Knight and Merchants je extrémně návyková středověká strategie.

Můžete v ní takticky svádět těžké bitvy, můžete si pečlivě budovat své město, můžete ladit hospodářství k nejvyššímu výkonu. Budovy musí být mezi sebou logicky propojeny cestami, po kterých je zásobují nosiči. Je třeba stavět tak, aby na sebe dílny navazovaly a byly co nejblíž, aby se nosiči moc nenachodili, ale zároveň stavíte na omezeném prostoru a je třeba dělat kompromisy. Postavit město tak, aby vyrábělo co nejvíc, je samo o sobě zábavná logická hra.

Zásobování budov, vojska, nebo staveb můžete přímo pozorovat. Můžete sledovat hemžení několika desítek nosičů, jak chodí po městě a udržují jeho hospodářství v chodu, ale pokud dojdou důležité suroviny, skončíte ve slepé uličce, takže musíte mít stále přehled o zboží ve skladu.

Pokud vás nebaví budovat, vezměte své jednotky a zaútočte na nepřítele hned. Ačkoli má velkou přesilu, většinu misí jde takticky vyhrát do hodiny.
Malé vojsko může porazit i velkou přesilu, pokud nepřítele napadne nepřipraveného. Ale to samé platí i pro vás. Běda, pokud se do zad vašim lučištníkům dostane třebas jediný nepřítel. Než stačíte vojsko otočit, nadělá pěknou paseku.

Příprava k boji je náročná, ovládání vojska chce trpělivost a pokud jste napadeni během přesunu, většinou to neskončí dobře. Před bojem je třeba opatrnosti, provést průzkum, důkladně vojsko sešikovat podle předem připraveného plánu, přitom nezapomínat na krytí boků a zálohy. Jakmile se totiž vojáci pustí do bitvy, už nemůžete dělat nic, jen přihlížet jak to dopadne.

Hra bývá srovnávána s dětinskými Settlers, ale KAM je hra pro dospělé. Obsahuje silný příběh, který se ve středověku nejednou stal. Například i český král Václav I. musel řešit stejný problém a události měly podobný průběh. Hra je lehoučká na pochopení, ale obtížná na mistrovské zvládnutí.

Vše musí být zásobováno, budovy i lidé. Nemůžete poslat hladové vojáky daleko, přijdete o ně. Každý člověk ve hře stojí peníze, které musíte vydělat, každý voják má zbroj a zbraň, které musíte vyrobit, každý předmět ve hře, musí někdo přinést. Ačkoli hra funguje automaticky a hráč se omezuje jen na velká rozhodnutí, je ve hře pořád co dělat a nestane se, abyste se chvíli nudili.

2D grafika hry je vynikající. Je malý zázrak, co tvůrci dokázali s 256 barvami. Zatímco v dnešní 3D hře se studenou kovovou grafikou, nerozeznáte kámen od prasete, tady je vše dokonale ostré a přehledné, vše je animováno s německou důkladností, vidíte každou maličkost.

Hráči, kteří Knights and Merchants nemůžou přijít na jméno, mají pravdu. Hra obsahuje mnoho chyb v umělé inteligenci a bugy maří hráčovu snahu. Vojáci neposlouchají jak by měli a jejich ovládání je složité.
Ale lepší a zábavnější strategie tohoto typu snad ani není.

Pro: extrémně hratelné, graficky hezké

Proti: bugy, umělá inteligence

Jsem v depce vážení a milí navštěvovatelé téhle herní databáze. Mé poslední dva komentáře získali totiž dohromady 16-. Nemůžu spát, nemůžu jíst, ráno ani večer se mi nepostaví. Takže nadešel čas abych napsal komentár který nahoní co nejvíc plusek, abych zas mohl jíst, spát a smysluplně využívat pravou ruku. Takže tenhle komentář bude muset obsahovat dojemný příběh z dětství, vtipnou historku, drsné hlášky a žádné mrtvé a mrzačené děti. Okey, jdou se honit pluska.

Knajdt and Meršls neboli Rytíři a Kupci. Tuhle hru jsem poznal ve škole, v první třídě jsem totiž měli počítač a Rytejří a Kupci byla jedna z mála her co tam byla. Musím říct že jsem se v té době do té hry zamiloval. Krásná grafika, parádní hudba a hlavně tejpci, ve zbrojích kteří v rukou pevně drží nástroje zkázy a smrti. Po pár dnech hraní ve škole jsem se rozhodl že tuhle hru chci mít doma. Paní učitelky byly tak laskavé že mi CD půjčily na jeden den domů a já si to vypálil (muhehehe) a tak začala má rytířská pouť. Dokonce měli ve škole i návod na hru, ten jsem si dokonce naskenoval, sice černobíle ale to nevadilo, jelikož jsem si ho pak vlastníma rukama a pastelkami vybarvil. (Bum prásk, Příběh z dětství splněn!). Jo já tu hru tehdá vážně žral, dokonce se mi podařilo přesvědčit spolužáky že umím vstoupit do počítače a že v té hře žiji a tímhle jsem je krmil až do třetí třídy. Nakecával jsem jim že jsem král, a že oni můžou být mí Lordi a oni to neskutečně baštily (vždycky jsem uměl krásně vyprávět historky/lhát). (Bum prásk vtipná historka splněna).

