Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Verze hry

Definitivní edice obsahuje stejně jako původní hra volnou a extrémní jízdu, tentokrát jsou ovšem dohromady.
Mezi preview a finální verzí došlo hned k několika změnám v dabingu. V preview verzi jsme mohli slyšet u Vincenza hned dva dabéry, kdy jej Ladislav Cigánek daboval v cutscénách a ingame pro změnu Radovan Vaculík, který Vincenza nakonec dabuje kompletně ve finální hře. Rovněž došlo ke dvěma přeobsazením, v preview verzi jsme mohli u Carla a Michelle slyšet hlasy Františka Kreuzmanna ml. a Kláry Jandové, ve finální verzi tyto postavy dabují Jan Škvor a Terezie Taberyová. Současně byla řada replik předabována, především je to slyšet v první kapitole, kdy Marek Vašut, Petr Rychlý a Luděk Čtvrtlík některé repliky nadabovali znovu. Stejně tak byly opraveny chyby se Samovou výslovností jména Eugene ve čtvrté misi (Běžná rutina) nebo Sářin přeřek v cutscéně v páté misi (Fair Play). Nejvýraznější změnou je patrně předabování Paulieho hlášky „zblitý na sračky“, která se ve finální hře změnila na „rozmrdaný na sračky“. Stalo se tak po výtkách hráčů, že tato věta nedává smysl, řadu fanoušků pak nicméně její oprava zamrzela.
Brasikona, 22.01.2021, zdroj: hra / vlastní
+6

Vývoj

Pro český dabing byla snaha obsadit co nejvíce původních herců, avšak i zde došlo k přeobsazením.
Thomas „Tommy“ Angelo – Marek Vašut (původní)
Paulie – Petr Rychlý (původní)
Sam – Luděk Čtvrtlík (původní)
Don Salieri – Marcel Vašinka (přeobsadil zesnulého Antonína Molčíka)
Consigliere Frank Colletti – Dalimil Klapka (původní)
Sára – Lucie Pernetová (přeobsadila Lindu Rybovou)
Ralph – Radek Hoppe (přeobsadil Tomáše Sýkoru)
Lucas Bertone – Filip Jančík (přeobsadil Václava Knopa)
Vincenzo – Radovan Vaculík (nahradil Miroslava Saice)
Luigi – Milan Slepička (přeobsadil Tomáše Kargera)
Don Morello – Ludvík Král (přeobsadil Milana Boušku)
Detektiv Norman – Alexej Pyško (původní)
Bobby – Bohdan Tůma (původní)
Plné lokalizace se dočkaly pouze jazyky, jenž byly plně lokalizovány v původní hře a tedy: angličtina, čeština, francouzština, italština, němčina, ruština a španělština
Martin Trnavský se po deseti letech vrátil do role Vita Scaletty, aby znovu namluvil jeho repliky. Ve druhém díle místo "Pozdravuje vás pan Salieri" zaznělo "Pan Salieri posílá svý pozdravy", pro ideální výsledek tedy nešlo použít soubory z dvojky. Nyní je znění sjednoceno.
Vypuknutí covidové pandemie znemožnilo v březnu 2020 nahrávání zbývajících replik originálního dabingu kvůli uzavření studií. Ty se nakonec nahrávaly v domácím studiu Ricka Pasqualoneho, který daboval a hrál Vita Scalettu v Mafii 2 a Mafii 3.
Značná část vývoje probíhá v Česku. Na hře dělá přes 200 zaměstnanců Hangar 13 z brněnské a pražské pobočky.
Andrew Bongiorno, který ve hře ztvárnil Tommyho Angela, se vyjádřil, že Haden Blackman (kreativní ředitel studia Hangar 13) nechtěl, aby si herec o původní hře příliš zjišťoval, a mohl tak nového Tommyho stvořit od základů a plně se do role položit.
Část originálního soundtracku se nahrávala v Praze (smyčcové party) a zbytek v Nashvillu. Samotný původní ústřední motiv pak nahrála speciálně Filharmonie Brno.
Lost Heaven bylo v podstatě nutné vystavit kompletně znovu. Samotný základ města sice zůstal, ale musel se řešit vzhled – periferie, umístění nejrůznějších budov, především těch výškových – aby vše fungovalo. Důvodem je, že nikdo pořádně nevěděl, jak přesně tyto náležitosti vypadaly a působily v původní hře, neboť kvůli omezené dohlednosti zkrátka nebyly vidět a nebylo je tehdy nutné řešit. I proto se v některých místech nové město liší.
Brasikona, 05.07.2021, zdroj: přednáška o vývoji hry
+8
Motion capture v rámci mise Výlet do přírody se natáčelo v Brně.
Skladatel Jesse Harlin, který složil již část hudby pro Mafii 3, současně pracoval na novém soundtracku pro Star Wars: The Old Republic. Pokusil se o nový ústřední hudební motiv Definitivní edice, ten byl však odmítnut s tím, že nezní dostatečně „mafiánsky“, a nakonec se rozhodlo, že se postaví na základech původního Šimůnkova soundtracku. Harlin se ovšem své kompozice nechtěl vzdát, a tak ji využil pro skladbu Onderon, The Lush Overgrowth, která je součástí expanze Onslaught pro SWTOR.
Brasikona, 21.01.2021, zdroj: Jesse Harlin
+5

