Moonstone: A Hard Days Knight

1991
1992

Byli povoláni 4 rytíři, aby druidům pomohli nalézt magický Moonstone. Samozřejmě tím zachrání svět. Vy si vyberete toho s nejsympatičtější barvou (modrá, červená, zelená nebo oranžová) a ostatní necháte ovládat počítačem nebo přizvete živého protihráče. Hrdinové se pak trmácí rozsáhlým světem. Vylepšují svoje statistiky. Navštěvují města, kde si mohou dokoupit vybavení nebo zkusit štěstí a vydělat si něco hazardem. A hlavně bojují! Boje jsou opravdu propracované, zábavné, těžké a hlavně brutální. Nechybí usekávání hlav nebo napichování na rohy potvor.

K Moonstone jsem se dostal relativně pozdě. Psal se rok 1998, rok, kdy naše hokejová reprezentace započala svoji zlatou éru a já měl tu čest vlastnit svoje úplně první PC.
Moonstone byl a je specifický dvěma zcela zřejmými aspekty.
-Za prvé, je to jeho brutalita a naturalistické souboje. Věřte nebo ne, ale dle mého skromného názoru i takový Mortal Kombat vypadal jako předškolní odpolední siesty, jako polštářové bitvy mezi dvěma tlustými fanynkami Justina BÍBRA.

Váš hrdina, rytíř, jak už podtitul napovídá, to nemá vůbec jednoduché. Na své nezáviděníhodné pouti narazí na hromadu rozličných potvor, které nebudou mít za cíl nic jiného než vás nemilosrdně, a co možná nejhrozivěji, poslat za svými předky.
Váš hrdina bude na své strmé cestě- ubodán, rozřezán, upálen, oběšen, rozdrcen, roztrhán, ušlapán, prošpikován, sněden, pohřben za živa, umlácen, přepůlen ve dvý apod. To vše, v úžasných a ručně kreslených animacích. To ovšem ale platí pro vaše nepřátele. At už ve formě potvor nebo počítačem či člověkem ovládaným druhým rytířem.

Tím se dostávám k aspektu číslo dvě. Obtížnost. Budete umírat a umírat, hru se mi podařilo dohrát jen jednou a to díky velkému štěstí, které mi pomohlo najít jeden z nejmocnějších artefaktů ve hře. Na každého nepřítele, funguje jiná taktika, v soubojích jde především o načasování a poznání nepřítele. Takže není vlastně možné odehrát hru na první pokus. Ozvučení je taktéž super a grafika má díky svému stylu takové půvabné kouzlo. Hra docela zapadla, což je možná dobře, poněvadž by ji díky své brutalitě pravděpodobně nikdo nemohl hrát. Díky stvořiteli, že já jsi ji zahrát mohl.

Pro: Animace, grafika, zvuk, obtížnost, rozmanitost nepřátel, jednoduché ale funkční RPG prvky, multiplayer.

Proti: Obtížnost

Tak jsem si zase jednou něco dohrál po delší době. Moonstone mě kdysi moc bavilo svoji brutalitou a netradiční hratelností. Zvolíte si jednoho ze čtyř rytířů a vydáváte se na mapku, která je poseta lokacemi. Většina z nich jsou hnízda potvor a vyčistit každé jednoho z nich Vám dá zabrat. Mapa je rozdělena na 4 části a v každé z nich se vyskytují různé potvory, společné mají jen jedno - jsou smrtelně nebezpečné, je potřeba obratnost a najít speciální taktiku. Jsou tu trolové, kteří Vám skočí na hlavu a je po Vás, bahenní monstra Vám pohřbí, obři umlátí kyji. Pokud Vám hra dá lehčí soupeře jako sekerníky či oštěpaře, bude jich na obrazovce mraky a budou útočit ze všech stran. Za vyčištění hnízda získáte nějaké peníze, něco zkušeností a nějaké předměty.

Je to v podstatě mlátička, takže se oháníte mečem a to tak že držíte Enter a podle toho který směr vyberete, provádíte různé útoky. Rychlý sek, pomalé bodnutí či úder přes hlavu, vrhání nožů. Na každého platí něco jiného a budete umírat a umírat. Životů není nekonečně, máte sice léčivé lektvary i automatické léčení, ale proti některým nepřátelům je Vám to naprd. A tak pokud nepoužijete nakonec Dos Box s ukládáním pozice, cíl jen tak neuvidíte. Upřimně, nechápu jak jsem to kdysi zvládl dohrát bez ukládání.

Jak jsem říkal, je to mlátička, ale se solidními RPG prvky. Nacházíte kouzla, ochranné prsteny a talismany, vylepšujete si tři vlastnosti, hledáte lepší meče a brnění, kupujete si více energie. Jsou tu dvě města, dvě speciální lokace. Po mapě se navíc potulují i další tři rytíři (ti které jste si nevybrali) a hrozivý drak, který Vás realisticky usmaží jediným fouknutím ohně. Cílem je nasbírat 4 klíče, dostat se do údolí uprostřed a po likvidaci brutálně těžkého bosse získat titulní měsíční kámen.

To vše v příjemné ručně kreslené grafice, se stylovým kresleným intrem a outrem a především parádní brutalitou. Nepřátelé se válí v tratolišti krve a orgánů, pokud zabijete rytíře, můžete mu udělat "fatalitu" (useknutí hlavy).

Zkrátka zábavná jednohubka. která ani v době vzniku určitě nepatřila mezi velké hry, ale v podstatě ji není co vytknout. Kromě na dnešní dobu šílené obtížnosti a omezení počtu životů.