Mahjong Titans

30.01.2007

Mahjong Titans je verze populární hry Mahjong, která byla spolu s dalšími hrami dodávána společně s operačním systémem Windows. S tímto operačním systémem byla dodávána pouze ve verzích Windows Vista a Windows 7.

Herní plán se skládá z velkého množství hracích kamenů, které jsou naskládány v několika vrstvách na sobě a mohou tvořit různé obrazce. Cílem hry je odstranit všechny hrací kameny podle předem daných pravidel. Odstranit lze vždy jen dva kameny se stejným symbolem a ani jeden z kamenů nesmí být z obou stran blokován. V případě problémů je ve hře obsažena nápověda, jak dál táhnout.

Je jen málo lidí, kteří se s touto oddechovkou nesetkali. Ve windows Vista je už v základních hrách, což o mnohém vypovídá.

Hra je velmi jednoduchá, stačí najít dva hrací kameny, které mají stejný znak a jsou aktivní (nejsou zakryté jiným kamenem a jsou na kraji řady). Je třeba používat logické myšlení a i když ho máte, tak se vám občas stane, že hru nebudete moci dokončit, protože kámen, který je pro pokračování stěžejní je beznadějně zastavěný.

Pokud chcete být kreativní a nebaví vás stále stejné obrazce rozložení kamenů, můžete si vybrat hned z několika variant (želva, drak, krab, kočka...). Dále lze měnit pozadí a sada kamenů.

Hra vás ovšem zabaví tak maximálně na hodinu, pak už vás vyloženě rozčiluje stereotyp. Takže vyplní chvilku nudy v pracovní pauze, ale příští den si raději dáte pro změnu Soliter ;o)

Pro: jednoduchost, možnost volby obrazců

Proti: stereotypní, bez hudby

Tato čínská hra s obdélníkovými kameny u nás nemá dlouhou tradici. Přesto se však její verze pro jednoho hráče celkem uchytila a hraje se už opravdu kdekoli. Mě taky zaujala, i když ne tolik jako ostatní hry, jež byly součástí Windows.

Potěšila mě možnost změny rozestavení kamenů, ale stejně jsem si nejvíce oblíbil to první, tedy želvu. Bohužel se mi často stávalo, že jsem se dostal do situace, kdy nešlo pokračovat dál a můj poměr dokončených a nedokončených her byl zhruba půl na půl. Protože rád vyhrávám hledání stejných kamenů mě brzy přestalo bavit, ale přesto jsem se občas k Mahjongu vracel.

Pro: odreagování, šestice různých rozestavení kamenů, znovuhratelnost

Proti: často jsem se dostával do slepé uličky, po čase stereotyp

Tak jako PC karetních her obecně, i Mahjongů existuje spousta - hrál jsem minimálně pět verzí. Osobně mám nejradši verzi od Rona Balewského, kterou mám stabilně na WinXP, pokud náhodou sedím na W7, hraju tuhle animovanou. Ono odstranit těch 144 šutrů je občas docela problém...