Tvůrci

Závěrečné titulky obsahují pasáž Illusion Softworks 2002, kde je výčet všech, kteří se podíleli na původní hře.
Postavu kasaře Salvatora italsko-česky nadaboval zpěvák Roberto Caporali.
Tomáš Milostný (dříve Sýkora), který v původní hře nadaboval Ralpha, si měl roli zopakovat i v rámci remaku a dle svých vlastních slov se dabingu i účastnil a postavu namluvil. Nakonec byl však přeobsazen Radkem Hoppem, jehož výkon ovšem hodnotí kladně.
V českém znění:
Alexej Pyško, Ludvík Král, Marcel Vašinka, Dalimil Klapka, Milan Slepička, Petr Rychlý, Radek Hoppe, Luděk Čtvrtlík, Marek Vašut, Radovan Vaculík, Lucie Pernetová, Jakub Saic, Martin Zahálka, Klára Sedláčková Oltová, Natálie Topinková, Otmar Brancuzský, Libor Hruška, Bohdan Tůma, František Kreuzmann ml., Marek Libert, Petr Neskusil, Jana Mařasová, Barbora Munzarová, Jan Vondráček, Michal Holán, Jaroslav Horák, (Riccardo Rovatti), Eva Spoustová, Radka Stupková, Jaroslava Pokorná, Zuzana Ščerbová, Jiří Bábek, Zdeněk Hruška, Oldřich Hajlich, Petr Burian, Klára Jandová, Jiří Valšuba, Filip Jančík, Kateřina Lojdová, Valérie Zawadská, Pavel Tesař, Zbyšek Pantůček, Bohuslav Kalva, Libor Terš, Anna Theimerová, (Roberto Caporali, Valeria Falcinelli), Jana Holcová, Lukáš Král, Miroslav Hanuš, Martin Trnavský, Václav Rašilov, Jiří Ployhar, Ernesto Čekan, Tomáš Karger, Tomáš Borůvka, Ivo Novák, Ivo Hrbáč, Zdeněk Vencl, Antonín Navrátil, Richard Wágner, Petr Gelnar, Milan Bouška, Vladimír Kudla, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Jiří Štrébl, Mikoláš Tuček
Dabingu se účastnilo devatenáct dabérů, kteří dabovali již v původní hře (Marek Vašut, Petr Rychlý, Luděk Čtvrtlík, Dalimil Klapka, Alexej Pyško, Tomáš Karger, Milan Bouška, Bohdan Tůma, Zdeněk Hruška, Radka Stupková, Jiří Valšuba, Libor Terš, Zbyšek Pantůček, Terezie Taberyová, Filip Jančík, Libor Hruška, Marek Libert, Jaroslav Horák, Jakub Saic), jedenáct z nich se jich dokonce vrátilo na své původní postavy. Vzhledem k tomu, že se na původním dabingu podílelo přibližně třicet dabérů, jde vskutku o výrazný návrat. Tři dabéři se pak již „nemohli účastnit“ kvůli úmrtí (Antonín Molčík, Martin Kolár, Jiří Brož), jeden kvůli vystřižení postavy (Karel Richter).

