získat jako bonus např. zastavení vláčku na pár sekund, zpomalení, zaměřovač, bombu, vodní vír apod. Body dostáváte za rychlejší ukončení levelu pod limit, za počet sestřelených bublin s rybičkami a za počet uskutečněných komb (více než dvě trojičky odstraněné najednou). Střelbu ztěžují proplouvající ryby, které brání hráči ve výhledu (ale dají se rozehnat).

Celkem hra obsahuje asi 40 levelů.

Klonů Zumy a Luxoru, jež byly sami o sobě klony postaršího titulu z Arcade automatů Puzz Loop, je nepřeberné množství. Mě však zaujal Ocean Quest, ve kterém jsem se ze zikkuratů a pyramid přesunul na dno oceánu a žábu či skaraba nahradila miniponorka.

Moc dobře si pamatuji, že jsem měl mít ze Silvestra na Nový rok ve staré práci noční směnu, ale ta se nakonec nekonala. Šel jsem pěšky asi tři kilometry, protože jsem neměl k dispozici auto a MHD v tento čas nikdy nejezdí. Když jsem dorazil, tak mi bylo řečeno, že dnes má službu jen ochranka a u ostatních zaměstnanců je směna zapsána jen z důvodu, že se tímto způsobem řeší Vánoční odměny. Tedy že nikdo nepracuje, ale směna se zaplatí. V práci jsem byl nový a vedení se mi o tomto faktu jaksi zapomnělo zmínit, a tak jsem se obrátil a šel stejnou štreku nazpátek.

Proč píši takový zážitek ke hře, kde jde o to, abych vystřelováním kuliček z ponorky spojil tři a více těchto objektů stejné barvy, které následně zmizí a mě přibudou body do celkového skóre? Protože poté, co jsem se po nucené procházce vyspal, měl jsem ukrutnou potřebu si něco zahrát a do oka mi padl právě Ocean Quest. Jakmile jsem vystřelil první kuličku, nemohl jsem se od hry odtrhnout a dohrál jí na jeden zátah. Takhle si představuji relaxaci po právě prodělané frustraci.

Pro: návyková hratelnost, okolní prostředí, ponorka, rybičky

Proti: návyková hratelnost

Kouzelné podmořské prostředí láká k řádění s kuličkama skoro jako bájné Sirény.
Prostředí úrovní je dost pestré, takže udrží pozornost, snad jen tu úroveň se zaparkovanou velrybou si mohli autoři odpustit. A ta parádně zběsilá hratelnost... Pořád se něco děje.

Hra by si zasloužila víc, kdyby nebylo chyb, díky kterým nejde v podstatě dohrát.

Pro: Zběsilá hratelnost, ale zároveň ideální na odreagování. Grafika

Proti: Nejspíš nelze dohrát

Sakra, takové hry by se měly zakázat, nebo by u nich mělo být varování ministra zdravotnictví: Tato hra odtrhává od reality a škodí vám i lidem ve vašem okolí.

Tento herní princip je totiž jako droga, člověk začne hrát, myslí že hraje čtvrthodiny, no a když se pak podívá na hodiny, zjistí že jsou tři ráno a za chvíli vstává do práce:) Fakt, tahle hra a všechny jí podobné jsou zlo.

Podmořské prostředí je pěkné, levely různé, kuliček spousta, na co ještě čekáš?!

Pro: Zábavný koncept, krásné prostředí, ryby!

Proti: Zlá hra, která vás odtrhuje od normálního života.