No a teď jsem se s touhle hrou po několika letech opět setkal. A že to bylo krásné setkání. Vděčím za to svému příteli Pajmičovy (!!!!!!AHOJ KAMARÁDE!!!!!(furt je to lepší než zdravit v televizi)). Grafika mi příjde stále krásná, hudba je perfektní a hratelnost neztratila nic ze svého kouzla. Navíc jsem si poprvé zahrál mulťák, a to je ještě větší zábava než SP, hlavně tedy PvP. Co se pak týče KooPu tak to už sranda bohužel není, jelikož Počítač je zasranej Číter, který má už od začátku městu a Armádu, kdežto vy začínáte od píky. Takže se hodinu a půl dřete s parťákem, město už vám funguje a začínáte stavět armádu, jenže v ten moment BUM PRÁSK BUM zapne se skript a nepřítel vezme těch svých posraných 150 jednotek a vydrancuje vás, zprzní vaše ženy a zmasakruje vaše dět... moment tohle vynechám, chci přece pluska. A vy se samozřejmě nezmůžete na odpor, protože jsem se museli tu hodinu a půl srát s tím aby vám fungovala ekonomika a vy tak měli všeho dostatek. Takže KooPu se už budu vyhýbat a soustředím se jen na PvP jelikož to stojí vážně za to (pokud tedy hrajte mapu která je normálně nadizajnována, a nemáte jediný přísun zlata půl mapy od sebe, to totiž dokáže přímo bohovsky nasrat! Ale pokud narazíte na dobře nadizajnovánou mapu, tak to stojí bohovsky za to!).

Jo a když už jsem zmínil tu ekonomiku, tak se k tomu trošku rozpejšu (jen proto abych zajebal místem a aby to vypadalo že píšu dlouhý smysluplný komentář). Tákže ekonomika ve hře. Ekonomika ve hře je velmi krásně a funkčně zpracována. Například, máte tu zlato, za zlato si kupujete panďuláky, jenže zlata nemáte omezeně, takže postavíte zlatý důl. Tam se těží zlatá ruda nebo jak se tomu odborně říká, jenže pak ještě musíte postavit slévárnu na zlato, kaj se ta zlatá ruda odnese a pak zpracuje. Ale na zpracování zlaté rudy je potřeba ještě uhlí. Tak postavíte uhelný důl. Jenže uhlí se používá jak na výrobu zlata tak železa které se používá na výrobu zbraní a zbroje. Takže si musíte rozhodnout kam to uhlí budete dávkovat více a kde méně (ano, můžete si ve hře nastavit dávkování). Takže tak to by bylo k ekonomice ve zkratce.

Co bych ještě mohl zmínit? Už vím! Něco co mě též neskutečně sere! Umělá demence! Především lučišníků a kušírníků. To je fakt něco hrozného, přesně tihle dva typy jednotek jsou přímo dementí, jsou dementí asi jako 90 letej dědek který je už je od narození dementí a každým rokem se mu demence prohlubuje (Bum prásk Drsná hláška splněna). Ano až takhle jsou dementí. Vy jim dáte pokyn k útoky na jízdu, ale oni nezačnou střílet i když je mají v dostřelu, oni půjdou až k té jízdě a nechají se zmasakrovat, jelikož se neumí bránit. A tohle dokáže opravdu královsky nasrat, nasrat tak, že kdybych opravdu uměl vstoupit do té hry, tak tam vstoupím najdu si jejich ženy, ty znásilním, pak jim podříznu krky, pak si najdu jejich děti, ty též znásilním a též jím podříznu krky (Bum prásk vyhnout se mrtvým dětem. Nesplněno). Jo a ještě jedna věc mě sere. Vono v tom středověku asi existují odbory či co, jelikož ti dementi co se mají starat a expanzi mé vesnice, prostě jen tak občas odmítnou stavět. Říkám si, paráda, na tohle místo postavím věže, a nepřítel tam buď neprojde a nebo projde ale s velkými ztrátami, ale kdežé, ti debilové to odmítnou postavit, takže nepřítel projde bez problému, pak těm debilů usekne hlavy a vyplení mi vesnici na které jsem dělal přes tři hodiny.

Ale i přes všechny tyhle kurvárny mám tuhle hru rád. Opravdu rád. Stavět svou vesnici je prostě prča (když tedy ti zmetci neprotestují), díky skvělé ekonomice, a i ty bitvy baví když vaše jednotky dělaj to co jim pomocí myši nařídím.

