Na Mafiu je síce už veľmi veľa komentárov, ale kvôli Hernej výzve 2016 ho musím napísať aj ja. Mafiu som najprv pozeral na youtube a neprávom som ju odsudzoval kvôli slabšej grafike. Ale keď som ju hral, rýchlo som si na ňu zvykol.

Príbeh ma zaujal hneď od začiatku. Páčil sa mi nápad ako Tom hovorí svoj mafiánsky príbeh. Každá misia má svoj vlastní dej a primeranú dĺžku. A dobre boli zasadené misie pre Lucasa Bertoneho, takmer vždy po hlavnej misii. Chcel som pre neho spraviť všetky misie, ale kvôli obtiažnosti niektorých misií som to nesplnil. Aj o niektorých hlavných misiách som si myslel, že sú ťažké a splnil som ich na prvý pokus. Trochu mi vadili checkpointy, ktorých bolo málo a niekedy som bol už na konci misie a zomrel som, tak som musel ísť od začiatku. Ale veľký problém mi to nerobilo, kedže som si znova užíval atmosféru okolia.

Lost Heaven sa mi celkovo páčil. Atmosféra mesta na mňa príjemne pôsobila na každom rohu. Len škoda že som sa pri misiách pohyboval stále po tých istých trasách a neboli využité niektoré štvrte mesta (Chinatown, Downton), ale aj keď v nich boli niektoré misie, ale len párkrát. Jazda autom bola vždy príjemná, len škoda že som celú hru musel jazdiť s omedzovačom rýchlosti, kedže polícia na mňa čakala s pokutou na každom rohu. Hudba v rádiu bola pre každú štvrť iná a neskôr už začala byť repetetívna, ale to mi nevadilo, lebo keď hrala tak som si ju pohmkaval aj ja.

Aj vedľajšie postavy sa mi páčili. Každá mala osobný charakter, čo tiež dodávalo na atmosfére. Najviac sa mi páčil Ralphov koktavý hlas a vždy som sa pri ňom zasmial. A top bolo keď si z neho Paulie začal robiť srandu a koktal tiež.

Nakoniec len dodám že na túto hru nikdy nikto nezabudne. Veď aj preto je na DH v TOP 3 hier. TOTO JE LEGENDA.

Pro: Príbeh, postavy, dabing, soundtrack, Lost Heaven a okolie, autá

Proti: Polícia na každom rohu, checkpointy

Mafia sa stala pre mňa už pred rokmi legendou medzi hrami a právom si drží prvenstvo medzi osobne najlepšími hrami histórie. Je to hra, ktorú človek môže prechádzať aj 20.ty krát, a napriek tomu cíti stále tú istú atmosféru ako pri prvom zapnutí. Mafia nie je hra len o hraní. Je to vyšperkované dielo s neopakovatelnou atmosférou a napriek zastaralejšej grafike, s autentickým prostredím predvojnových rokov. Mafia je u mňa jedna z hier, ktoré sa rodia raz za 10 či 15 rokov a je to povinnosť pre každého hráča hier. S čistým svedomím dávam tejto legende 100% tak ako pred rokmi v recenzii.

Pro: atmosféra, príbeh, hudba, na tu dobu grafika, excelentný dabing

Proti: nič

O téhle hře už bylo všechno nejlepší řečeno a myslím, že už k ní nemám moc, co říct. Mafia je pro mě ale unikát a tak si zaslouží i unikátní komentář. Pokud vás nezajímají moje nostalgické plky, tak ho ani nečtete.

Vzpomínáte si na okamžik, kdy jste o Mafii poprvé slyšeli? Psal se rok 2005 a já byl na návštěvě u mojí sestřenky. "Budu mít novej počítač!" říkala mi. "A budu tam mít nový hry, třeba takovou, kde se jezdí autama, střílí a mluví sprostě!" No nezní to pro malého klučinu krásně? Jen jsem si zasněně povzdechl. O půl roku později, jsem dostal nový počítač já (sestřenka na něj tehdy musela čekat ještě několik dlouhých let) a já se společně s novými hrami dostal i k tomuto kultu. Na ploše mého monitoru, tenkrát ještě CRT s rozlišením 800x600, mi seděla ikonka s nápisem Mafia: The City of Lost Heaven.

Jako by to bylo včera, dokonale si pamatuji první spuštění, když na mě vybafl tatér kreslící logo Illusion Softworks. První věc ve hře, kterou jsem zkusil, byl tutoriál. "Oukej chlapče, vítej ve škole pro opravdový mafiány..." zaznělo z malinkých reproduktorů, které byli ukradené od sestřina starého walkmanu. Tehle monolog hlasu z tutorialu jsem slyšel tolikrát, že ho umím naprosto celý nazpaměť - i kdyby mě v noci vzbudili (jak vždycky říkala paní učitelka). Samotnou hru jsem poprvé hrál s tátou. Cca prvních 14 dní, jsme hru začínali vždycky od znova, protože jsme nevěděli, že jsou ve hře něco jako uložené pozice, které se dají později nahrát. První zkouškou ohněm pro nás byla mise "Běžná rutina". To už jsme naštěstí pochopili, že se ve hře ukrývají savy. Přesto to trvalo dobrý týden, než jsme misi úspěšně zakončili. Ten pocit, když se nám konečně povedlo přes motel projít beze smrti, byl k nezaplacení. Hned dalším zádrhelem v příběhu byl závod v misi "Fairplay". Kdo hru hrál, tak určitě ví, o čem mluvím. Jakožto nejlepšímu jezdci naší rodiny se mi povedlo vyhrát závod už za tři dny! A to byl sakra úspěch! A hned k další misi se váže další historka. Mise "Sára" byla poslední, kterou jsem s tátou hrál. Taky to nebylo nic lehkého a hra nás pěkně pozlobila, ale za pár dnů se nám jí podařilo zdolat (byl to náročný měsíc). Určitě tu ale všichni víte, jak mise končí. Když to táta viděl, tak jen zvolal "Tak on tam je i SEX!"... no a od té doby jsem hrál Mafii sám. Dohrál jsem jí do mise "Výlet do přírody". Několik následujících misí bez mého vědomí odehrál přítel mojí sestry a zbytek dohrál kamarád. A mně přišlo naprosto zbytečné hrát už mise, které byly dohrané, takže mi z příběhu chyběla dobrá polovina.

