@USER47 (08.12.2013 17:55): Blbost neblbost, je to jen osobní názor. A dabing špičkovej byl, psal se rok 2002. Ukaž mi jinou českou hru z tý doby, která je nadabovaná líp (neříkám, že žádná taková neni, jen mě žádná nenapadá).
No ty vole, zase špičkovej dabing. Já za to snad začnu automaticky dávat mínusy.

A tohle jsou taky strašný blbosti:
"Když se dnes zeptáte kohokoli z naší české kotliny, jaká je podle něj nejlepší hra, určitě řekne Mafia."

"...je dodnes biblí každého českého hráče."
@Mount (08.12.2013 12:50): Tam ani nebyl takový problém, že hlavní postava je hajzl, tam šlo alespoň u mě spíš o to, že to byl ničím nezajímavý, tuctový hajzl, který navíc působil hloupě svým, v mnoha situacích, nelogickým jednáním.
V tom případě budu mnohokrát raději hrát za vzorného Mirka Dušína, který o svém jednání přemýšlí a nejedná naprosto bezmyšlenkovitě na příkazy svých nadřízených.
@Le0nidas (08.12.2013 12:42): Nemyslím si že jsi zaslepený, ale jen si uvědom, že laciné ždímání emocí na ještě lacinějším (morálním) schématu, má s kvalitou pramálo společného a na tomhle je prostě Shawshank postavenej. Tak já nevím co bych ti doporučil, tak třeba koukni na tu topku co jsem dával Barney :D
Jinak má kritika samozřejmě není trapná a povrchní, ale mé své priority, které kritizuje. Jestli je tohle tvůj top film z vězeňského prostředí, tak se na to vykašli, tobě nejde o vězeňské prostředí, ať už sociální kritiku, či jako psychologické drama, ale o obyčejnou pohádku v kulisách. Čímž Shawsank vysloveně je. Doporučil bych ti spíš animáky od Waltdisney.

Ještě zpátky k mému předchozímu příspěvku, který jen podporuje mé tvrzení: Četl jsem si některé komentáře Mafia 2 a spousta lidí si stěžovala, že se nemůže ztotožnit s hlavní postavou, protože je to pěkný hajlz, ale za to v prvním díle byl víceméně obětí a vždy bránil svého hodného starostlivého kmotra, proti tomu zlému hajzlovi!!! Za to ve dvojce jsi hajzl od začátku do konce a jde ti jen o prachy. Jak je příběh Mafii jedničky tak podobný tomu schématu Shawshanku :)) a lidi to žerou a žerou a žerou. Je to smutné, ale biblické příběhy furt frčí.
@Mount (08.12.2013 12:35): Boha jeho, vždyť on ani neřekl, jaké emoce to v něm vyvolalo. Co by jsi čekal od dobrého filmu, než to že v člověku vyvolá silné emoce? Vyřešení světového míru, nebo hladomoru? Film který léčí rakovinu?
@Le0nidas (08.12.2013 12:18): Shawshank tedy dokázal u tebe vyvolat ty nejprimitivnější pudy, které jsou vlastní i zvířatům a proto si ho ceníš? Sakra chlape to pro tebe musí být každý porno umělecké dílo.
Shawsank je v první řadě laciná limonáda dobra vs zla, kdy je scénář postaven tak, aby i pologramotný člověk se dokázal ztotožnit s hlavním hrdinou, páč je napsaný jako čestný, hodný, sympatický člověk, který s černochem, jež lituje své chyby a je tam v podstatě v obdobě přemoudřelého staříka, se pokouší útéct z vězení, kde všichni bachaři jsou pěkné amorální hovádka a to včetně ředitele věznice'! Mno tak tomu opravdu říkám hluboký děj a skvělý scénář. Chápu že některým lidem to možná stačí, ale mě teda rozhodně ne, nejspíš je to taky dáno tím, že jsem toho viděl dost. Je to laciné jak facka! A co zelená míle?? u toho si musel plakat a močit krev ne? Kdy černý Ježíš jde na popravu :(((
@Say (08.12.2013 12:05): Proč ? Tak především mám zálibu ve filmech z vězeňského prostředí, kde právě Shawshank řadím na absolutní vrchol. Poutavý příběh v čele s geniálními hereckými výkony vyprávěný hlasem Morgana Freemana ? Není mnoho filmů, které u mě dokáží vyvolat výrazné emoce, Shawshank to dokázal naprosto s přehledem od začátku až k třešničce na dortu v závěru. Je potřeba ještě něco dodávat ? Snad jen výborný soundtrack, který si občas poslechnu i nezávisle na filmu.

