Maniac Mansion Deluxe

21.05.2004

freeware

Pred niekoľkými rokmi padol neďaleko domu záhadný meteorit. A od tej doby sa okolo domu začínajú diať čudné veci – okrem toho, i rodinka tam žijúca sa malinko zmenila. Sú... skrátka divní. Avšak hlavný hrdina – Dave Miller - bude musieť do domu zájsť, keďže mu Dr. Fred uniesol priateľku Sandy. Tak sa Dave spolu s kamarátmi vydáva za záchranou Sandy a možno popritom odhalí aj tajomstvo onoho domu...

Maniac Mansion Deluxe je presne to, čo má v názve – vylepšenou verziou pôvodnej hry – Maniac Mansion od Lucasfilm Games. Na svedomí ho má parta fanúšikov (pod logom LucasFan Games), ktorá celú hru prerobila v AGS engine, vylepšila mu tak grafické spracovanie, zvuk a „spustiteľnosť“ pod systémom WinXP.

V Německu existuje už řada let komunita programátorů a vývojářů, která navazuje na původní Maniac Mansion a tvoří vlastní adventury ze světa Maniac Mansion. Začali to právě LucasFan Games a k dnešnímu dni již existuje okolo stovky her, které má tato komunita na svědomí.
Kdyby to měl někdo zájem se mnou popřidávat na DH, ať se přihlásí!

Vynikající remake původní, dnes už hůře hratelné, klasické adventury, která definovala žánr jako takový a znamenala pro LucasArts krok správným směrem pro další desetiletí. Grafika zachovává původní styl, autoři také použily většinu materiálu z verze pro FM-Towns.

Překvapením je pro mě svižná hratelnost, která po celou dobu drží hráče i přesto, že je děj minimalistický a odehrává se jen v sídle doktora Freda a jeho rodiny. A s tím je spojen asi největší klad, nelinearita a pohyb obyvatel domu v realném čase. A tak se muže stát, že v jednu chvíli potká Dave, hlavní představitel, manželku Dr. Freda v kuchyni, později v jejím pokoji a tak dále. Na cestu si, jako Dave vyberete ještě dva přátele a můžete, vlastně pro dohrání je to nezbytné, kooperativně splnit úkol – zachránit Sandy ze spárů Dr. Freda a jeho pomocníků tentaclů.

Povinnost pro adventuristy, a zajímavé zpestření pro všechny ostatní. Kdo by také neznal základní hudební motiv hry Maniac Mansion.

Relive the glory!

Pro: hratelnost, ideální délka na jedno odpoledne, remake jak má být

Proti: obtížnost (u MM doporučuji i návod - kombinace tří hl. hrdinů je celkem matoucí)