Observation je další interaktivní počin od studia No Code a stejně jako jejich Stories Untold, je třeba brát tuto "hru" spíše jako interaktivní hororový zážitek, než jako hru v klasickém slova smyslu. Tento simulátor operačního systému vesmírné stanice svým střihem, prací s kamerou a náplní skutečně připomíná spíše film a bere si inspiraci z klasických sci-fi, jako 2001: Vesmírná Odysea, hororu Even Horizon a pozornějšímu oku určitě neujdou i záběry, které nápadně připomínají film i hru Alien.

Ve hře se ujmete role operačního systému a umělé inteligence na vesmírné stanici. Jak byste asi čekali, rozhodně se nebude jednat o klidnou a bezproblémovou plavbu vesmírem, ale budete muset řešit spoustu různých problémů, tak jak by se od řídícího systému očekávalo. Nízký tlak v kabině, požáry, ovládání komunikace nebo lokalizace členů posádku jsou některé z vašich základních úkolů. Jedná se zároveň o hlavní "gameplay" mechaniku a je nutno říci, že tento styl hry asi nebude vyhovovat každému. Přehled o dění na lodi vám budou poskytovat ovladatelné kamery a zároveň se můžete po prostorech stanice pohybovat ve formě řiditelného drona. Prostory stanice jsou velmi detailní a působí uvěřitelně, celkový dojem je tedy velmi dobrý. S navigací je to už bohužel horší. I když vám hra říká kam máte jít, máte k dispozici mapu a každý modul má svoje označení, občas se vlivem ne zrovna příjemného ovládání drona a faktu, že ve stavu bez tíže nikde není nahoře ani dole, prostě ztratíte a nebo nebudete vědět kam jít. To může být pro někoho poměrně frustrující.

Technické zpracování je jinak docela dobré, až na obličejové animace se hře nedá po vizuální stránce skoro nic vytknout. Zvuky a voice-acting jsou perfektní. Příběh je poměrně originální, dobře střižený a udrží vaši pozornost po asi 4-5 hodin hratelnosti.

Observation rozhodně není pro každého. Je nutné se připravit na to, že vás vlastně nečeká moc hraní a že se jedná v herním odvětví spíše o experiment - rozhodně ale velmi zajímavý. Pokud jste fanoušci sci-fi hororů a máte rádi filmy jako Vesmírná Odysea a Event Horizon, myslím, že vám mohu Observation s čistým svědomím doporučit.

Pro: Koncept, příběh, grafika, audio-vizuál

Proti: Velmi omezená cílová skupina zákazníků, není pro každého

• PS5 --
Pro nejlepší zážitek bych doporučoval se vyvalit do křesla a užívat si hraní na velké TV. Pěkně ve tmě, když nikdo není doma. Observation se paxtává solidně vtahujícím komorním sci-fi thrillerem i přesto, že obsahuje hromady luštěnek, křížovek, sledování, hledání a jiných uspávajících činností. Ale zároveň to není interaktivní film...

Netradiční mix žánrů dělá z Observation originální adventuru zaměřenou na řešení lehkých hádanek. Hráč se ujímá role umělé inteligence na Mezinárodní vesmírné stanici. Nejedná se tedy o žádný Voyager nebo Normandy, ale opravdu reálně vypadající loď seskládanou z jednotlivých segmentů a spadající pod konkrétní země (Rusko, USA, Čína, EU). AI plní příkazy člena posádky a sleduje celé dění skrze kamery a drony, přičemž značnou část herní doby tvoří i jednoduché grafické rozhraní jednotlivých systémů.

Užíval jsem si především tu první polovinu hraní, která je mnohem klidnější a uvěřitelnější. Ve druhé polovině už to začíná být trochu krejzy nejen po příběhové stránce, ale taky po té herní. Pohybovat se ve špatně nasvětlených částech lodi a hledat cestu dál nepatřilo k mým oblíbeným činnostem. Navíc, pohyb po lodi probíhá pomocí drona (něco jako Wheatley z Portal 2) a rozhlížení se do stran není plynulé. Škube to s očima a je škoda, že tak zásadní věc autoři lépe nevychytali. Nezachraňuje to ani pohyb ve volném vesmíru kolem celé lodi.