Od té doby jsem hru dohrál nesčetněkrát. Její konec považuji za nejlepší herní konec vůbec od "Tys to dokázal!" až po "Protože ten kdo chce příliš moc, může ztratit uplně všechno a kdo chce zas od života moc málo, nemusí dostat vůbec nic." Na hru jsem vyzkoušel nesčetně moc modifikací, nahrál nesčetně moc hodin v jízdě a extrémní jízdě. A když si teď čtu to, co jsem právě napsal, tak se nad tím jen usmívám. Svým způsobem to je hra jako každá jiná, ale zároveň to je hra, u které jsem strávil dětství. Hra, kterou si rád zahraju kdykoliv a kdekoliv. Hra, která pro mě znamená příliš mnoho, než abych jí mohl dát cokoliv jiného než 100%.

PS: Pokud ve hře chcete navštívit Casino, musíte v jízdě nejdříve dojet k Pepeho restauraci a tam je třeba do výlohy vysypat celý zásobník z Thompsonu. POZOR! Je ale důležité, aby se stáli na protějším chodníku a mezi dávkami neudělali ani krok stranou. Poté dojeďte do přístavu (tam, kde jste nastupovali v misi "Všechno nejlepší" na parník) a vejděte do dveří, kam jste si šli pro námořnický oblek. Dveře jsou otevřeny díky akci u Pepeho restaurace. Sejděte po schodech do "šatny" a užijte si pořádnou hru o peníze! Dejte si ale pozor, je tu hodně gangsterů, kteří podvádí. Je potřeba předem zjistit, kterou hru je výhodné hrát (to se však generuje zcela náhodně), proto je dobré zezačátku sázet jen malé částky. Ovšem další POZOR! Aby se toto vše stalo, je potřeba dohrát celou hru i extrémní jízdu na profilu pojmenovaném "Anna Pelikánová". Jedná se o poctu přítelkyni jednoho z vývojářů, který ji tímto způsobem požádal o ruku.

Pro: je to Mafia

Jedním slovem - legenda. A taky srdeční záležitost. Úžasná atmosféra Ameriky 30. let 20. století, výborné různorodé postavy, výborný děj se spoustou odlišných úkolů a reálií, velkolepá hudba, famózní závěr. A taky úžasný český dabing s vesměs skvělými herci, které by už nikdo dnes neuměl, a ani nemohl dát dohromady. Naprostá povinnost každého českého hráče.

Pro: Atmosféra doby, příběh, postavy, dabující čeští herci, hudba, závěr - prostě skoro všechno!

Proti: Občas otravná obtížnost, nesmrtelnost protivníků, ani po deseti kulkách do hlavy a ty závody s autama... :P

Pustit si mafii bylo skoro jako pustit si film. Film se začátkem, koncem a žádným kličkováním, či natahováním herní doby nesmyslnými questy. Každý quest měl určitý význam a dal se spojit s tím co v cutscénách protagonista vysvětluje. V dnešní době se sice hodně her snaží o to, aby vypadaly jako filmy, ale pouze skrze filmově dělané cutscény s kvalitou dosahujcí tak na filmy typu transformers, mezitím co mafia působila spíš jakoby jste si pustili kmotra.

Zbytek hry se mi bohužel špatně hodnotí. Co se týče střílení, tak je hodně her s lepším systémem, více zbraněmi, lepší AI nepřátel. U grafiky je to to samé. Jediné co mě stále ještě překvapuje jsou auta. Samotné ježdění je celkem v pohodě, ale možnost poškození oken a povrchových částí auta stále ještě může soupeřit s novějšími hrami. Rozhodně mi přijde zajímavější, než pojetí, které vzala GTA série, kde auta představují spíše smrtonostné pasti, připravené kdykoliv vybouchnout :D.

Pokud se vám tedy mafie vyhnula v době vydání a zvažujete jestli jí dát, rozhodně jdete do toho. Ne kvůli autům nebo střílení, ale kvůli tomu krásnému ztvárnění příběhu jednoho muže.

Pro: Příběh, auta, hezky vymodelovaný herní svět, postavy.

Proti: -

HRÁNO NA PC

Ve své době nejlepší hra, troufám si říci, že nejen v ČR, ale i ve vzdálené cizině. Tuhle českou klasiku musí znát každý hrdý Čech, takže za nějaké spoilery se nezlobte, protože nedokážu pochopit, když to někdo nehraje.
Je tu velká konkurence v komentářích, protože to tu okomentoval snad každý, takže budu mít zase málo plusek a budu smutný a zbytečně strávím svůj volný čas jen u tohoto a to bych přitom mohl dělat zajímavější věci, ale pořád lepší, než se plácat ve sněhu anebo ho odhrnovat, že jo... Tak si užijte mou nadílku, ale asi si to nikdo nepřečte, protože můj komentář nebude stát za to a asi bych měl ukončit odstavec a vrhnout se na samou hru.

