Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Noctropolis

1994
74
9 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Komiks, komiks...prelínajúci sa z realitou všedného dňa. Hrdina toho komiksu sa volal Darksheer a jeho miesto pôsobnosti nieslo meno Noctropolis. Darksheer nebol obyčajným hrdinom, bol tým, ktorého nazývame superhrdinom. Kedysi, ešte ako obyčajný chlapec, objavil tajomnú knihu Kultu noci, prostredníctvom ktorej získal nadprirodzené schopnosti.
Rozhodol sa ich využívať pre dobro. Bojoval za spravodlivosť a stal sa tak jeho symbolom pre všetkých dobrých obyvateľov mesta.

Avšak každý hrdina musí mať svojho protivníka. Tu povstali traja mocní, aby sa ho pokúsili zničiť a mohli tak ovládnuť mesto. Darksheer však bol lepší, než predpokladali. Po dlhom boji sa mu ich podarilo zničiť. Dobro opäť zvíťazilo a v meste zavládol pokoj. Darksheer sa už však cítil príliš vyčerpaný, starý, aby dokázal ďalej chrániť mesto. Tak sa končí jeho komiksový príbeh...

Kde končí realita a ostáva len sen... Prelínajú sa jeden cez druhý. Odrazu sa pred hlavným hrdinom zmaterializuje krásne dievča. Priblíži sa. Pomaly a ladne. Odrazu vidí len krv a upírie tesáky, ktoré sa snažia prekusnúť jeho hrdlo... Nočná mora náhle končí. Hrdina sa preberá, zaspal... Dúfa. Pri dverách ktosi zvoní...je to malé dievčatko nesúce balíček. Vraj je to výhra zo súťaže od spoločnosti Cygnus Comic – vydavateľa Darksheera. Dievčatko predá balíček a mizne. Nové číslo komiksu a príbeh Darksheera pokračuje...

...Ale ten už necháme na samotného hráča. Noctropolis je atmosférická, klasická point and click adventúra, so všetkým čo k nej patrí. Z dôb kedy v hrách prekvitali scény hrané živými hercami.


Poslední diskuzní příspěvek

Noctropolis has, perhaps, the worst case of the all-purpose 'use' button that I have seen in any game. Enter a location and click on 'use' then click on an item in your inventory, if it's the correct object for that room then good old Darksheer will do the rest, even interacting with objects you may not have noticed.

:))

Náhodou to je dobrá věc.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Noctropolis je zcela typickou adventurou 90. let. Několik zapeklitějších problémů (karneval), přítomnost pixel-hunting (vizuálně prakticky nezaznamenatelný předmět, pavučina), FMV prvky s řadou (ne)herců, a béčkový scénář.

Vysoce stylizovaný vizuální styl, který vychází z komiksové tvorby, je povedený, a právě grafika je jednou z předních vlastností hry. Nechybí ani herci, kteří jsou relativně dobře zpracovaní do kreslených pozadí, a ani herecké výkony nejsou (tak) strašné. Bohužel příběh je poměrně nezajímavý (komiksové město čelí nové hrozbě). Prakticky "bezcharakterní" hlavní postava, knihkupec přeměněný na hrdinu, ani nemluví a jen sporadicky se pustí do interakce. Epizodně na něj v průběhu hry reaguje přibližně desítka postav, kteří často nemají ani důvod v Noctropolis být. Pro řešení záhady jsou prakticky nepotřební. Scénárista si ovšem řekl, že další postava, která třeba jen navede vás, Darksheera, na určité místo, má opodstatnění. Důležitější roli tak má společnice, která se zhostí role svádění mužů (opravář, stráž objektu) a sexuálního objektu. Není to mnoha, a na děj a postavy asi většina hráčů do měsíce od zahrání. Bohužel, Harvester předvedl daleko více bizarnosti a The Beast Within: A Gabriel Knight Mystery daleko více kvality. Nicméně s velkým očekáváním jsem ke hře nepřistoupil, a je to i důvod, proč hraji Noctropolis až nyní.

