V Jilemnici jsem sice párkrát byl, ale nikdy jsem se moc dlouho nezdržel. Kdybych věděl, že tam mají rozlehlé jeskyně a čtyřpatrový důl, určitě bych se tam zašel podívat. Bohužel je to nejspíš jen výmysl vývojáře, protože jsem nezaznamenal, že by se tyto podzemní prostory v podkrkonošském městě nacházely.

Středověká atmosféra je cítit na každém kroku. Potulný básník v hostinci, žena, jež skončila na ulici bez pomoci i se svým několikaměsíčním dítětem a musí žebrat o kováky či kus žvance, všude smrad a špína, napomáhající šíření moru a do toho všeho obyvatelé města mluvící staročeštinou, která je upravena do podoby, jíž lze rozumět i dnes.

Souboje jsou zvláštní a zpočátku se v nich používá jen levé tlačítko myši, ale po chvilce cviku a hlavně po získání štítu, kterým se pomocí pravého myšítka mohu bránit výpadům soupeře se mi nestávalo často, že bych potřeboval doplnit zdraví pitím vína. Dungeony příliš v lásce nemám, ale tato směsice adventury a krokovacího RPG mi sedla náramně. Ať už jde o zmíněné souboje, jízdu v důlním vozíku nebo samotné prozkoumávání lokací, vše mělo něco do sebe.

Na to, že jde o freeware titul, i když na Steamu placený, disponuje solidní herní dobou. Navíc má dvě různá zakončení (špatné a ještě horší), spočívající na úplně posledním rozhodnutí hlavní postavy. Zamrzí snad jen občasné zákysy, které vznikají převážně tím, že je třeba s někým promluvit, aby se mohlo pokračovat dál. To je v adventurách samozřejmě normální, ale tady se mi párkrát stalo, že musel daný rozhovor proběhnout znovu, ale ve správném čase. Absence dabingu také nepotěší, ale dá se vzhledem k povaze hry tolerovat, i když alespoň nějaké mumlání jako v The Sims bych uvítal.

Pro: středověká atmosféra, jízda v důlním vozíku, prozkoumávání lokací, herní doba, dvě zakončení

Proti: občasné zákysy, absence dabingu

Legii jsem kupoval spíše z recese, poté, co se za cca 2 eura objevila na Steamu, nicméně hra mě nakonec velmi mile překvapila! Ač to na první pohled vypadá jako krokovací dungeon, nenechte se mýlit, ve skutečnosti jde o naprosto klasickou adventuru , doplněnou o souboje.

Příběh se odehrává ve středověkém městě, ve kterém řádí mor, a jeho blízkém okolí, které jest zahaleno v dešti a mlze. Vaše dobrodružství začíná kouzelně neepicky, v roli hospodského pacholka bude vaším prvním úkolem roznáška piva a stěr zvratků. Postupně se samozřejmě přimotáte k věcem poněkud zásadnějším.

Autorům se perfektně podařilo vystihnout pochmurnou atmosféru místa (a času). Dialogy a doprovodné texty jsou čtivé, neotřelé a, přejdeme-li jistou stručnost, znamenité. Příběh je načrtnutý jen lehce, na druhou stranu na konci vyloženě překvapil. Herní doba se pohybuje v řádu hodin, s protizákysovým návodem v ruce máte za 2 hodiny hotovo. Hádanky jsou v zásadě logické, případné záseky vyplývají spíše z přehlédnutí předmětů.

Trochu zamrzí technická stránka - čert vem technickou zastaralost a jednoduchý engine, ale hra běží jen a pouze v rozlišení 1024x768 a v okně. Maximalizovat se nedá. Což je potíž. Na druhou stranu má skutečně minimální hardwarové nároky a na disku spolyká jen pár megabajtů. Dalšími mínusy jsou výše uvedené souboje, které prostě nejsou ničím zajímavé a vzhledem k absenci příslušných RPG prvků (zkušenosti, vlastnosti postavy) také zbytečné, a přítomnost několika slepých uliček, ze kterých se hra nedá dohrát.

Sečteno a podtrženo - rozhodně ne perfektní, ale na dekádu starou indie záležitost více než dobré!

Pro: Výborná atmosféra, dobře napsané texty. // Dungeons...

Proti: Souboje, technická stránka. // ... & no Dragons!

Legie je poctivá česká hra. Hrajete za pikolíka v taverně a obsluhujete věčně opilé, sem tam blinkající, nepracující individua. Váš šéf je také notorický alkoholik a neustále se mu něco nelíbí. Na ulicích posedávají hladoví žebráci. Hned vedle nich zase majestátně čpí lidské výkaly a za městem spí zatopené doly plné nemrtvých. Prostě Čechy. V případě Legie navíc ještě ve středověku.

Ale teď vážně. Atmosféra hry je, i přes její ošklivou grafiku, opravdu výtečná. Možná i tím, jak je všechno neostré a neurčité. Občas se dostaví i, věřím, že autory cílený, humor. Hlavní úkol našeho hrdiny je jasný. Sežeň pivo pro hospodu. Během toho zažijete dostatek peprných situací. Tu pomůžete a jinde zase ublížíte.

Rád bych o Legii napsal více, jenže jaksi není moc co. Možná, že bez návodu by mi jinak asi tříhodinové dobrodružství trvalo dvojnásobek času, jelikož většinu času ani pořádně nevíte, co máte dělat. Že soubojový systém vlastně ani není systém, protože jen tlučete nepřátele nebo se skrýváte za štítem, zatímco oni dělají to samé (z pohledu třetí osoby to musí vypadat opravdu hodně vtipně). Že hudbu hodnotit nemůžu, protože vlastně ani nevím, jestli nějaká hrála.

Jenže u hříček typu Legie je tohle všechno jedno. Dokáže na pár hodin zabavit a pobavit, což je to důležité.
Pakliže ďábel člověku dal rozhodování, nechť on jest původcem zla v činech člověka, nechť on jest haněn, nikoliv hloupý člověk, který jedná jen dle nejnižších popudů a tužeb.
Tímto pořekadlem začíná česká freeware adventura s rpg prvky.
Začínáte v roli pacholka ve středověké Jilemnici. Příběh se točí kolem města, které sužuje jakási choroba, neusále prší a havíři přicházeli o práci. Ale vás, jakožto pomocníka v hospodě,nejvíce zajímá to ,že dochází pivo a hospodský vás pošle zjistit, kde je jeho zásilka piva.
Vyrážíte tedy hledat,, jako velké plus hodnotím to ,že rozhovory jsou vedeny ve staročeštině, což přidává na reálnosti celé hry, i když nejsou dabovány.
Pohyb probíha jako ve starších hrách po čtvercové mapě.
V průběhu hry dojde i na jednoduché souboje, které jsou sice jednoduše řešené, ale u některých se opravdu trošku zapotíte.
Abyste mohli bojovat musíte si nakoupit zbraně - a teď se dostáváme k problému. V této hře se můžete snadno dostat do slepé uličky prohrajete všechny peníze na skořápkách a potom už se prostě nehnete.
Grfické zpracování na freeware hru je s ohledem na dobu vzniku dobré a úplně dostačující.
Závěrem bych Legii určitě doporučil každému, kdo má rád adventury - je to opravdu zajímavá hra - a ještě k tomu z českých luhů a hájů.

Pro: Příběh, dialogy, zajímavé zpracování.

Proti: Možnost dostat se do slepé uličky,