Zejména tématikou mě hra zaujala. Přece jen se vžít do role mafiána, to je něco neskutečného, něco co se každý den nevidí a něco, co se asi nestane. K druhému dílu Mafie jsem dal taktéž stejné hodnocení, takže oba díly jsou pro mě mistrovskými kousky české tvorby.
PŘEDSTAVTE SI:
Jste na dovolené, krásný hotel s hezkým, ženským/mužským personálem, slunce praží jak zběsilé, venku až čtyřicet stupňů a vy si jen tak sedíte na verandě, vedle vás po pravé straně Italové svou řečí si říkají tou jejich řečí, že máte pod paží na šedém tričku zpocené kolo a vy se divíte, čemu se tak smějí. Popíjíte skotskou(nebo co máte rádi) a po levé Angličané a vy, jako rozený filolog a talent na všechny světové jazyky se zeptáte nádherné manželky toho ignoranta Ruperta "Where are you from"... "England, you?"..."Czech republic, do you know Mafia?" ... "Of course I know. That's a perfect game."
O překlad mi nepište. Google to za vás jistě vyřeší. Děkuji mockrát vážení.
............................................................................
To by bylo, konec komentáře...

Chybíte mi už teď, takže to trošku rozeberu. Hra je boží, skvělá, boží, boží, boží, boží, boží a boží a boží a boží. Vlastně na ni není nic špatného. A líbí se mi mnohem víc, než nějaké loňské Kól of Djůty nebo Fár Kráj. Co je na hře nejvíce legendární jsou její hlášky, které v angličtině zní jako ožralá stařena s penetrací, ale v češtině to zní velmi dobře!
Nebudu se s vámi dělit o žádné hlášky, proč? Protože je jich většina sprostá a já nehodlám všechno hvězdičkovat a cenzurovat. Děkuji za pochopení.

K této hře více napsat nejde. Legenda, legenda, legenda. Skvělé hlášky a víc mně vážně nenapadá. 100%

Pro: Hlášky, česká hra, boží, legenda, hlášky, grafika atd...

Proti: ...

Jak jen popsat hru, kterou většina lidí právem považuje za nejlepší herní výtvor z našich luhů a hájů?

Na úvod musím říct, že jsem snad nikdy nehrála jinou hru, která by měla tak neuvěřitelně kvalitní a propracovaný příběh. Od začátku do konce je plný emocí, humoru, akce a zvratů a nepustí vás až do závěrečných titulků. Další obrovské plus jsou všechny postavy, které hráče po celou dobu doprovázejí, ať už je to "hodný" hlavní hrdina Tom, můj oblíbený ukecaný Paulie nebo mlčenlivý Sam, či velký zástup dalších vedlejších charakterů. Sympatičnosti jednotlivých postav určité dopomáhá také opravdu vysoce kvalitní český dabing. A když už jsme u toho, celá hra je nadupaná dnes už legendárními odzbrojujícími hláškami, které mě pokaždé dokáží rozesmát. ("Tu pálku přineste zpátky, ta je synovce!") Taky musím vyzdvihnout hudbu, která skvěle dopomáhá atmosféře, jednoduchou hratelnost, pěknou grafiku, otevřené město a velký výběr zbraní a aut. Jediné, co možná může lehce kazit herní zážitek je občasná až moc velká obtížnost.

Mafii můžete milovat nebo nenávidět, ale rozhodně nemůžete popřít fakt, že se jedná o přelomovou hru.

Pro: PŘÍBĚH, atmosféra, humor, emoce, postavy, dabing, hlášky, hudba, hratelnost, grafika, otevřené město...

Proti: občas obtížnost

Mafia = hra s filmovým příběhem.

Veterány, co se týče vozidel, mám rád a protože se Mafia odehravá v třicátých letech minulého století, je jich tady požehnaně. Mafia vyniká především svým originálem a příběhem. Vyniká i tím, že to je česká hra. Proto má i český dabink od znamých herců. A luxusní hlášky.

Celá hra je vlastně vyprávění příběhu nejmenováného taxikáře policistovi. Taxikář se k Mafii připletl jak bezdomovec k stavebnímu spoření. Hra je to opravdu geniální.

Pro: Luxusní příběh, hlášky, grafika a atmosféra třicátých let, pěkná a návyková hudba, krásné auta

Mafia je nejlepší česká hra. Hra si mě získala hlavně díky úžasné atmosféře 30.let, promyšlenému (skoro až filmovému) příběhu plný zvratů, povedené grafice, perfektnímu dabingu, nezapomenutelným hláškám a dokonalému Soundtracku. Po určité období mého života jsem byl na hře doslova závislí a nedokázal jsem si představit jediný den bez Mafie. Také musím zmínit perfektně propracované město a překrásná dobová auta. Při hraní této hry jsem zažil spoustu emocí. Mafii nemám co vytknout, je to totiž dokonalá hra na kterou v životě nezapomenu.

Pro: Příběh, hudba, atmosféra, grafika, zvraty, hlášky, dabing.

Proti: nic

Můj komentář je věnován mému dobrému příteli @Lukaskon (24.01.2014 20:04):, za jeho podnětnou podporu a přízeň, která mi vždy byla hlubokou inspirací...

Mafia je jeden z klenotů svého žánru, o to více člověka potěší, že je z českých (d)luhů a háj(zl)ů. Co mě na mafii velmi příjemně překvapilo, ba co překvapilo! Oslnilo! Byly velmi propracované charaktery do posledního puntíku. Dále přímo božský dabing, který řadím vůbec mezi nejlepší na světě! YES WE CAN! A všechno tohle dohromady hrálo ódou pro radost, až slzičky se mi valily ze slzných kanálků, vědom si toho, že něčeho tak božského, člověka přesahujícího, pronikajícího všemi prostory a časy, nejsem snad ani hoden. Plakal jsem dojetím jak dokonalé dílo, snad samotného boha, mi bylo svěřeno! Jakou prvou plápolavou láskou jsem z toho splál, jak májový plamínek pomýlený štěstím!!!! A děkoval bohům, za každou vteřinu svého života!!!