Heh, zdá se mi to, nebo ta diskuze utekla úplně do prdele?:)

A to jsem jen napsal, že scénář rozhodně není žádný geniální dílo srovnatelný s kvalitníma filmama. Proboha, však si někdy poslechněte ty nepřirozený šroubovaný monology/dialogy...na tom je jasně poznat, že Vávra rozhodně není profesionální psavec.
No vidím to tak, že my, průměrné nemyslící stádo s kolektivní inteligencí, můžeme být velmi rádi, že se nad námi tyčí jedinci silně nadprůměrní, kteří dokázali jít proti proudu a i přes sklízený nevděk davu nám ukazují to pravé umění a kvalitu, kterou my stejně nejsme schopni vnímat přes naší zaslepenost. Proto díky těmto lidem co snídají chytrou kaši, obědvají Šalamounovo hovno a k večeři sežerou všechnu moudrost světa.
Mně ten žebříček spíš připadá jako jakýsi akt vzdání věku největším osobnostem filmového plátna minulého století, například Psycho ve své době naprosto strhující podívaná, u které lidé omdlévali, dnes již působí spíše směšně. Filmový průmysl se vyvíjí, otázkou je jestli správným směrem, nemyslím si však, že by i v moderní době nevznikala kvalitní díla, která se do takového žebříčku jistě dostanou, ale opět až s velkým odstupem času.
@Drolin (08.12.2013 11:59): Mafie není žádnou určitou fází evoluce, ani protiváhou gta. Je to líbívý produkt aby vydělal prachy jako všechny hry. Zajímala by mě 100 topka evertime sestavená hráči, co myslíš byla by tam mafie? Těžce pochybuju že by si na ní vůbec nikdo vzpomenul, to radši sáhne po hlubší nostalgii bezstarostného dětství(i když je možné, že určitému procentu lidí by tam právě spadla mafie :D)
@Solidor (08.12.2013 11:53): Aha, vycházím z reakcí. Nicméně jsem měl za to, že půjde o stejně špatnou práci jako byla konverze Hidden & Dangerous.

@Mount (08.12.2013 11:30): A slyšel si do dnešního dne, o "skutečné legendě" Neptune's Pride?

V daném žebříčku chybí například Myst či Wizardry, za to celá řada jich přebývá. Tedy v tomto případě jde o pouze výtah oblíbených her autorů - pokud se však chceš řídit touto nekompetentní prací, jak je libo.

