Numen: Contest of Heroes

14.12.2009

Hra Numen: Contest of Heroes pochází z dílen českých Cinemax, jde o klasické RPG v 3D provedení zasazené do prostředí mýtického Řecka. Obsahuje i příběh, kterému nechybí dějové zvraty.

Začínáte jako dítě, kdy si zvolíte stylem hraní do budoucna jednu ze tří specializací: bojovník, lučišník, mág. Poté si zvolíte svého boha (tři pro každou specializaci), každý nabízí za zásluhy, nebo za vítězství v aréně proti bojovníkům ostatních bohů, jiné výhody.

Svět se rozkládá na dvanácti ostrovech, na kterých na hráče čekají hory, bažiny, lesy a rozpálené písky včetně podzemních labyrintů. Během své cesty se setkáte s množstvím vedlejších nepovinných úkolů, za jejichž splnění dostanete finanční odměny nebo nějakou z mnoha unikátních zbraní, zbrojí či dalších předmětů.

Této hře přezdívám "MMO pro jednoho hráče", je to moje první placené RPG které jsem po vyzkoušení hned odinstaloval.

Numen je spolu s Inquisitorem jednm z 2 RPG, které Cinemax vydal v roce 2009. Obě hry mají pár podobných vlastností, ale jinak jsou dosti odlišné. Nutno říci, že Inquisitor je jednoznačně lepší.

Hratelnost je celkem dobrá, ale bohužel se příliš nemění a tudíž hrozí, že vás hra brzy omrzí. Abych hře nekřivdil, pár míst které hratelnost trochu oživí zde je. Jako třeba labyrint. Zase tolik jich ale není.

Lokací je ve hře dost a vypadají pěkně, ale není zde moc, co dělat. Tedy pokud pomineme questy. Ostatně Numen působí jako MMORPG s jedním hráčem. Tomu odpovídá i ovládání, které je velmi blízké hráčům World of Warcraft. V některých místech však dostane hráč volnost rozhodování, i když vaše rozhodnutí nebude mít prakticky žádný vliv, až na to, že dostanete vyšší či nižší odměnu. Rozhodovat se můžete hlavněv místech, kde potkáte jiného hrdinu.

Naštěstí má hra celkem zajímavý příběh, kterýse inspiroval ve starých Řeckých bájí a to včetně těch, které jsem měl nejraději. Přesto od děje nečekejte zázraky. Jedná se o klasický příěh hrdiny, který plní úkol který mu svěřili bohové.

Celkově se nejedná o žádný zázrak, ale hra mě zabavila a nelitoval jsem jejího zahrání. Znovuhratelnost však není prakticky žádná a tudíž jestli se ke hře někdy vrátím, tak až za dlouhou dobu, kdy si ji nebudu tolik pamatovat.

Pro: Zasazení, pěkné lokace, zabaví, v některých místech nelineární

Proti: Neměná hratelnost, lokace mohly být zajímavější

Ach ty bugy. Jako mně nevadí bugy, kdy se člověk o něco zasekne, ale dá se to obejít. Neskonale mě však štvou bugy typu: každý třetí loading to spadne do windows přičemž poslední možný save byl před čtyřmi loadingy. Nebo, že otevřu truhlu, ale nejde zavřít a tím pádem nemůžu otevřít v daném dungeonu už nic jiného. Atd. Nejvíc mě dostalo, jak jsem poprvé prošvihl turnaj a to jen díky tomu, že jsem si nahrál automatickou pozici, kde jsem byl na portálu, jenže mě to nedobrovolně odeslalo skrz portál, okamžitě to automaticky uložilo hru a pak mi bůh akorát řekl, že jsem turnaj prošvih.

Hra samotná je prostě RPG nejokleštěnějšího kalibru...skutečně, jak bylo mnohokrát řečeno, WOW v singlu. Člověku během bojů vlastně stačí mačkat akorát jedno tlačítko pro tu nejúčinnější ránu. Ale jako proč ne. Hraje se to celkem příjemně, je to krátké, takže to nezprudí tolik. Nejlepší je na tom všem grafika a prostředí. Prostě antické středomoří je super. Na druhou stranu interiéry jsou všechny stejné, na tom se mohli designéři trochu víc vyřádit.

Jinak takové ty věci, jako že z pavouka padají meče a helmy asi není třeba řešit. Je to české, je to hezké, příběhu to moc nepobralo, ale hrát se to určitě dá, pokud překousnete padání do windows a následné časté znovuhraní už odehraného.

Pro: prostředí, grafika

Proti: bugy, jednotvárné, RPG ořezané na kost.