Neverwinter Nights 2: Storm of Zehir

18.11.2008

rozšíření

Datadisk k Neverwinter Nights 2 sa vracia ku koreňom všetkých počítačových RP hier. Ku koreňom, v ktorých si hráč vytvoril kompletnú družinu a následne s ňou putoval po krajine, preliezal rôzne kobky, plnil úlohy. S takýmto zložením družiny prichádza i voľnejšie poňatie hrateľnosti a mapa, po ktorej bude hráč putovať.

Príbehom datadisk predchádza udalostiam 4. edície D&D, a odohráva sa po udalostiach druhého Neverwinter Nights – teda po porazení Kráľa Tieňov.

Okrem nového príbehu prináša datadisk – ako každý – nový systém mapy/cestovania po svete, množstvo nových kúziel, príšer a nových mechanizmov – ako napríklad väčší dôraz na skupinové skilly a pod.

Par prvnich minut to vypada opravdu lepe, ale po nekolika hodinach hrani jsem zacal Obsidian proklinat.

Storm of Zehir je skutočne zaujímavý počin. Málokedy sa vidí taký experiment v rámci zavedenej série, aj keď je to len datadisk. A tentoraz je to len ku prospechu veci. Keď si človek myslel, že hry, kde si môžem vytvoriť svoju vlastnú družinu už vymreli, príde Obsidian a podá mi ju na zlatom podnose. Takmer každá vlastnosť vašej postavy tu nájde využitie a hranie bez Rangera vás bude na hernej mape veľmi frustrovať :-) (teda môže to byť aj iné povolanie, ktoré ťaží zo skillov listen, spot, survival etc.) Rovnako v rozhovoroch sú skilly hojne využívané, i keď nemám ten pocit, že by mali nakoniec príliš veľký vplyv na výsledok - len vám prinesú nové informácie, či určitú menšiu výhodu.

Druhým odvážny krokom SoZ bolo predstavenie obchodného systému a zasadenie hráča do úlohy obchodníka. Veľkú rolu tu hrá objavovanie jednotlivých miest, zhánanie potrebných surovín a klasické obchodovanie z jedného mesta do druhého. Vysielanie karaván a management obchodu v rámci možností.

Netreba snáď dodávať, že príbeh tu nie je ťažiskovým faktorom, a preto je aj o hodne slabší ako vynikajúci Mask of the Betrayer. Na druhej strane však v závere, dostanete akési vyhodnotenie vašich úspechov a dosiahnutých cieľov (niečo podobné ako sme mohli vidieť v starých Falloutoch).

Nakoniec je treba dodať, že všetky neduhy pôvodného Neverwinter Nights 2 ostávajú a možno sú v tejto hre ešte znateľnejšie. Hovorím najmä o neustálom nahrávaní lokácií, interiérov, exteriérov, mapy...po čase to lezie riadne na nervy. Kameru tiež netreba zbytočne spomínať - zvyknúť sa na to dá, ale nikdy to nie je dobré.

Pro: možnosť vytvoriť si družinu, zaujímavý obchodný element, hudba, mapa

Proti: pôvodné chyby enginu NWN2

Na rozdiel od povodnej kampane je SoZ takmer dokonalou hrou. Ako je uz uvedene v popise, navrat ku korenom RP sa oplatil, ako v Icewind Dale 2(hral som len dvojku) si vytvorite kompletne novu partiu, kde mozete pouzit aj postavy uz rozohrate.

Novy system mapy je uzasny, kazda postava, ktoru si zvolite za prveho - veduceho clena tymu/partie vyuziva svoje skilly, alebo featy na najdenie skrytych pokladov, ukryvajucich sa priser, ci dokonca ukryvanim sa pred nimi. Uz len mapa herneho sveta by potopila legendy ako BG2 ci Ps:T. Snad ma za to neukamenuju skalni vanusikovia, ale toto je buducnost D&D hier.

Pribeh hodnotim Velmi kladne, od obycajnych cestovatelov, cez kupcov az po hrdinov sa vasa partia vypracuje uveritelne a snazivo.

Praca obchodnikov, a vybudovanie obchodneho imperia je takisto krasne spracovana, uz len budovanie imperia a zhananie surovin na upgrady, ci samotne objavovanie miest a nasledny nakup/predaj tovaru je tiez chytlavy.

Ked neviem co by som hre vytkol, jedien co mi ostava je dat cistu 100vku.

Pro: mapa, obchodne imperium, pribeh, featy obsiahnute len v datadisku

Proti: neviem o ziadnych.