O plači nad tým, že "nová" NHL pre PC vyzerá úplne rovnako ako štyri roky stará hra, som už kde-čo napísal. A je to skrátka pravda. Rok čo rok, človek dostáva za plnú cenu len patch na aktuálnu sezónu, aj to nie kto vie ako presný.

Na druhej strane, tento rok sa to dá opäť hrať aj na klávesnici. Áno, ešte existujú ľudia, čo používajú klávesnicu ako herný ovládač :). Vážne, pred pár rokmi, to už bolo celkom na kokos, a hrať sa dalo len pomocou gamepadu. Aj to nie každý fungoval tak ako má... Skrátka NHL od EA.

Nuž a napokon, stále sa to dá hrať. A keď si predstavím človeka, ktorý nemá doma konzolu a na PC nikdy nehral žiadnu verziu NHL, tak sa u tejto určite bude baviť. Rozhodne sa však nebude baviť pri tzv. "novinke" a to "be a pro" móde. Aspoň v prípade PC verzie je strašný a takmer nepoužiteľný.

Moje hodnotenie je tak hodnotením človeka, čo hral všetky NHL hry od EA od ich vzniku až po rok 2006, ktorú hral ako poslednú. Teraz po rokoch sa k sérii opäť vrátil, aby zistil, že sa absolútne nič nezmenilo. Nič. Po všetkých stránkach rovnaká hra, aj s tým málo pozitívnym, aj so všetkým negatívnym. Bravo EA!!!

Pro: je to hokej na PC a pokiaľ je pre vás novinkou...môže byť zábavný

Proti: je to len jeden predražený patch na verziu 06 pre aktuálnu sezónu.

NHL je série, kterou jakožto milovník této ligy (Ducks forever & always one more year for Teemu Selanne!), hraju už od dílu 93. Pokud vím, vynechal jsem jen ročníky 94(?),97,98,99,00,01 – v té době jsem neměl schopnej kompl, aby to utáhnul.

U 08 i 09 jsme dokonce s klukama hráli asi 3 roky ligu, takže mám odehráno bezpečně přes stovku hodin čistýho času a asi to bude ve finále i mnohem víc. Nyní jsem se díky nabídce na občasnej online zápas znovu odhodlal hru nainstalovat a nahodit aktuální soupisky.

No, samozřejmě souhlasím s názorem, že je to jenom předchozí díl v novym kabátě a dokonce se jej podařilo zkazit: Mám na mysli např. novej dementní systém mezinárodního turnaje. Téměř všechny bugy a nedostatky (zpropadený náznaky, obtížnost pro dětičky) si titul nese z předchozích dílů.

To jakým způsobem tahali z milovníků hokeje v EA prachy je neomluvitelný – vše by řešil jeden 100MB patch na předchozí díl – a ten by upravil design menu a updatoval soupisky – více změn jsem nezaregistroval.

Vlastně ano: je tam nově podpora ruské superligy tuším a taky novej mód – "BE A PRO". Tomuto se, radím dobře, vyhněte obloukem a radši si dejte normální sezónu – dynastii. Pokud toužíte se svou osobou zasáhnout do dění NHL, raději si vytvořte vlastního hráče a toho draftujte z free agents v sezóně, což šlo mimochodem už v díle NHL 95. Kéž by autoři věnovali energii něčemu smysluplnějšímu – například odstranění starých a dobře známých chyb.

Než ale budu udělovat procenta, zamyslím se nad následujícím: Ať je to podobný s předchozím dílem jak chce, stále zde máme v rukách excelentní simulátor hokeje podporující snad 8 různejch lig, hráči maj sympaticky hodně statů, takže každej se ve hře projevuje zcela individuálně. Možnost tvorby teamů, hráčů, vlastního turnaje, manipulace se soupiskami, lajnami.

Osobně si myslím, že toho NHL 09 nabízí celkem dost a proto udělím této hře dobrejch 85%. Ten, kdo nemá na skladě předchozí díly pořízením této hry vůbec neprohloupí!

Pro: Pro milovníky NHL nutnost, simulátor hokeje se vším všudy (drafty, odchody hráčů, trady, zranění), možnost úpravy soupisek, podpora evropských soutěží, multiplayer, poměrně reálné staty hráčů

Proti: Bugy, stejné jako předchozí díl, dementní mezinárodní turnaj (pavouk), stále směšná UI.

NHL 09, jakožto zatím poslední ročník známé série vydaný na PC, mě velice zklamalo. Nečekal jsem přehršel novinek, protože již v předchozích ročnících jich mnoho nebylo, ale velmi jsem se těšil na herní mód "Be a pro", což se nakonec ukázalo jako veliká chyba.

Mód "Be a pro" je totiž v počítačové verzi ochuzen o spoustu možností, které se, jak jsem vyčetl z recenzí, nacházejí ve verzích konzolových. Princip je sice stejný, kdy hrajete za jednoho vámi vybraného hráče a s ním bráníte, přihráváte nebo střílíte, přičemž stále střídáte, takže nehrajete po celou dobu zápasu. Nejvíce mě ale mrzí, že místo namísto konzolové verze, kde začínáte od mladíčka v AHL a postupně se propracováváte do vyšší soutěže, kde nejprve hrajete třeba jen pár minut v každém zápase, až se z vás nakonec stane největší hvězda a opora týmu, která bude mít lví podíl na zisku Stanley Cupu, si zde musíte vybrat již existujícího hráče a hra vás rovnou hodí do kolotoče jménem NHL, přičemž se nastavené tempo nedá vůbec stíhat. Proto jsem si v tomto módu zahrál asi tři zápasy, a pak šly od něj moje ruce nadobro pryč.