Příběh

Díky sběratelským kartičkám postav všech tří dílů série jsou konečně známa příjmení některých postav – Paulie Lombardo, Sam Trapani nebo Luigi a Sarah Marino (později Angelo).
Dcera Tommyho a Sáry se jmenuje Julia – její jméno zmíní Ralph, když se za ním Tommy jen tak zastaví na kus řeči.
„Vyřiď Sáře, a-a-ať se s Julií zase někdy s-s-staví. Rád ji u-u-uvidím. Určitě r-r-roste jako z-z-z vody.“
Brasikona, 27.07.2021, zdroj: hra / vlastní
+12

Hardware

Minimální:
Procesor: Intel i5-2500K / AMD FX-8120
Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 770 / AMD Radeon R9 280X (2 GB VRAM)
Operační paměť: 6 GB RAM
Pevný disk: 50 GB volného místa
Operační systém: Windows 10 (64bit)
DirectX: verze 11

Doporučené:
Procesor: Intel i7-3770 / AM FX-8350 4,0 GHz
Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 1080 / AMD Radeon RX 5700 (4 GB VRAM)
Operační paměť: 16 GB RAM
Pevný disk: 50 GB volného místa
Operační systém: Windows 10 (64bit)
DirectX: verze 11

Easter eggy

Stejně jako v původní hře, lze na Giulianiho mostě v misi Fair Play na mostě vidět sebevraha. Když se k němu přiblížíte, tak skočí a nechá za sebou lístek se vzkazem.
Ve hře se nachází narážka na legendární mýtus o neexistujícím kasinu v původní Mafii. Toto je replika, kterou může náhodně pronést NPC na ulici:
„Na hranici Hobokenu a Oakwoodu je tajné kasino. Je to tam moc hezký. Je to v podzemí, mimo dohled a v bezpečí před policajtama. Chlast teče proudem. Holky jsou krásný. Hledal jsem ho celý hodiny. Fakt. HODINY. Nikde nic. Jednoho dne ho najdu. Slyšel jsem o něm toho už tolik, že musí bejt skutečný.“
Brasikona, 27.07.2021, zdroj: hra / vlastní
+14
Jeden z bonusových obleků ve hře se jmenuje Herbert Baskerville. Tommy v něm má psí hlavu. Jedná se o odkaz na glitch z původní hry, kdy bylo občas možné potkat muže s psí hlavou.
V misi Návštěva lepší společnosti si lze v novinách přečíst o vraždě mafiánského bosse Dona Morettiho. To odkazuje na vznik rodiny Falcone z druhého dílu, kde se o této vraždě též hovoří.
Z průkazu detektiva Normana v souborech hry je známo, že se křestním jménem jmenuje John a že policejní oddělení Lost Heaven sídlí na adrese 1105/18 Vavra Street, což zcela jasně odkazuje na autora Mafie Daniela Vávru.
V patře Salieriho baru lze v jedné z místností v patře vidět mapu Lost Heaven. Jedná se však o mapu Lost Heaven z původní hry.
V misi Uprchlík, když v rámci taxikaření vezeme zákaznici ke kostelu sv. Michaela, vyzvání zvony hlavní hudební motiv Mafie.

Ostatní

Z mola ve Works Quarter lze skočit na okolo plující motorový člun. Jakmile bude Tommy stát na sedačce, lze člun ukrást a normálně s ním plout.
Počet ingame souborů dabingu je 22 203 a celková délka těchto replik činí 14 hodin, 45 minut a 23 sekund. To je víc než kolik měly původní Mafia s Mafií 2 dohromady, počtem i délkou.
Brasikona, 05.07.2021, zdroj: vlastní / hra
+7
Na západ od Salieriho baru je stanice nadzemky na níž se lze dostat. Ze strany lze přes zábradlí vylézt na schody a začít prozkoumávat nadzemní dráhu.
V Definitivní edici byly sloučeny prolínající se mise Coura a Kněz z původní hry do jedné. Zatímco se však v anglické verzi z misí The Whore a The Priest stala mise The Saint and the Sinner, v české verzi zůstal pro obě zachován název Kněz.
Brasikona, 08.01.2021, zdroj: hra / vlastní
+3