Lightmatter

15.01.2020

Lightmatter je logická plošinovka z pohledu první osoby. Hráč se dostane do kůže pozvaného návštěvníka do společnosti Lightmatter, ve které vědec jménem Virgil prý vyvinul nekonečný zdroj energie, který chce veřejně představit. Jak to tak bývá, prezentace nejde podle plánu a hráč se probouzí na zemi ve špatně osvětlené místnosti chvilku potom, co z komplexu odjel poslední záchranný vlak.

Hra si bere inspiraci z podobně laděného Portalu. Hráč zdolává jednotlivé, navzájem oddělené "místnosti", kde řeší logické hádanky, aby se posunul dál. Princip hry tkví v překonávání překážek pomocí světla, jelikož po havárii se vašim úhlavním nepřítelem stává černočerný stín, který vás kompletně pohltí, pokud do něj vstoupíte. K dispozici máte přenosné lampy a v pozdější fázi hry i paprsky světla, které korigujete pomocí zvláštních stožárů. Hráče provází samotný Virgil, který komplex na rozdíl od ostatních, neopustil.

Lightmatter je logickou hrou stojící na mechanice "stín je láva". Chodíte po areálu výzkumného střediska Lightmatter a snažíte se manipulovat se světelnými zdroji tak, abyste mohli dojít na správné místo, pro další světelný zdroj a nebo přímo do cíle.

V první řadě mě hra okouzlila svou minimalistickou, a přesto velmi detailní grafickou stylizací. Příběh vyprávěný podobným stylem jako v Portalu mi sedl. Občas jsem se pousmála nad absurditou situace a jindy mi zdejší vědátor lezl pěkně krkem. Logické hádanky mi místy daly pěkně zabrat. A postupně přituhovalo. Hra sice zabere asi jen 4 - 5 hodin, ale že se u ní zapotíte Vám garantuju. Mně úspěšně zavařila mozek a to těsně před koncem. Nakonec jsem ji však na jeden zátah dohrála a byl to velmi pěkný herní zážitek, na který jen tak nezapomenu a milovníkům logických her jednoznačně doporučím. I když je pravda, že bych se za dvojnásobnou dávku výzvy a herního času určitě nezlobila.

Ke hře toho nemám víc co říct, nejlépe si ji zahrejte sami. Její úvod je na Steamu zdarma a pokud Vás dokáže zaujmout, stejně jako mě, můžete si pokračování dokoupit a vývojáře podpořit. Nebo třeba počkat na slevu.

Pro: Grafická stylizace, herecké výkony, herní mechaniky, logické hádanky, jejich úroveň a obtížnost, prostředí

Proti: Herní doba (pro někoho)