NBA Live 06

26.09.2005
04.10.2005
22.11.2005

NBA Live 06 je v pořadí dvanácté pokračování sportovní série zaměřené na simulaci Basketbalu. Pod vývojem je podepsáno jako i u několika minulých ročníků studio EA Canada, vydavatelem je opět tradičně společnost EA Sports.

Hra nabízí několik herních módů, z nichž k hlavním patří takzvaný Dynasty Mode, ve kterém si hráč vybere jeden z klubů NBA a po několik sezón bude téměř kompletně řídit jeho chod. Kromě samotného hraní zápasů tak lze i najímat trenéry a vytvářet tréninkové kempy či měnit hráče s ostatními kluby apod. Zápasy lze pro urychlení hry i simulovat. Dalším hlavním módem je Season, ve kterém, jak název napovídá, lze odehrát jednu kompletní sezonu za vybraný tým s možností měnit nebo propouštět hráče. V módu Play-offs pak lze odehrát pouze vyřazovací část sezony a mód All-Star weekend obsahuje kromě klasického zápasu výběru hvězd i dovednostní soutěže, například o nejhezčí smeč či střelbu "trojek". Mezi vedlejší módy patří trénink, hra jeden na jednoho a freestyle chalenge. Rovnou z menu pak lze spustit i rychlou hru a také si zahrát online multiplayer.

Co se týče technické stránky titulu, byla podstatně vylepšena grafika a to jak samotných hráčů, kteří jsou teď mnohem detailnější, včetně téměř fotorealistických podob nejznámějších basketbalistů, tak i prostředí včetně trenérů a diváků, které je nyní kompletně ve 3D. V hratelnosti je novinkou nutnost provádět střídání, popřípadě změny taktiky, během zápasu bez možnosti pozastavit hru. Během zápasu si ale také lze vybrat několikrát tzv. timeout.

Ani tomuto počinu ze série NBA Live nechybí tématický soundtrack a do hudebního podkresu tak tvůrci vybrali klasiky Hip hop žánru jako Afu-Ra, Busta Rhymes, Fort Minor, Black Eyed Peas a další.

NBA Live 06 bylo snad jedním z prvních (jestli ne první) NBA, které jsem kdy hrál (a to ještě jako "nefanoušek" tohoto sportu).

Tak ihned ze začátku po spuštění hry si nelze opět nepovšimnout skvělého soundtracku, ve kterém jsou podle mne pánové z EA mistři, ten se k basketballu perfektně hodí a dodává hře sportovního ducha, tedy skvěle plní svůj účel.

Dále je tu bohatý výběr herních módů, jako klasický zápas, můj oblíbený dynasty mód, nebo hra 1 na 1 (když už ostatní přestanou bavit). Musím říct, že hra má na svou dobu dost obstojnou grafiku a čekal jsem mnohem horší.

Snad jedinou slabinou hry je AI hráčů, několikrát se mi stalo, že jsem běžel s míčem proti soupeřům a můj hráč začal s míčem nesmyslně chodit a soupeř mu míč samozřejmě se vším gustem odebral.

Pro: Grafika, soundtrack, licence

Proti: AI hráčů