Bohužel největším problém je příběh, který zpočátku působí mrazivě a tajemně, vyústí ale v zoufalou kaši nesmyslů a sci-fi klišé o prolínání alternativních realit. Observation je originální a zajímavý kousek a rozhodně stojí za vyzkoušení, jen je potřeba se připravit na pomalejší gameplay a né úplně uspokojující příběhovno.

Hodnocení: ✰✰
Rád bych šel s hodnocením výše, ale dobrou adventuru za mě dělá především dobrý příběh nebo kvalitní hádanky, nejlépe obojí. Observation je novátorská a audiovizuálně okouzlující adventura, která ale v obou výše zmíněných oblastech silně strádá.

Vsadit hráče do role lodního počítače je odvážný a dobrý nápad a jeho provedení se celkem povedlo. Zpočátku jsem si užíval netradiční omezení v podobě nazírání lokací limitovanou optikou kamer a o to více později svobodný pohyb poletující kamerou (doporučuju gamepad). Okamžiky, kdy se v této podobě hráč může podívat do volného vesmíru byly z toho nejpůsobivějšího, co mi hra nabídla. Hra má pomalé tempo, které je v počátku ideální pro objevování, osvojování si ovládacích prvků a okouzlení. Loď je detailně a přesvědčivě zpracovaná, audiovizuální kvality hry tomu dávají vyniknout. Pocit izolace a s ním spojená tísnivá atmosféra je mírná, ale už v počátku patrná.

V tomhle bodě jsem čekal, že hra bude komorním thrillerem o narušené misi, stupňující se izolaci a přežívání hlavní protagonistky ve vesmíru za pomoci hráče, počítače. Nabízel se i motiv vyvíjejícího se vztahu mezi hráčem, tedy umělou inteligencí, a astronautkou Emmou, kterou během hry lépe poznáme. Hra v tomto bodě bohužel zůstává dost na povrchu věcí. O Emmě se časem o mnoho více nedozvídáme a nemáme šanci blíž nahlédnout její pocity a motivace. Moje motivace jí pomoct, nebo ji v rámci krachující mise zachránit, byla slabá a fungovala spíše ze setrvačnosti. Dost velkou vinu na tom má, že pozornost hráče si v druhé polovině hry nárokuje dramatický příběh, který si příliš pomáhá ohranými žánrovými klišé a motivy alternativní reality, které tříští osud a identitu postav na nezajímavý chaos. Horror je v poslední třetině přítomen spíše prostřednictvím celkem laciných vizuálních prvků (krvavá tkáň všude po stěnách, chapadla, proč?). Úplně závěrečná cutscéna/pointa má jistou působivost, ale měl jsem z toho spíše dojem deus ex machina, který vystoupí z toho okolního bordelu.

Co se týče hádanek, většinou nejde o postupně se budující porozumění logickým principům, které hráč opakovaně aplikuje na složitější a složitější problémy. Bohužel. Ačkoli jsou hádanky a minihry vizuálně hezky prodané: blikají, bzučí, mají rozmanité interface, příliš často jde jen o triviální opisování číselných hodnot nebo symbolů z jednoho prostředí do druhého. Případně prosté hledání toho či onoho. Jediná kryptická věc ohledně hádanek je zadání úkolů od lidské posádky, které minimálně mě bylo málokdy srozumitelné.

Nemyslím si, že by moje hodnocení vyplývalo z netrpělivosti nebo jiných žánrových preferencí. Naprosto nekriticky miluju např. SOMA nebo Alien: Isolation. Observation je krásná a originální hra, ale v ohledu příběhu a jeho vyprávění byla pro mě (i ve srovnání se zmíněnými tituly) silně neuspokojivá.

Pro: detailní zpracování lodi, možnost hrát za umělou inteligenci, ovládací prvky, atmosféra první poloviny hry

Proti: příběhová klišé, příběhový chaos, žádná emoční investice, triviální hádanky