Na závěr už jenom Bum Prásk chci vaše pluska!

Pro: Stavění, Bitvy, Ekonomika, Grafika, Soundtrack

Proti: AI demence, Některé navrhnuté mapy, PC je zasranej číter!

Ačkoliv si na strategie příliš nepotrpím (nedostatek trpělivosti), Rytíři a Kupci byla první strategie, kterou jsem hrál, takže už jen toto "poprvé" se zákonitě musí odrazit na mém hodnocení. Vzpomínám si, že jsem byl přesvědčený, že se jedná o českou hru, protože jsem vyfasoval verzi s úsměvným českým dabingem a tak si rovněž vybavuji stoupající adrenalin při hláškách typu: Vaši nevolníci jsou napadeni! Celkově se jednalo o roztomile malovanou podívanou, které na zábavnosti ubíralo snad jen dosti pomalé tempo. Pro obveselení přikládám odkaz na tenhle parádní remix :) enjoy

Pro: pěkná grafika, povedený design misí

Proti: pomaaalééé!

Knights and Merchants. Budovatelská real-time strategie, která dodnes nejen přežívá, ale žije lepším životem, než ji mohli tvůrci nadělit do vínku v roce 1998. Velkou zásluhu na tomto stavu má skupina vývojářů z projektu KaM Remake, nicméně bez kvalitního základu by byla sebelepší modifikace pouze vařením z vody. Jak se neustále ukazuje, Rytíři a kupci ten správný základ mají!

Poslední država. Poslední šance zvrátit vývoj občanské války rozpoutané mocichtivým princem Lotharem, synem spravedlivého a moudrého krále Karoluse. Začátek hry není příliš vlídný. Hráč v roli hejtmana musí odrazit útok na poslední část země věrné králi a koruně. Kampaň tak začíná uprostřed drancování hráčovi vesnice. Na budovatelskou strategii, která svou ekonomickou komplexností překonala vše do té doby viděné, je to bezesporu drsný úvod. Většina následujících misí již splňuje formát 80% budování a 20% boje. Výzvou jsou pak čistě bojové mise, kde o úspěchu či neúspěchu rozhodují pouze hráčovi strategické schopnosti, protože v přesile bude vždy a za všech okolností nepřítel.

Německý smysl pro detail místy hraničí s naprostým šílenstvím. Grafická stránka hry je propracována do nejmenších detailů, prakticky vše co se ve skutečnosti hýbe, je i ve hře animované. V kombinaci s nestárnoucí ručně kreslenou grafikou pak herní prostředí působí nadmíru příjemným, živým a uceleným dojmem. Perfektní je také soundtrack. Počet skladeb není nijak oslňující, kvalita a nezaměnitelnost ovšem hrají důležitější roli. Počet budov, jejich návaznost v herní ekonomice, typy vojenských jednotek a jejich využití velmi výrazně převyšuje vše do té doby vídané. Komplexnost systému bohužel narušuje jeden významný, ale předpokladatelný efekt.

Problematická umělá inteligence se na první pohled výrazně projevuje v bojových částech, kdy oddíly jednotek zkrátka nedělají to, co mají. Pokud jakákoliv jednotka z oddílu začne bojovat tváří v tvář s nepřítelem, celý oddíl v tu chvíli zapomene plnit zadaný úkol a bez jakékoliv taktiky jde do boje. Udržování bojové linie v ten okamžik padá a hráč musí chtě nechtě přeorganizovat taktiku i všech ostatních oddílů. Problém také nastává ve chvíli, kdy se určitý bojovník rozhodne napadnout nepřítele, ke kterému se přes jiné jednotky nemůže dostat. Takový bojovník poté čeká tupě ve frontě a nechá se často bez obrany zabít jiným nepřítelem. Inteligence počítačem ovládaných protihráčů je sama o sobě velice slabá a odkázána na jednoduché skripty. Tuto vlastnost naštěstí do určité míry kompenzuje KaM Remake.

Tou zpočátku méně patrnou, ale o to více frustrující chybou je systém roznášení surovin a výrobků. Na první pohled chaotické chování nevolníků se řídí matematickým a velmi nevariabilním systémem, který jednoduše rozdává příkazy jednotkám pouze s ohledem na jejich zaměstnanost. V praxi tak nastává situace, kdy nevolník například donese do pekárny mouku, ale upečený chléb již nepřevezme a neodnese do skladu, i když je v danou chvíli tou nejbližší volnou jednotkou, a to z toho důvodu, že příkaz k odnesení chlebu byl již vydán před tím jinému volnému nevolníkovi, který se v tu dobu ale bohužel nacházel na druhé straně mapy. Z toho plyne, že čím větší infrastrukturu vytváříte, tím méně efektivní se stává, bez ohledu na počet nevolníků.

