Mario + Rabbids Sparks of Hope

20.10.2022

Po úspěšné dohrání prvního dílu a příběhového DLC se do Mushroom Kingdom vrátil mír a klid. Jeho obyvatelé se naučili žít jak s obyčejnými Rabbids, tak se svými protějšky. Prolínání světů ale není u konce, a i tentokrát se setkáme s novými králičími charaktery. Těmi jsou hlavně Rabbid Rosalina a Sparky, rabbidí verze oživlých hvězdiček Luma, se kterými jsme se poprvé setkali ve hře Super Mario Galaxy. A právě energie Sparků má být způsob, kterým chce zloduch Cursa rozšířit Darkmess a nastolit tak svou nadvládu. Tomu se budou naši hrdinové samozřejmě snažit zachránit.

Tříčlenný záchranný tým tentokrát můžete sestavit z 9 hratelných charakterů. Těmi jsou jak staří známí Mario, Luigi, princezna Peach a jejich rabbidí protějšci, tak nováčci: již zmiňovaná rabbidí Rosalina, rabbid Edge a na stranu dobra se zase jednou postaví i Mariův úhlavní nepřítel Bowser. Kromě tutoriálové lokace se podíváme na 5 různých planet a závěr se odehrává v pevnosti samotné Cursy.

Herně titul navazuje na předchozí díl. Opět jde o taktickou tahovou strategii s volným pohybem mezi boji. Tentokrát je však nebojová část méně lineární a k střetnutím může docházet i mimo vyhrazené arény. Změnou je možnost nastavené obtížnosti a pro úplné nováčky je dostupný režim částečné nezranitelnosti.

Pro hru již byly oznámeny tři DLC a ačkoliv dosud nejsou podrobně představeny, bylo oznámeno, že v posledním z nich se součástí vaší party stane další populární postava her od Ubisoftu – Rayman.

@Brasikona (20.12.2023 13:13): Jsem dalek toho se hádat :D

Jen mi přišlo, s čestnou výjimkou pár env. hádanek, že ve volném světě spíš jen přebíhám mezi aretací a i takových těch vtipných panoramat mi přišlo, že je míň.

• Switch 80
Ještě švihlejší variace králíků, notně rozšířená plejáda postav a navrch několik širých, rozmanitých planet. A samozřejmě stále skvělé taktické bitvy a mile klasický Mário příběh.

Pokud máte pocit, že tyhle věty neměly být liebesbriefem, vyznáním nehynoucího nadšení a nominací mé letošní GOTY, pak máte pravdu.
I když je všechno lepší a všeho je víc, někde ve vývoji se zapomnělo na krásu jednoduchosti.

Namísto přehledných a easter eggy naplněných map prvního dílu, tu máme bludiště. Bludiště, která díky neustálému hemžení sice působí živoucím dojmem, ale snad nikdy mě nedonutily se kochat výhledem, udělat si screenshot. Stejně tak pool postav.
Řady veteránů rozšířili nováčkové (tady jednoznačně palec nahoru za vývoj postavy Rabbid Rosalindy) a občas se tu a tam našlo místo pro nějaké to cameo. Avšak něco je špatně, pokud autoři došli k závěru, že je třeba hráče nutit občas použít konkrétní postavy (a ne, ne ní to ani nezbytné pro příběh) . Na druhou stranu musím upřímně pochválit pestrost a nápaditost schopností jednotlivých postav. O to víc mrzí , že hra víc nepracuje s dynamikou skupiny, která by tak mohla lépe zdůvodnit rozdělení pro závěrečnou bitvu.
A králici? Pár nezapomenutelných charakterů se tu opět objevilo, avšak kromě jednoho lehce detektivního pátrání mi přišli spíše nevyužití. Vždyť jednotlivé světy měly mnohem větší příběhový potenciál. Vždycky tu je nějaká ta zápletka. Což vám asi naznačuje, jak moc mě zaujaly. Naopak kladně hodnotím obrazové panely vyprávějící příběh daného světa, i když osobně bych bral občas i nějaké to dioráma jako v prvním díle (těch je v celé hře trestuhodně málo!!)

Asi sami cítíte, že všechny mé výhrady jsou notně subjektivní. Ono to totiž není špatná hra. Do konce se nebojím říct, že to je hra dost dobrá. Jen n e všechny změny se mi trefily do noty . Všem fanouškům Maria, Rabbidů a taktických akcí ji můžu s klidem doporučit . Další díl, pokud bude, určitě taky koupím!

P.S. Vyloženě super jsou pak snad všechny Boss fighty (snad jen s osobní výhradou vůči plnému vyh ealování bosse při přechodu do nové fáze)

Pro: Zábavná xcomovka na cesty

Proti: Není moc výzvou ani na nejtěžší obtížnost