Grafická stránka je stejně tak vznešená a krásná jak láska Romea k Julii a stejně tak je i věčná! V té době nebylo krásnějšího vizuálního zážitku, který vždy jak ostrá dýka útočně bodal do očí!!! Kdepak! Kde jste vy všichni umělci!? NIČEHO jste nedosáhli! Hanba vám a proklínám vaše hroby!!! Pche! Co je nějaký Rembrandt, Vincent van Gogh, či Édouard Manet o proti této kosmické symfonii pixelů, křivek a barev!!! Nejlepší grafika na světě! Kde každý objekt má své opodstatnění a symoblickou rovinu!!! Je to filozofie harmonie ve své netečnosti! Nezprzněnosti lidským egem!!!! Čistá a čirá transcendální energie uskupená v tvary!! Když pohlédnu na to dílo, vždy do kolen padnuuuu!!!!!!! YES WE CAN!!!!
A co teprve příběh, dialogy...dějová linie...co pak by snad Shakespeare mohl napsat něco lepšího, nebo Bukowski, Lovercraft či snad samotný život? Kdepak!!! Ti totiž kdyby toto dílo kdykoliv zřeli, nikdy by nezačali psát! Příběh mafie je epos! Sága! Legenda! Nesmrtelná tvář tohoto světa!!! Mesiáš!!!! Nic lepšího napsáno nebylo a nebude!!!! Jelikož vše v sobě zahrnuje! V nekonečné spirále abstraktní mysli!!!! Má všechny významy jak sny dávných proroků, jenž zcela jistě předpovídali příchod Mesiáše ano Mafii !!!!!!!! Copak podtitulek jasně nenaznačuje, že se jedná o Jeruzalém?! Ztracené město!!!! Mafia je svatým místem!!!!

Avšak ke hře mám jednu malou výtku, neváhal bych ihned mafii, tomuto božskému nadčasovému dílu dát 100 % Ale bohužel nelíbil se mi padesáty pixel z leva, v 70 řádce v úvodním intru 30 %

Pro: warez verze, na pirate bay k dostání!!!

Proti: simulátor nudy

-35 +10 −45
Naprosto bezkonkurenčně nejlepší hra jakou jsem kdy hrál.Úžasný příběh skvělá hratelnost zábava od začátku do konce proste GENIÁLNÍ DÍLO.

Pro: Příběh,možnost volné jízdy,extrémní jízda,dabing.

Proti: nic

-4 +15 −19
Myslím, že bych neměl opomenout náš herní klenot. A když myslím náš, myslím tím český produkt. Vyšel v roce 2002, vydalo jej studio známé jako Illusion Softworks a dodnes se to hraje a hrát se to bude pořád. Někteří z Vás již jistě tuší, že se zde budeme bavit o hře jménem Mafia: The City of Lost Heaven.

Moje první seznámení s touto legendární hrou bylo zřejmě na Invexu. Na tom, který stával ještě za to. Pamatuji si, jak jsem dorazil na výstavu a moje první kroky, jako obvykle vedli do gamehallu. Ostatně, jezdil jsem tam víceméně jen kvůli této hale. Zbytek byl spíše pro zaplnění času, než mi pojede vlak domů. Když jsem tam dorazil, viděl jsem obrovské fronty, možná větší než jsem byl zvyklí u pár počítačů. Když jsem se dotlačil asi po dvou hodinách před monitor, spatřil jsem do té doby pro mě nevídané. Když jsem dohrával asi čtvrtou misi, tak si pamatuji, že se mě tam kdosi ptal, jestli hru nemám náhodou doma, že mi to až moc jde. Říkám, ne nemám, ale rád bych si ji pořádně ozkoušel před koupí. Samozřejmě jsem věděl, že si hru koupím, ale chtěl jsem získat čas. Poté jsem se o hře bavil ve škole a jednoho dne jsem si jí konečně zahrál doma, kde byl na všechno konečně ten pravý klid.

Příběh hry je zasazen do třicátých let. Probíhala prohibice a Americe se vůbec tak nějak nedařilo. Hlavně města byla plná mafie. V jednom z nich se odehrává i naše story. Jmenuje se Lost Heaven a je fiktivní, takže neplést s reáliemi, ač z nich bylo jistě čerpáno. Hrajete za mladíka jménem Thomas Angelo, který se živí jako taxikář a právě v jeho taxíku započne příběh. Jednoho klidného večera mu totiž do auta naskočí banda mafiánů s přáním rychle se vypařit. Sledovali je totiž další vozidla. Vy, jako zkušený řidič, jste je zachránil. Netrvalo dlouho a brzy jste pro místního dona Salieriho už dokonce začali pracovat i Vy. S příběhem se dál vypisovat nebudu, stojí totiž za to, aby jste si ho prošli samy, pokud jste to již několikrát neudělali. A i když je hra už přes deset let stará, nerad bych zde až moc spoileroval. Co bych ale zmínit měl, byly výborné předělové animace mezi misemi, bylo to něco, jako sledovat film. Dokonce fanoušci sestříhali všechny cut scény do jednoho takového filmu, takže když se Vám nebude chtít hrát, tak se můžete jen kochat.