Mafia, jako určitá evoluce Shenmue, a protiváhá GTA, je významným dílem v historii videoher.
@Barney (08.12.2013 11:46): Celkem dobrý. :-) Ty starý filmy neznám, ale co se týče Mulholland Drive a Stalkera, tak to rozhodně souhlasím. (Ale stejně bych tam rád viděl kromě MH ještě nějakej další film z aktuálního milénia...)
@Barney (08.12.2013 11:39): No jasně, těžko můžeš změřit nebo vypočítat něco, co ani nemůžeš definovat. :-)
@Say (08.12.2013 11:13): Zrovna na Shawshank jsem narazil úplně náhodně před mnoha lety, kdy ještě žádné čsfd ani nebylo a už po prvním zhlédnutí jsem tento film zařadil mezi ty nejlepší, co jsem kdy viděl, což jsem si potvrdil mnoha opakovanými zhlédnutími. Takže tady tvůj argument davové psychozy vůbec nefunguje.
@Sasakr (08.12.2013 09:50): Jo jasně to je celkově ošemetná záležitost. Bohužel se musím přiklánět k tomu názoru, že cokoliv je dobře hodnoceno, je průměrné i pod průměrné, jelikož průměrných jedinců je naprostá převaha. Dále by mě zajímalo, jak by třeba vypadaly žebříčky na čsfd, kdyby měli všichni lidi nějaké umělecké vzdělání a jestli vůbec lze dávat přirozenou inteligenci do vztahu uměleckou transendencí.
@Drolin (08.12.2013 10:52): Samozřejmě se velice "pleteš", ta top 100 je skutečným měřítkem kvality, to že tam mafie prostě nepatří, je možná právě dáno tím etnocentrismem, ale je to jasný důkaz, že není legendární hrou(díky etnocentrismu), legenda o mafii je mýtus vymyšlený etnocentrických českých pepíků a za hranicemi končí, páč ty mají svoje legendy a nějaká "chujovina" z Čech tam nikoho nezajímá. Takže vesměs sám jsi si odpověděl proč mafie není legendární. ;-) Byla to jen hra na jedno otočení a pak čau.
A proto ji nenajdeme téměř v žádné zahraniční topce 100 na věčné časy, ale za to Diblo, Planescape tam prostě budou.

Jinak k té tvé nostalgii proč má tady PT 100 % a tak vysoké hodnocení a proč byl v té 100 top, taky to tady hráči dělají jen z nostalgie? Uvědom si podstatu žebříčku top 100 all time. Jasný že tam budou kvalitní hry napříč herními dějinami, kam se prostě dostanou jen skutečné legendy a ne pepík z česka se svou mafií. Jinými slovy a naposled to že je mafia legenda je jen myšlenkový konstrukt, který ani zdaleka není v souladu se skutečností.

@Majkee (08.12.2013 10:51): Tak arma 2, stejně jako flashpoint je baštou Velké británie a ve světě mají ohromný ohlas, dokonce i flashpoint 2, který teda již je tipuju pod codemaster a s ČR už nemá nic společného.
@Say (08.12.2013 11:13): Osobně mi přijde, že hodnotit objektivně nebo jenom nějak slušně zdůvodnit svůj názor na film je ještě o dost těžší než u her. A myslím si, že drtivá většina lidí nebude souhlasit s umístěním všech filmů dejme tomu v ČSFD Top 10. (Já třeba nikdy moc nechápal, co na Gumpovi lidi vidí, ale je fakt, že jsem ten film nikdy pořádně neviděl, což budu muset někdy napravit.)
Shawshank Redemption či Forrest Gump jsou prý taky TOP filmy, přitom 95% hodnotících se nezmůže na žádný argument bez známek emocí a euforie. Njn, davová psychóza=) Vyškrtejte nějaké pomyslné žebříčky a hodnocení bude rázem úplně jiné (schválně bych chtěl vidět, kde by začali nováčci s hodnocením, aniž by viděli TOP žebříček).
@Mount (08.12.2013 01:25): Ono, "Top 100 best games" u PC Gameru zdaleka není ideálním měřítkem - vypovídá o volbě nových titulů (které by zde za pár let pravděpodobně nebyly) jako Fallout 3, DAO, Supreme Commander 2, Arma 2, Company of Heroes Online, Neptune's Pride se směsicí nostalgických titulů pro angloamerické publikum (Starsiege: Tribes, Combat Mission, Battle of Britain 2), jejichž význam je z obecného pohledu zanedbatelný.

