Leisure Suit Larry 6: Shape Up or Slip Out!

15.06.1993

Šestý, ve skutečnosti však pátý díl (čtvrtý původně multiplayerový díl nikdy nevyšel) ze série Leisure Suit Larry od slavného herního designéra Ala Lowea, přináší další lechtivá dobrodružství stárnoucího svůdníka Larryho Laffera. Larry je v tomto díle opět svobodný (jeho manželka Passionate Patti byla ze série vyškrtnuta) a připravený dobývat srdce krásných žen a dívek. Larry se shodou okolností zúčastní televizní soutěže jménem Stallions, kde jako cenu útěchy vyhraje pobyt v luxusních lázních La Costa Lotta. Podaří se notorickému smolaři získat srdce některé z četných rekreantek nebo členek personálu?

Páté Larryho dobrodružství je podobně jako díl předchozí klasickou point n` click adventurou ve VGA grafice. Hra původně vyšla v disketové verzi, o něco později vyšla i verze na CD, obsahující kompletní dabing, odlišný interface a detailnější grafiku.

Do hry se vrátila možnost úmrtí hlavního hrdiny, avšak v takové situaci se hra automaticky navrací k předcházejícím událostem.

Hrál jsem s dabingem, ale verze od GOG byla prostě nějaká hnusná, nevím možná nějaké chyba ve scalingu nebo tak, protože to nebylo v DosBoxu ale ScummVM se kterým moc neumím.

Alfa samec s nosem ve tvaru penisu Larry Laffer, se zúčastní natáčení pořadu ve kterém dva muži musí získat srdce slečen. Hlavní hrdina s esencí sedla od koně to samozřejmě projede a jako cenu útěchy získá pobyt ve welness resortu. No a to je celý příběh, vy se jen touláte resortem a balíte všechny slečny co jsou k dispozici.

V tom ale tkví největší problém Larryho, a tím je lehká frustrace. Z počátku je ale hra neskutečně vtipná, a to hlavně díky skvělým reakcím vypravěče, Larryho či ostatních postav, když různě zkoušíte různé akční ikonky na všechno. Zkuste si třeba před homosexuálem co vás balí sundat kalhoty, všem slečnám sahat na rty či podprsenku, nebo zkusit čůrat do dřezu. Takovýchto kombinací je tam dost, a většinou se dočkáte nějaké absurdní reakce či povedeného vtípku.

Za mě co se týče nejvtipnějších částí, mám neskutečně rád scénu v Health Spa Lobby kde Larryho balí metrosexuální homosexuál, tam doporučuji zkoušet všemožné kombinace s ikonkami, jelikož to opravdu stojí za to.

Bohužel ale ke konci začnete mít tendenci dialogy přeskakovat, a to ne že by byl writing špatný. Většina dialogů je napsána vtipně a čtivě, bohužel ale ke konci se začne vše opakovat. Slečny co balíte vám přijdou stejné a ne nijak zajímavéa humor ke konci slábne taky. Například u závěrečného dialogu s poslední slečnou jsem trpěl, jelikož tam tvůrci snad 20 minut ždímali jeden a ten samý vtip, a to už jsem vážně přeskakoval.

Celé hře také ještě pomáhá výborný soundtrack, který mi ihned přirostl k srdci.

Na druhou stranu ale grafická stránka je na tom hůře, já idiot si zvolil talkie verzi kde vše vypadá vyblitě a hnusně, verze druhá je na tom podstatně lépe.

I přes všechny zápory je šestý Larry vtipná a místy opět hodně náročná oddechovka, ano i tady můžete umřít ale po smrti se vám hra kupodivu načte od toho než jste zemřel. Jde spíše o kombinace, které jsou i v tomto dílu poměrně dosti absurdní. Vzpomínaný humor každopádně funguje a je vtipný, bohužel mu začne k samotnému konci docházet šťáva.

Pro: Humor, dabing (občas ale zní jak z ponorky), soundtrack, povedené narážky, zkoušení akcí na vše, přiměřená délka

Proti: Únava humoru k závěru, grafická stránka u talkie verze, místy nezajímavé ženské postavy

Šestý díl série šel s kvalitou opět bohužel dolů. Není to tak hrozné jak kdysi v recenzi ve Score, kde šestka dostala krásných 44%, to rozhodně ne. Jen se vrátila obtížnost, zhoršila grafika i příběh. Ale popořadě.

Grafika šla opravdu do háje a to velice. Nechápu jak, ale šestka vypadá hnusněji jak pětka, některé obrazovky jsou vyloženě k zblití (před Larryho pokojem), občas přes pixely nevidíte postavu (recepční) a celkově bych od hry z roku 1993 očekával víc. Jediné co se povedlo jsou detaily holek. Možná jsem měl horší VGA verzi, protože na youtube to vypadá líp, ale od GOG bych teda čekal nejlepší možnou grafiku.

Příběh - haha, zapomeňte. V šestce není ani zmínka o Patti a ani stopa příběhu. Larry vyhrává cestu do hotelu a tak se rozhodne sbalit co nejvíce ženských. Je jich celkem osm, každá něco chce (baterky do robertka, šaty, kytku, pivo atd..) s každou to vypadá na zážitek a skončí úplně jinak. Musím uznat, že autoři se vytáhli aspoň s humorem, suprovými vtípky a hláškami se to jen hemží a až se škodolibou radostí jsem sledoval Larryho smůlu. A tak Larry dostane místo sexu klystýr, elektrošoky, je zbičován jako pes, spadne z bungee věže. A nebo narazí na lesbu, transku a ve finále je odkopnut protože holka pro něj vypadá moc dobře. Až s tou poslední new age pipkou to klapne a - tím se oslím můstkem dostávám k erotice.

Ano jsou tu pixelové nahotinky i naháči, objeví se chcaní i sraní a moc hezké obrázky detailních žen, bohužel oblečených. Ale když to má ke konci skončit sexem, je tu opět decentně "zhasnutá lampička" a místo toho vidíme různé "vtipné" obrázky vyjadřující sex. Achjo, prudérní Amerika a naprosto dementní konec.

A jak se to celé hraje? Noc úpřimně nic moc. Celý hotel je hotové bludiště, které tvoří 33 místností a do většiny z nich máte přístup hned. Ve spoustě místností se něco objeví v průběhu hry bez větší logiky, předmětů je milion, kombinace jsou doslova šílené (použít zip na sirku), nechybí ani jednopixelové předměty (perla), občas se dá i umřít a zkrátka nebýt humoru a zvědavosti co se Larrymu zase stane, moc zábavné hraní by to nebylo. Naštěstí po technické stránce to funguje bez problémů.

Šestý (nebo pátý?) Larry není úplně špatný, ale do klasických adventur z té doby to má hodně daleko.

Pro: Humor, Larryho neúspěchy, pár hezkých obrázků.

Proti: Bez příběhu, hnusná grafika, opět dost velká obtížnost.