První, co mně na této hře upoutalo, byl náš český a velmi povedený dabing. Možná díky němu jsem tenkrát nic jiného nehrál, jednak jsem neuměl příliš dobře anglicky a za druhé byl skvělý. No a ty výborné hlášky a ultra dobře napsané postavy, no, radost.
mafia

Hra byla velmi podobná titulu Grand Theft Auto III (o kterém se jistě taky rozepíši), otevřený svět, plný možností, aut, policie a zbraní. O autech bych zde mohl psát celou kapitolu, ale ve zkratce se jednalo o vozidla vymodelovaná podle skutečnosti, která se tak i dokonce ovládala. Chvilku tedy trvalo, než jste jejich ovládání dostali do krve. Byla zde také pasáž, kde jste mohli závodit ve velmi rychlém sportovním autě, a mám pocit, že mnoho lidí zde rozbilo klávesnici, nebo se obrovsky rozhněvalo. A pak je tu taky minimum lidí, kterým to nedělalo žádný problém, ale ty já jsem neznal. Nicméně jsem se časem o nich dozvěděl. Já jsem patřil k těm, co při tomto závodě mnohokrát ztratil nervy, ale naštěstí nic jiného. Zbraňový arzenál obsahoval baseballovou pálku, kterou jste mohli dokonce využít při jedné z misí, kde jste měli rozbít pár aut. Poté zde byl boxer, mám takový pocit, že i páčidlo, ale to si přesně nepamatuji. Dále klasika všech klasik Colt 1911, Magnum a můj velice oblíbený mafiánský Thomson 1928. Dále opakovací puška, upilovaná brokovnice (tzv. vendeta), pumpovací brokovnice, sniperka, molotovy a také granáty. Výběr byl skutečně obsáhlí a bylo jen na Vás jak jej využít. Oproti GTA III, kde jste si mohli lítat městem rychlosti světla a klidně na červenou, Vám to zde policie spočítala už při překročení rychlosti. Byla zde funkce omezovač, která za Vás rychlost pohlídala a mohli jste se soustředit jen na misi a semafory. Když už Vás ale policie chytla, byla možnost, ujet, zastavit a zaplatit pokutu, nebo zastavit a osádku policejního vozu bez milosti popravit a utíkat (dobrým tipem se stalo to, že jste zastavily, počkaly až přijde policista k autu a následně dupli na plyn a ujely). Svět byl skutečně velký, krásný a otevřený, pokud jste se chtěli jen tak projíždět, byla v hlavním menu položka volná jízda, která poskytla jen to a nic víc, bez rušení od misí. Navíc zde šel navolit jak den, tak i noc. No a po dokončení příběhu, zde byla také extremní jízda, kde jste plnily další kupu úkolů navíc. Například jste převáželi nákladní vůz plný výbušniny, se kterým jste nemohli narazit, ani příliš zpomalit. Hudba ve hře byla fenomenální a skvěle seděla k dané době. Myslím, že se dá skvěle poslouchat i dnes po cestě do práce, nebo do školy. Já jí poslouchám velmi rád.

Vznikla také obrovská spousta modifikací a myslím, že bych měl zmínit hlavně tu, která prodlužovala hlavní příběhovou linku. Ale také zde byla jedna, která například pokryje celé město sněhem. Ale je jen na každém z Vás jaké vyzkouší. Nicméně právě tyto považuji za vůbec nejlepší.

Hra se stále velmi dobře prodává i dnes a dokonce v srpnu roku 2010 vyšel díl druhý, který si myslím prodejům též pomáhá. Hra sklidila výtečnou kritiku po celém světě a to svědčí jen a jen o výborných kvalitách. V roce 2003 byla hra portována na Playstation 2 a o rok později také na Xbox.

Myslím, že by toto, jako moje vzpomínka, mohlo stačit. Mohl bych sice napsat dalších deset stran, ale myslím, že takhle to bude akorát. Navíc, nerad bych moc prozrazoval, pokud článek čte někdo, kdo tento klenot ještě nehrál. Od toho tu je třeba Wikipedie. Děkuji tedy za přečtení a nezapomeňte hrát Mafii i dnes, zítra a do konce života, protože si to více než zaslouží. Tímto bych chtěl vzdát hold i Danu Vávrovi (hlavní designér prvního dílu), který se stal pro mě českým vývojářem číslo jedna a velice bedlivě sleduji jeho nové studio Warhorse.

Pro: - Skvělá kampaň - výborný český dabing - OST

Proti: - Občasné bugy a někdy drsná obtížnost

Jedna z nejlepších her co sem hrál... Legenda mezi hrama... Skvěle realisticky vypracované prostředí hry a detajlně promyšlené mise a město :)
-6 +5 −11
Zlatý grál české herní scény je už náležitě fousatý, dodnes se ale nepodařilo žádné jiné hře překonat slávu tohoto díla. Když se dnes zeptáte kohokoli z naší české kotliny, jaká je podle něj nejlepší hra, určitě řekne Mafia. A pokud se zeptáte, jaká je nejlepší česká hra, nikdo vám neodpoví jinak, než Mafia. Tvůrcům se podařilo vytvořit skutečně mistrovské veledílo, které dodnes každý hodnotí stokrát omílanými superlativy. Jenomže co lze kritizovat?

Ve své době zkrátka neměla Mafia konkurenci, co se herního designu týče. Grafika není ani dnes vyloženě hnus, animace možná působí docela strojově, ale některé cutscény jsou vynikající a kamera a střih filmečků by mohly sloužit jako příručka. Atmosféra 30. let je neskutečně intenzivní a pulzující po celou dobu hraní. Dabing je špičkový (a i když sám Dan Vávra říká, že mu mnohem víc sedí anglický dabing, ten český se stal kultovním) a i styl dialogů a mluvy sedí do doby, ve kterém se hra odehrává. Auta a jejich fyzika je neuvěřitelně blízká realitě. Autoři si vytvořili speciální systém, ve kterém fyzikální model sežvýkal parametry zadané do tabulky a vytvořil vlastnosti auta odpovídající realitě. Když pak tvůrci vyzkoušeli auto ve hře, porovnali je s papírovými atributy a vše sedělo, bylo hotovo. Bylo to tak trochu pouštění se na tenký led, jelikož auta prostě nebyly arkádová, jezdily pomalu, nezatáčely a naopak se zase nedaly z vyšších rychlostí zastavit. Ale tak to tenkrát skutečně bylo, a naštěstí to hráči přijali. Udělat to takhle v GTA, no nevím...