Mafia jistě není TOP10, ani TOP50 materiálem, pokud bych se držel této metodiky, ale označení "další mainstream" je velmi vzdálené realitě - GameFAQ nebo moby jsou již zdroje více vypovídající. Nebýt velké prodlevy a pokažení druhého dílu spolu s katastrofální konverzí u PS2/Xbox verze, tak by slovo "legendární" (které si z českých her přivlastnila pouze Operace Flashpoint a z části Machinarium) bylo na místě.
@Mount (08.12.2013 01:25): Jj, Mafia v první stovce vůbec není, ale koukám, že PC Gamer dal na 13. místo jiný český výtvor a to Armu 2. Hru, kterou osazenstvo zdejší databáze naopak v lásce moc nemá. :D
Furt se tu omílá pojem kvalita, ale jak chcete určit kvalitu hry? Dle mýho se dá určit asi jen dle následujících 3 parametrů:
a) hodnocení recenzentů
b) hodnocení hráčů (metacritics, DH atd.)
c) prodeje
Pokud hra propadla u recenzentů, hráčů i v prodejích, pak kvalitní prostě není. Resp. může tak někomu připadat, tak jako se najdou tací, co Tráboše považují za nejlepší auto na světě. Ale kvalitní přesto není.
@Drolin (08.12.2013 00:48): Ano je natolik legendární, že jsem ji neviděl snad v žádné top 100, je natolik legendární, že ani redaktoři PCGAMER ji nedali do své top 100 all time. Spíš si myslím, že je legendární jen legenda o její legendárnosti, jen tak mezi námi :) a to ještě jen v zemích českých, ve kterých se hrdě čecháčci bijou do prsou, jak legendární hru jsme dali světu.

Ve světě po Mafii neštěkne ani pes, prostě jen další mainstremovka, kterou v nevděčných srdcích nahradila novější.
Podle mě legendy do top 100 prostě musí patřit.
edit: dokonce ani ne http://www.gamesradar.com/best-games-ever/
@Hrdlodus (07.12.2013 23:29): Domino efekt. Většina webů kopíruje hodnocení z mírnou odchylkou na základě těch v oblasti nejvýznamějších.

@Mount (08.12.2013 00:32): Na to si přišel jak? Mafia patří mezi jeden z definujících (ve své pc verzi) titulů - tvrdit, že se po ni slehla zem ve světě je zcela mimo.
@Hrdlodus (07.12.2013 23:29): Popularita se odráží v kvalitě....posloucháš Justina Biebera? ;-D Dělám si srandu, důležitý je především ten dovětek "není tam rovnítko", jelikož popularita má s kvalitou pramálo společného..Jinak co si myslíš o Hitlerovi..byl prej docela populární..byl to kvalitní člověk? ;-D Ok už toho nechám.

Ve směs s tebou souhlasím vím co si tím myslel. :)
To s tou manipulací je dost nafouknuté, přijde mi to maximálně jako marginální jev kord v herním průmyslu, když něco stojí za chuť kaluže, hráči si to poví na fórech. Například stačí se podívat jak tady dopadl novej Total war :)

a teď z jiného bulváru:
Mě se spíš líbí, že jako legendu mafii vnímají jen čecháčkové Ve světě se po ní slehla zem.
@M.a.t.t. (07.12.2013 23:23): Ano a já na to reagoval tím, že popularita se odráží v kvalitě. Není tam rovnítko, ale je to relevantní ukazatel. Netvrdím tím, že když Fallout byl komerční propadák, že je to nekvalitní hra. Já sám nemám rád FPS střílečky, které se prodávají nejvíce.

A u té manipulace mne zajímalo, jak by mohla být efektivní. Nějak studio zasáhne do hodnocení dvaceti nejvýznamnějších herních domů, ale když se pak člověk dívá na nějaké hromadné statistiky, tak to tam musí být ztracené.
@Hrdlodus (07.12.2013 23:19): Predaje sú ukazovateľ popularity, nie ukazovateľ kvality. Predajnosť nerovná sa kvalita. Hra samozrejme musí byť naozaj kvalitná, aby dosahovala vysoké známky v recenziách, ale jemná manipulácia tam občas i tak je, najmä zo strany prestížnejších štúdií.
@M.a.t.t. (07.12.2013 23:14): Já to "zabavit" pochopil tak, jak popisuješ v poslední větě.
Nic není dokonale objektivní ukazatel, ale prodeje jsou dostatečně dobrý ukazatel.
Já se v této oblasti příliš nevyznám, ale kolik recenzí může vydavatelství podplatit, aby to bylo znát v celkovém souhrnu stovek recenzí?
@Say (07.12.2013 22:30): Ale já nechci. Tys své stanovisko do komentu napsal, já s ním nesouhlasím. Ani jeden si probíráním nepomůžeme a stanovisko chápu, tak ho nepotřebuji osvětlit. A že někdo má jiné názory než já, také chápu.
@Scar (07.12.2013 22:58): Nie je zabaviť ako "zabaviť". Zabaviť hráča svojím spôsobom dokáže aj primitívna hra typu míny, ale predsa sa to nedá porovnávať s hrou ako Mafia. Alebo si myslíš že je to to isté? Zabaviť dobre mňa osobne dokáže aj 70% hra a nepotrebujem hru so 100%.

