Leisure Suit Larry 5: Passionate Patti Does a Little Undercover Work

07.09.1991
1992

Ačkoli v názvu pátý, ve skutečnosti čtvrtý díl lechtivých dobrodružství svůdníka Larryho Laffera. Larry spadl z výletní lodi a utrpěl ztrátu paměti. Nepamatuje si, jak začal pracovat pro společnost točící filmy pro dospělé, jak se rozdělil s Passionate Patti a samozřejmě nic, co se týká čtvrtého dílu. Ve hře budete ovládat Larryho, který cestuje po Spojených státech a hledá modelky do lechtivých filmů a Patti, která se s Larrym zná z minulého dobrodružství. Patti je najata do služeb FBI a snaží se najít důkazy o nahrávacích společnostech, které přidávají podprahové zprávy do svých nahrávek.

Čtvrté Larryho dobrodružství je opět adventurou ze staré školy. Oproti předchozím dílům došlo k vylepšení grafiky, hudby a technické stránky vůbec. Další podstatná změna je ve zjednodušení ovládání, kdy odpadly textové příkazy a hra se ovládá pouze myší. Rovněž se zjednodušila obtížnost, kdy už není možné zemřít a nebo se dostat do neřešitelné situace.

Tak po těch šílenostech, které byly v Larrym 1, 2, 3, to vypadá konečně u pětky na díl, který mě možná bude bavit a trochu si jej i užiji. A hlavní podíl na tom má vtažení do děje, kdy tak nějak aspoň trochu vím, za čím jdu a co je mým cílem, což u dílů 1, 2, 3 jasné v podstatě nebylo a člověk jen náhodou přicházel na to, že to či ono jde udělat a nějak to "děj" posune nevědomky dále. A asi trochu u té pětky i zapracovala nostalgie (tento pocit, či vlastnost, považuji za ctnost, vážně, bez ní by byl život strašně chudý :-), protože v době, kdy jsem dostal do ruky Excalibur tuším číslo 12 a tam byl návod se spoustou obrázků ze hry, jsem chtěl hrát každičkou hru, o které jsem v Excaliburu zavadil a Siera byla prostě pro mě tehdy, díky jiným zahraným hrám od ní, jasnou zárukou zábavy, a tak mám tento díl Larryho už několik desítek let vepsán jako ten, který si musím zahrát. Tak konečně na to došlo :-) Tak snad nezklame, zatím projito pár obrazovek a baví mě to. Hrabání v kartotéce a hledání adres trochu připomnělo fantastické Police Questy.

Zatím nejpohodovější díl. Larry 5 je v pohodě především graficky, kdy si tvůrci uvědomili že nevytvoří žádný grafický zázrak a tak stvořili ulítlou, karikující cartoonovou grafiku, která ladí se zbytkem hry. Nejvíce tu karikaci odnesl Larry, ze které se stal groteskní trpaslík s velkou plešatějící hlavou.

Pohodový je i příběh - ten navazuje na trojku a především na nikdy nevydanou čtverku. Larry tak trpí amnézií a nepamatuje si, proč už není softwarovým programátorem a není s Patti. Příliš ho to ale netrápí (až na pár doslova mokrých snů), protože pracuje pro pornostudio a dostává za úkol svést a natočit trojici dívek. Skončí to klasicky Larry se dočká jedné kuřby pod stolem, ale také nepovedené gymnastiky a jednoho prostého selhání. Vrací se i Patti, která sekla s kariérou pianistky a pomáhá FBI odhalit podprahové zprávy v dvou nejpopulárnějších žánrech počátku 90. let - rocku a hiphopu. Kdo čeká propojení dočká se až v brutálně překombinovaném finále ve kterém nechybí večeře v Bílém domě, odhalení záporáka, osudové setkání s odkazem na Casablancu a vyhlídka společně stráveného víkendu.

Hratelnost je zjednodušila na pohodovou adventuru, kterou opravdu není potřeba dohrávat s návodem. V každé lokaci máte pár úkolů, většinou logických. Některé se i opakují (stále stejné letiště a limuzína), umřít se nedá, zabloudit se nedá a jediné co se dá je vyřešit situaci prostě či složitěji ale za více bodů. Klobouk dolů za zatím nejpřístupnější Sierrovku. Je i jedna minihra - klasický poker, který není příliš složitý s využitím save/load.

Humor balancuje na hraně trapnosti, ale ne za ní a docela jsem se bavil. Nechybí tu pár odkazů (hudební žánry, Trumpova rodina). Jen té erotiky tu opět moc není, pár jednopixelových záležitostí, žádný sex a jedny poodhalené kozy pokud máte trpělivost a víte kam sáhnout :)

Každopádně zatím nejpříjemnější díl.

Pro: Cartoonová grafika, pohodový humor, jednoduchá hratelnost, zajímavé finále.

Proti: Larry je opět loser, té erotiky opět moc není.