A právě GTA bylo možná jedinou konkurencí v době vzniku Mafie, avšak Mafia není tak úplně sandbox. Máte tu sice neomezený pohyb po celé herní ploše, ale nejezdíte si na různá místa pro úkoly a nemáte savehouse, kde můžete kdykoli hru ukládat. Hra vypráví příběh, mise na sebe neustále navazují a vy zkrátka musíte jít dál. Občas si můžete dát drobnou odbočku, ale hra se ukládá po checkpointech. Ve městě se taky nedá tak moc blbnout, jako v GTA. Zkrátka Mafia není sandbox (kromě jízdy a její extrémní verze), je to hra, která primárně vypráví děj.

Engine se bohužel poměrně rychle vyčerpá, takže brzy zjistíte, kolik nábojů nastřílet do nepřítele, a po jakých dávkách střílet z Thompsona. Postavy se občas chovají jak panáci a skripty se sem tam nenačtou, a čím více zkoušíte různých postupů v misi, tím víc takových chvilek nastane. Světla a sloupy na ulici nejdou autem sundat, což může být pro hráče GTA šok. Civilisti před autem jedoucím po chodníku uskakují trošku nejapně a animace je dost trhavá, navíc se většinou jakoby "teleportují". Občas se takhle teleportují i friendly postavy, třeba když parkujete před nimi. Ideálně stojí mimo, ale chtějí polekaně uskočit s vědomím, že řízení nezvládnete, a teleportují se přímo před váš nárazník - to mě opravdu dost štvalo.

Příběh je samozřejmě to hlavní, ale Mafia uměla ve své době hrát i na emoce. Tommy je sice až příliš velký dobrák, ale námět je to zajímavý a dnes si říkám, že Mafia nám poskytla zajímavý pohled na to, když se nějaký obyčejný dobrák od srdce dostane do takovéto organizace. Svůj kult si hra získala asi díky době, ve které vyšla. Tehdy nebylo úplně běžné, aby tak malý tým udělal tak celosvětově úspěšnou hru. Dnes je doba jiná, a spousty malých studií dělají kvalitní tituly, ale Mafia je naše česká a byla první taková. A díky tomu, že uměla zahrát i na city, je dodnes biblí každého českého hráče.
Na otázku ,,Jaká je tvá nejoblíbenější hra'' mám vždy naprosto jednoznačnou odpověď. Mafia pro mě není jen obyčejnou hrou, tak jako Kmotr pro mě není jen obyčejným filmem. Obě tato veledíla mi svými hlubokými myšlenkami a názory v určitém ohledu pomáhají seberealizovat se v reálném světě. A tím nemyslím, že bych po večerech pravidelně rozdával nabídky, které se neodmítají. Jednu takovou nabídku bych tu však dnes měl, pro ty, kteří nějakým záhadným způsobem na hru nikdy nenarazili nebo se jí do teď vyhýbali.

Je nutno podotknout, že i v dnešní době má hra technické zpracování na velice slušné úrovni. Pryč jsou však doby, kdy jsem s přihlouplým výrazem hleděl na monitor v úžasu, že se právě dívám na ,,realistickou grafiku''. Mafia byla zdaleka nejhezčí hrou, jakou jsem do té doby znal, to ještě umocňoval fakt, že jsem do té doby hrál většinou pouze DOS hry jako Lost Vikings nebo Prince of Persia.

Bezpochyby největším kladem této hry je však její příběh a celková atmosféra. Pomocí intermezz retrospektivně sledujeme vývoj obyčejného taxikáře ve váženého gangstera a spolu s ním i vývoj jeho nejbližších přátel v rodině mafiánského bosse, Dona Salieriho.
Za celkový scénař by se dle mého názoru nemusel stydět žádný kvalitní film. V doprovodu úžasné hudby Českého symfonického orchestru toto všechno tvoří zážitek, na který se nezapomíná.

Jsem hrdý na to, že vedle brilantních českých filmů z nichž si dovolím za všechny jmenovat Vyšší princip a Pelíšky , vedle literárních děl známých po celém světě, máme i v herním průmyslu svého silného koně.

Takže pokud jsi tuto hru ještě nehrál, tak padej nebo tě rozstřílím jako řešeto !

Pro: příběh, postavy, atmosféra, hudba, technické zpracování, dabing

Proti: zanedbatelné nelogičnosti

Opravdu legenda mezi hrami, která i více jak deset let od svého vydání, dokáže soutěžit i s novými tituly. A o to hrději to zní, protože je to ryze česká hra.

Mafia je opravdu nabídkou, která se neodmítá. A od první mise se hráč dostane do kolotoče děje, ze kterého se vysvobodí až ve chvíli, kdy tento kolotoč zastaví.

Silný příběh, který je ještě dovypravován formou intermezz, je bezpochyby nejsilnější stránkou hry. O to lepší je jeho pozice v čase, ta 30. léta jsou prostě úžasná. Propacované charaktery jednotlivých postav a samotný charakter hlavního hrdiny, jsou prostě výbušnou kombinaci (v tom dobrém slova smyslu). Palieho extrémní smysl pro humor v kombinaci fatalistickým Tomem, prostě stojí zato. A hudba která do toho všeho hraje, je superlativy nabitou kapitololou.
A výborný dabing, prostě zážitek umocňuje, hlavně Marek Vašut a Petr Rychlý, kteří propůjčili svoje hlasy Tomovy a Pauliemu.

Fiktivní město Lost Heaven je také výborně zpracované, a člověku se postupem ve hře, otevírají nové části. A jelikož město není až zas tak moc spletité, hráč se po pár jízdach dokáže z orientovat všude. A kdyby ne tak je tu skvěla mapa.