Predaje ako objektívny ukazovateľ? Recenzie, ktoré sú niekedy zaplatené? Hry si často kladú vyšši ciele, ako len zabaviť, napríklad aj stimulovať mozog istým spôsobom, či sa snažiť o istý presah, vyvolávať emócie atď.
@Barney (07.12.2013 22:22): No, přesně o tom mluvím. Hru nemůžeš soudit moc objektivně. Ale když už, co je objektivnější, než prodeje a recenze? (hlavně v případě Mafie, za kterou nestála žádná známa značka).
A co teda mají hry za vyšší poselství, než hlavně zabavit? Když vynecháš hry jako Československo 38-83 atd...?
@Hrdlodus (07.12.2013 17:50): Kterých bodech? Jmenuj. Rád je proberu=)

A aby bylo jasno... Nemám potřebu hru hejtovat, nikdy jsem o Mafii netvrdil, že je to odpad. Jen prostě těch opakujících se superlativ, které nemají ani pořádný podklad už je fakt moc... Já to neumím formulovat, víceméně Barney to docela pěkně vysvětluje -> "skupinu, která se uvelebila v pohodlném fanouškovském krunýři a adoruje jakousi "auru díla", souhrn nostalgie a (i pro ně) nevysvětlitelného okouzlení způsobeného odmítáním hru jakkoli prozkoumat nebo analyzovat" Což mi prostě nejde do hlavy. Nikdo mě (kromě Walomeho, se kterým jsem to řešil osobně na srazu), nepřesvědčil argumenty o tom, proč vlastně tu hru tak miluje (ostatně proto asi nikdy nevyplodím komentář k Falloutu 2). Vždy to byly opakující se fráze zaslepené nostalgii. Ale to už se opakuju...
@Scar (07.12.2013 21:45): "A co teda dělá dobrou hru?" - to je u každého subjektivní.
Ta hra existuje mimo všechny tyhle druhotné reakce hráčů na ní. Nějaké souhrnné skóre na databázích a čísla v časácích mě zpraví jen o její oblíbenosti u hráčů. A jelikož jsem jejich součástí, hru si zahraju s nadějí, že se s nimi shodnu. Jenže to vždycky nejde, to je snad jasné.
"Hra má většinou jediný účel, zabavit." - To bych teda neřekl. Možná je to účel nejprimitivnějších her, ale v současnosti je to už dávno překonané. Podobně jako s filmem cca 30 let po jeho vzniku.
@Barney (07.12.2013 16:56): "Dobrý ohlas, recenze, výdělky a všechno kolem nedělají dobrou hru." A co teda dělá dobrou hru? Hra má většinou jediný účel, zabavit. Takže těžko se posuzuje podle nějakého jiného kritéria,
Wtf?:-D

Psal tu vůbec někdo, že hra je špatná? "Nenávist a a snaha za každou cenu hru pošpinit"?? Co to je za voloviny?
@Scar (07.12.2013 16:37): Naprosto souhlasím, z některých příspěvků toho druhého "stáda" opravdu čpí až nenávist a snaha za každou cenu hru pošpinit. Málo platný, ve světě si jméno udělala, s tím její odpůrci těžko hnou.
A mimochodem, jaké jsou argumenty pro to, že je tahle hra špatná???

Osobně se nerad stávám členem jakéhokoliv stáda, ale Mafie se mi prostě líbí a tečka.