Důvodem, proč si přesto Noctropolis zahrát i dnes je ale celkem svižná hratelnost a nový, lehce vylepšený remastr vydaný na Steamu (často s nízkou cenou). Nicméně v konkurenci jiných, kvalitnějších, působí Noctropolis jako pěkná, ale ryze průměrná adventura. Takže doporučení se vztahuje jen na velké fanoušky žánru a FMV.

Pro: hratelnost, vizuální stylizace, někdy i humor, verze na Steamu (a GOGu)

Proti: prázdné charaktery, nudný příběh, nesmyslný scénář

+23
  • PC 70
Propařená noc s adventurou, kterou jsem si chtěl jen osahat, než půjdu spát. Noctropolis jsem nikdy nehrál, resp. kdysi jsem ho zkusil, ale odradilo mě ovládání. Porod byl už hru sehnat - verze z GOG nefunguje pod Windows XP, upirátěná verze se pod Dosboxem nespustí, protože chce originální CD, nakonec pomohl až neoficiální instalátor. Problémy byli i ve hře, kdy se u některých míst kurzor třese jako při epileptickém záchvatu.

Co se jednoznačně povedlo je grafika. Hra je odpálená naprosto stylovým komixem, jednotlivé obrazy jsou krásně nakreslené a zároveň patřičně šílené (celá pouť, Macabreho laboratoř). Hra se rozhodně nebojí krvavosti, nechutnosti a dokonce ani erotiky, takže se dočkáme i dvou párů koz. Grafika je renderovaná a jsou v ní naklíčovaní živí "herci". Doufal jsem podle screenů v něco jako Tex Murphy nebo Gabriel Knight 2, ale bohužel herci a herečky jsou otřesní, hlavní hrdina pro jistotu není ani nadabovaný.

Na půl cesty zůstal i příběh. Máme tu knihovníka, který je přenesen do světa komixu, kde se má stát Darksheerem (něco jako Batman) a čelit alianci pěti komixových záporáků, které vede tajemný Flux. Ve světě proběhla kdysi katastrofa, celé město je ponořené do temnoty a tak je to na hrdinovi, jelikož původní Darksheer odešel na odpočinek. Záporáci jsou vymazlení, bohužel hrdina je k ničemu, většina setkání s nimi končí jeho těžkým zraněním (na což je speciální hojivá lázeň). O světě se moc nedovíme a ke konci se to zvrhne v blábol o hledání "Esence světla". Konec je ukázka jak se to nemá dělat (trapné odhalení, nedořešená půlka věcí, "deus ex machina", ofláklé outro). Zkrátka ukázková béčková hovadina.

Pod tím vším je kupodivu docela slušná adventura. Máte postupně objevující se lokace na mapě, sbíráte věci, které se používají automaticky (kliknete na věc v inventáři a pokud se hodí, hrdina ji sám použije). Jsou tu časované úkoly, ale nic stresujícího, většina akcí je celkem logických. Nechybí ani z Texe Murphyho známé slovní souboje a vyptávání se na různá témata. Problémy je v technické stránce - ovládání je že musíte kliknout na kostku, vybrat příkaz a pak ho vykonat, bez toho se hrdina ani nepohne nebo na něco nepodívá. Předměty se nehlásí pod kurzorem a pro jistotu přidali autoři docela dost pixelhuntingu, takže některé věci prostě nejste schopni najít ani s návodem (skříňky v úkrytu, pavučina).

Shrnutí? Noctropolis je vizuálně nádherná adventura, která hratelností i příběhem zůstala někde na půl cesty.

Pro: Nádherná grafika, bez zábran, skvělý systém používání věcí, zajímavý svět.

Proti: Nedotažený příběh i ovládání, otřesné herecké výkony, béčkovost.

+11