Hratelnost je také výborná, takže si každý příjde na své a na svoji dobu se Mafia může pochlubit solodním automobilovým simulátorem. Honičky s policisty, kdy na křižovatkách stojí zátarasy z policejních aut jsou to nejlepší (škoda, že vývojaři nemysleli nato, že by ten zátaras měl být i na chodníku, je tam pak mezera, kterou se dá snadno ujet).

A dostáváme se k misím. Škoda, že je jich pouze dvacet. Být jich tak o deset více, nic by se nestalo (ovšem je otázka jak by se změnil příběh atd.). Největší kouzlo spočívá v různorodosti jednotlivých misí. Sice si hráč, čas od času všimne podobností ale povětšinou jsou všechny mise originálně zpracované s originálním nápadem. A nestalo se, žebych se u některé mise, prostě nudil.
Jediné co bych mohl tomuto aspektu vytknout, je malé množství nočních misí. Jsou pouze tři až čtyři.

A teď k návykovosti této hry. A ta je velká. Já sám jsem tuto hru projel asi 17krát. Neustálé zdokonalování v ovládání auta a hlavní postavy. Procházení misí s minimálním poraněním, či absolvování závodu v kratším čase. To jsou všechno prvky, které člověka lákají, zahrát si to znovu. A dalším plusem je to, že hráč čas od času objeví něco nového, čeho si před tím nevšiml.

Tato hra je opravdu skvostem, mezi skvosty. A vzhledem k tomu, že je česká, tak je poviností, pro každého českého hráče.
Nezbývá než jí tedy doporučit a dát ji 100%

Pro: Prostě MAFIA

Tři dny jsem přemítal, zda mám komentář k Mafii napsat, nakonec jsem se tedy rozhodl, že ano, i když po jeho dopsání budu moci očekávat rozzuřené davy s pochodněmi a vidlemi pod oknem, protože Mafie pro mě není kultem ani bohem, nýbrž "jen" velmi dobrou hrou.

Začnu příběhem, protože ten je hlavní předností hry. Příběh je skutečně propracovaný a zvraty v něm jsou skutečně nepředvídatelné. Tak nečekané zvrat jsem opravdu v moc hrách neviděl. Bohužel (nebo bohudík, ani sám nevím), jsem po dohrání neměl pocit, že musím mít ještě, a tenhle pocit je pro mě měřítkem napínavosti příběhu. Příběh je tedy opravdu dobrý, ale ne natolik, aby si u mě zasloužil první místo.

Herní mechanismy jsou skvěle promyšlené, prsty se nikdy na klávesnici nepletou, avšak je třeba si na ně první hodinku pořádně zvykat. Jízda je fantastická, alespoň na dobu, kdy hra vyšla, řízení aut je podle jejich druhu odlišné, a to se cení. Sice, v některých případech se může řízení zdát tvrdým, ale jak jsem již napsal, je třeba si na hru chvíli zvykat.

Všemi opěvovaný dabing je skutečně skvělý, a mě nezbývá než se do sborového zpěvu ódy přidat. Prostředí je zachyceno, a to musím opakovat všechny přede mnou, opravdu bravurně a podmalováno dobovou hudbou je absolutně dokonalé.

Jedna z malých chybek, nebo spíše nedomyšleností, anebo ještě lépe - neplánovaností je to, že hra vám nenabízí žádné, nebo jen velmi málo vedlejších cestiček, či alternativních řešení misí, je to velká škoda, protože by si tak u mě o pár příček šplhla.

Osobně si nejsem jist, do jakého žánru hru zařadit, akční není zas tak moc, RPG prvky, až na příběh, také nemá. Možná akční adventura, to bude ono. Rozhodně pokud se čechům podaří ještě někdy udělat ještě něco lepšího, bude to boom a já na takovou hru čekám a hreju jí jednu z vyšších příček v mém hodnocení.

Pro: Příběh, prostředí, soundtrack, charakterní postavy, dabing, zvraty

Proti: žádné alternativní cesty

Všechno to začalo v prváku na střední škole. Přestože jsem herní scénu moc nesledoval, nemohl jsem neslyšet, jak se všude okolo skloňuje slovo "Mafia". Nebyl školní den, aby člověk o přestávkách toto slovo alespoň jednou nezaslechl. Když zavřu oči, jakobych to všechno viděl a slyšel.

Trvalo nějaký ten měsíc, než jsem dal na doporučení spolužáků a vrhnul se na tehdy trojdiskovou instalaci. A pak... pak se začala psát historie :)

Mafia člověka chytla a nepustila. Ne že by něčím zpočátku doslova ohromila nebo vyrazila dech, to se říct nedá. Měla ale tak unikátní atmosféru, tak poutavý příběh a vůbec celkové provedení, že toto nejpomenovatelné prostě hráčovi neumožňovalo přestat. Je to jedna z mála her, kde jsem si vytvořil vztah vůči postavě, za kterou hraju. Pořád jsem ale ze začátku zůstával při zemi a nebral jsem na zřetel na nekončící superlativy, které jsem slýchával okolo.

Pořád jsem čekal na moment, kdy hra ztratí na svém kouzlo, kdy se mise začnou opakovat, ale takový moment nepřicházel, naopak, s postupným hraním jsem se do hry doslova vžil. Nebyla to pouhá mapa města, ruch ulic, zvuk troubících aut - všechno jakoby do sebe zapadalo. Jednotlivé městské čtvrti podbarvené dobovou hudbu, denní doby, které se nerozdělují striktně na hru ve dne a v noci. Západy slunce, bouřky, červánky, to všechno je jen zlomek prvků, které přispívaly k originalitě prostředí. Salieriho Rodina a její hierarchie a fungování je kapitola sama o sobě, kterou jsem si pomalu zamiloval, stejně tak jako některá dilemata, se kterou se hlavní postava potýká.

