Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

< >
  • PC 90
Observation je další interaktivní počin od studia No Code a stejně jako jejich Stories Untold, je třeba brát tuto "hru" spíše jako interaktivní hororový zážitek, než jako hru v klasickém slova smyslu. Tento simulátor operačního systému vesmírné stanice svým střihem, prací s kamerou a náplní skutečně připomíná spíše film a bere si inspiraci z klasických sci-fi, jako 2001: Vesmírná Odysea, hororu Even Horizon a pozornějšímu oku určitě neujdou i záběry, které nápadně připomínají film i hru Alien.

Ve hře se ujmete role operačního systému a umělé inteligence na vesmírné stanici. Jak byste asi čekali, rozhodně se nebude jednat o klidnou a bezproblémovou plavbu vesmírem, ale budete muset řešit spoustu různých problémů, tak jak by se od řídícího systému očekávalo. Nízký tlak v kabině, požáry, ovládání komunikace nebo lokalizace členů posádku jsou některé z vašich základních úkolů. Jedná se zároveň o hlavní "gameplay" mechaniku a je nutno říci, že tento styl hry asi nebude vyhovovat každému. Přehled o dění na lodi vám budou poskytovat ovladatelné kamery a zároveň se můžete po prostorech stanice pohybovat ve formě řiditelného drona. Prostory stanice jsou velmi detailní a působí uvěřitelně, celkový dojem je tedy velmi dobrý. S navigací je to už bohužel horší. I když vám hra říká kam máte jít, máte k dispozici mapu a každý modul má svoje označení, občas se vlivem ne zrovna příjemného ovládání drona a faktu, že ve stavu bez tíže nikde není nahoře ani dole, prostě ztratíte a nebo nebudete vědět kam jít. To může být pro někoho poměrně frustrující.

Technické zpracování je jinak docela dobré, až na obličejové animace se hře nedá po vizuální stránce skoro nic vytknout. Zvuky a voice-acting jsou perfektní. Příběh je poměrně originální, dobře střižený a udrží vaši pozornost po asi 4-5 hodin hratelnosti.

Observation rozhodně není pro každého. Je nutné se připravit na to, že vás vlastně nečeká moc hraní a že se jedná v herním odvětví spíše o experiment - rozhodně ale velmi zajímavý. Pokud jste fanoušci sci-fi hororů a máte rádi filmy jako Vesmírná Odysea a Event Horizon, myslím, že vám mohu Observation s čistým svědomím doporučit.

Pro: Koncept, příběh, grafika, audio-vizuál

Proti: Velmi omezená cílová skupina zákazníků, není pro každého

+15