Dalším prvkem, který mě hodně zklamal, byl multiplayer. Ten hraji ze všech nejraději, ale tady se mi prostě zošklivil. Líbilo se mi sice, že pravidla a délku třetiny už mohl nastavovat jen hráč, jenž hrál za domácí tým (tzn. ten, co založil hru), ale proč se hrálo se sestavami, které měl tento hráč nastaveny u sebe, mi hlava nebere. Vždyť už v předchozích ročnících se hrálo se sestavami, jenž měl každý hráč nastavené na svém počítači, tak proč došlo v tomto dílu ke změně opravdu netuším. Nic na tom nemění ani volně stažitelný patch, který zmíněný problém dokáže vyřešit, protože tuto chybu nemělo NHL 09 vůbec obsahovat.

Pokud tedy vezmu všechna pro a proti, vyjde mi průměrný hokejový simulátor, protože normální zápasy se hrát ještě dají, a i když lze hrát multiplayer až ve dvanácti hráčích (6 na 6), ta jedna sezóna, jenž jsem zde odehrál, zůstane nejspíše osamocena a než vyjde další díl na PC, zůstanu u starého dobrého NHL 08.

Pro: multiplayer až pro dvanáct hráčů, nastavení pravidel a délky třetiny v multiplayeru, klasické zápasy jsou stále hratelné

Proti: mód "Be a pro", sestavy v multiplayeru, zatím poslední NHL na PC

Labutí píseň pro sérii NHL na PC. Připouštím, není to nejlepší hra v sérii, ale od dílu 2005 určitě ano. Hra je celkově (konečně!) jakž takž vyladěná, soupeř se občas i snaží a i hratelnostně je hra konečně na rozumné úrovni. Důstojné rozloučení se sérií? Spíše ne. Slušná hra? To ano.
Myslím si, že MickTheMage to zhrnul výstižne. Rok čo rok dostávame na PC nastavovanú kašu, ktorá sa na hokej podobá čoraz menej. Rok čo rok počúvam, aké zmeny sa dostali do konzolovej verzie a tá sa posúva k čoraz bližšie k dokonalému hokeju. Jasné, rozumný si kúpil konzolu, najlepšie X360, ktorý má fantastický ovládač a minimálne ja si ho neviem vynachváliť - ale len na X360, pretože polovica jeho funkcií v PC verzii NHL jednoducho nefunguje.

Grafika ostala niekde na úrovni ročníka 2003 a takisto nechápem vývojárov z EA, aký je problém optimalizovať menu a umožniť aj iné rozlíšenie? Haló, sme v roku 2008, za chvíľu 2009! Robte s tým niečo! To, že do menu pridáte zopár nových nastavení, ktoré aj tak nemajú nejaký dopad na hru, za zmenu nepovažujem. Be a Pro vôbec nie je zábavný, pretože je to vlastne o tom, koľko dáte gólov a koľko toho nasólujete, pretože spoluhráči sú blbí ako polená a pokiaľ nehrajete na najjednoduchšiu obtiažnosť (dúfam, že nie), nevedia dať gól.

Takisto ma do nepríčetnosti vytáča podvázdanie počítača. Samozrejme, najlepší je multiplayer a hrať proti živému súperovi, no rozohrať sa treba. Jednak je po nejakých troch-štyroch hodinách problém NEDAŤ počítaču gól, a jednak ak vyhrávate o nejaké tri-štyri góly a máte absolútnu prevahu, proste vám tam šupne nejaké dva šmatľavé góly, nech je sranda.

Verím, že ľudí, čo sú s hokejom/hokejom na PC v kontakte prvýkrát, hra poteší a budú s ňou celkom spokojní. Preto dávam také hodnotenie, aké dávam - ak ste ešte neboli v kontakte s hokejom na PC a nemáte k dispozícii X360, určite nespravíte zle kúpou NHL 09 - v opačnom prípade si to veľmi, ale veľmi dôkladne rozmyslite.

EDIT: Pre všetkých - bez nejakého stiahnutého patcha to ani nehrajte!

Pro: Zábavné v multiplayeri a pre nováčikov

Proti: To isté rok čo rok, bez Slovenskej extraligy, grafika, málo noviniek, Be a Pro

Nejen, že je v NHL 09 plno do očí bijících chyb, ale zároveň je to docela nudná hra, která omrzí dřív než je zdrávo a přítomnost české extraligy na tom moc nemění. K českému komentáři se snad nemá ani cenu vyjadřovat, je to hrůza!
Dávám 55% a to jen díky tomu, že jsem nehrál předchozí díly s kterými bych mohl NHL 09 porovnat.

Pro: česká extraliga

Proti: grafika, plno bugů, český komentář, nuda