Každá z misí měla svou atmosféru (pokud to tak můžeme nazvat), která je unikátní a neopakovatelná. Hra dokáže vyvolat v různých misích širokou škálu pocitů, emocí a zároveň dokáže i pobavit. Ostatně, některé hlášky z Mafie už zlidověly. Poměrně rozšířenou zajímavostí mohou být různé alternativní zakončení některých honiček, na které někdo mohl narazit až po čase, a o to víc být překvapen tím, o čem dříve netušil. Pro mně osobně je Mafia hrou, která opakovaným hraním neztrácí nic na svém kouzle.

Pokud mám více času, například o Vánocích, rád si sednu k Mafii a dám ji doslova na jeden dech. Zavřu oči, poslouchám tu hudbu a vnímám tu atmosféru, při které si vzpomenu na střední školu, na prvák, na spolužáky a na dobu, kdy jsem v horečkách rozkrýval jednu kapitolu za druhou.
Přísloví zlaté české ručičky pochopíte teprve ve chvíli kdy si zahrajete Mafii. Legendu české herní scény, která je tak legendární že ústřední melodii mám jako vyzvánění (však víte, pam-pam-pam-padám-pam-pam-pam-padám-padamambapam), jako tapetu mám hlavního hrdinu Toma opřeného o jeho taxík, a hlášky z mafie používám dennodenně. Taky vždycky dvakrát do roka pořádáme s kámošem maratón, kdy nakoupíme energeťáky, vodku, chipsy a paříme vkuse dokud nedojedeme do cíle. Mafie je prostě něco jako pověstný svatý grál, je to něco víc než ježíš spasitel, Mafie je biblí, a to nejen mafiánských příběhů ale i do každodenního života. Mohl bych sem házet superlativy ještě hodně dlouho, leč místa není neomezeně a stejně, kdo by to pak četl. A taky mám vytetovanou spézetku Tomova taxíku na zadku.
Takže drazí a milý, takhle by asi vypadal můj vykalkulovaný komentář, který by měl za úkol stát se nejlépe hodnocením na databázi (není přeci náhodou že pluska se nejlíp zbíraj právě u mafie, u které stačí nešetřit chválozpěvem). Ale jelikož jsem všemocný Chipsík, tenž co z vody udělá 42, ten který okrádá bohaté z těhož jde zlomek chudým a zbytek do bordelu a hlavně jsem ten nejčestnější muž na světě, tak kalkulovat nebudu a napíšu komentář sobě vlastní, který svým stylem né každému vyhovuje.. Nuže, usaďte se moje ovečky boží pohodlně, jdeme na to.

CHIPSÍK KOMENTUJE!

Bylo nebylo, v České zemi žil člověk jménem Dan Vávra, a ten vdechnul život hře, která je v Českých hájích dost často považována za jednu z nejlepších né-li nejlepší na světě.

Mafie je nepochybně skvělou, možná by se dalo říct i kurva výbornou hrou. Má dobrý a skvěle podaný příběh z mafiánských kruhů. Má propracované město, v němž je radost se projíždět. Má sympatické postavy (kurva, už 3x za sebou jsem na začátku věty použil slovo Má, budu si muset vymyslet něco nového). Dále má (jo, tenhle uprage bude vyhovovat) to pověstné kouzlo. To kouzlo, díky kterému tu hru můžete zapnout kdykoliv (klidně i v den, kdy vašeho bráchu přejede vlak protože se sjede a bude si myslet že hraje GTA a tím pádem si řekne že klidně může skočit pod vlak, že se stejně objeví u nejbližší nemocnice) a také že vás kdykoliv chytne. Tímhle kouzlem je obdařená Mafie.

Popravdě ani nevím jak se panu Vávrovy takové okouzlení (Enchantment? Enchantment!) mohlo povést, ale povedlo se. Nejspíš to bude tím, že se panu rýpalu Vávrovy podařilo skvěle smíchat prvky jako příběh, sympatické postavy, dabing na úrovni, hratelnost, dobovou atmosféru a další prvky hry tak že dohromady dají to pověstné kouzlo. A samozřejmě tomu kouzlu pomáhá fakt že Mafia je hra česká. A tenhle fakt to kouzlo ještě násobí.

Další věc co tomuhle kouzlu hodně pomáhá je to že Mafia je po technické stránce zvládnuta perfektně. Grafika je hezká, tak hezká že i dnes se mi zdá hezká. Město je tak krásně a detajlně vymodelované že i dnes se mi zdá krásné a detajlně vymodelované, stejně tak vozový park je perfektně zpracován tak že i dnes mi příjde perfektně zpracován)

Lidé co dělali na Mafii, tomu dali zkrátka tu nejlepší péči, dělali to z lásky (poznámka komentátora: jedná se jen o mou hypotézu, je klidně možné že to dělali jen pro prachy) a díky tomu je Mafie tam kde je, a díky téhle pečlivé práci (buď díky pečlivé práci a spoustu lásky, a nebo jen Dan Vávra zaprodal duši satanovy a nebo něčemu horšímu...třeba Harbingerovy) má to kouzlo, díky kterému si jí rád zahraji i dnes.

Mafie je nepochybně skvělou, možná by se dalo říct i kurva výbornou hrou, ale že by byla nejlepší hrou vyrobenou v Česku? Dovolte mi udělat mohutné pchééééééé. Nejlepší hrou z tohoto státu je Operace Flashpoint maderfaker ouje bro!

PS: Kouzlo mafie je tak silné, že ikdyž jsem na ní chtěl být trochu zlej a né tak moc ji chválit, tak mi srdéčko jedno zkurvené prostě nedalo a já na ní musel být hodnej.

PSS: Tak jsem si to po sobě přečetl (první koment u kterého to dělám...je to přece kurva Mafia!) a musím říct že tam melu o tom samém a furt dokola....ale to je jedno, hlavní je že sem Mafiu chválil a teď chci vaše pluska muhehehe!

Pro: Má to v sobě to pověstné kouzlo