Velkým plusem pro hru je, že vyšla v době, kdy se na takové chyby hledělo jako na výzvy, které jsou neoddělitelnou součástí hry a je třeba je překonat. Hra tak s malou dávkou tolerance nabídla mnohem víc radosti, požitků a zábavy, než té občasné frustrace z AI. Pro našince navíc zajistil distributor nezapomenutelný dabing plný kultovních hlášek. Knights and Merchants mě provází už od Vánoc roku 1998 (zatracená nostalgie), postupně se usídlila na všech mých počítačích a díky digitální distribuci a především KaM Remaku (který mimo tuny zásadních vylepšení zpřístupnil i zcela použitelný multiplayer) tuším, že nějaký čas ještě na disku zůstane.
Hra mého dětství...
Vzpomínám si, když jsem jako nadšené dítě kreslil ve škole plánky a mapky nepřátelských ležení a měst a probíral s kamarády, jak porazit zdánlivě neporazitelného nepřítele a jak naplánovat výrobu, aby mi mí věrní nezemřeli hlady. Manuál ke hře byl pro mne biblí, který jsem s úžasem četl ve školní družině a hledal všemožné triky a návody na vedení boje a ekonomii. Sice jsem ji nedohrál. Došel jsem pouze do 4. mise (bez cheatů). Nemohl jsem zapomenout na svou hořkou porážku, a tak jsem se odhodlal a napravil své selhání!

V této hře bojujete na straně starého krále, proti jeho zlotřilému synovi, který jaksi nechtěl čekat na zvolení do své funkce a jednoduše si ji vzal. Postupně se probíjíte hordami vpouřenců, rebelů, zrádců, barbarů, až přímo k samotnému synátorovi, abyste mu dali řádně pětadvacet na zadek.

Jedná se o kombinaci budovatelské a rts strategie. Stavíte cesty, mlýny, farmy, doly, řezníky, hrady, kameníky, školy, kováře, obrané věže a plno dalšího, co Vám buďto nasytí obyvatele nebo vyrobí armádu, takže zase žádný složitý princip. Jednou z nejdůležitějších, ne-li nejdůležitější, je skladiště, do kterého Vám vaši nevolníci (Bože, proč jim dali takový název? Jsem si celou hru přidal jako tyran) nosí vše co vyprodukujete a až to bude potřeba tak to přenesou tam, kde se to zpracuje, či využije. Takže ti chudáci jenom chodí. Ve škole si za zlato "koupíte" plně kvalifikovaného pracovníka. Máte na výběr již od zmíněných nosičů, dělníků, kteří staví jak vy pískáte, farmářů, kovářů, rekrutů, což jsou budoucí vojáci (ti štastnější skončí v obrané věži) a dalších. Ve hradu si vycvičíte Vaši tak vysněnou armádu v čele s nekonečným zástupem chrabrých rytířů v zářivé zbroji likvidující vše co má jinačí barvu než vy, ale ze začátku se budete muset spolehnout na pár "dřeváků". Celý proces "výroby" věcí je prstě úchvatný. Dřevorubec, pokácí strom, udělá z něj kmen. Nevolník ho vezme do pily, kde se z něho stanou prkna. Ty se dále přenesou třeba do zbrojní dílny, kde si obědnáte sekeru, která se přenese do hradu, kde na ni čeká rekrut, aby se stal domobranou. Jeden děj z mnoha.

Jednotky se pohybují po pomyslné mřížkované mapě, což mi někdy připomínalo šachy. Někde jsem četl, že tato hra není moc známá, protože se u ní musí opravdu strategicky uvažovat. Vždicky proti Vám stojí snad 3 násobná přesila V poslední misi se vyrobí jeden nepřátelský šermíř cca za půl minuty, ale časem Vám dojde jak na nepřítele vyzrát a osvojíte si všelijaké finty a fígle Vylákání celé armády jedním šípem. Uzavřít se do úzké soutěsky, dopředu dát nejtvrší borce a zezadu na ně vrhat déšť šípů. Vaše armáda se skládá do určitých praporů. Kopiníci, jízda, bojovníci na blízko, střelci. Ty můžete dávat do svých útvarů, a tak si vytvořit neprostupnou hradbu vojáků. A nezapomeňte, že i vojáci musí jíst

Hra nabízí 2 odlišné styly hraní, buďto se spolehnete na jistotu a budete si stavět základnu a budovat větší armádu, než tu co máte k dispozici na začátku nebo se vydáte s hrstkou hrdinů dobýt nepřátelské město hned ze začátku mise. Přiznám se, že kdyby nebylo druhé možnosti, tak hru nedohraju. Vzpomínám si jak jsem s děsivým nadšením sledoval, jak po mém zásahu na nepřítele, lehl popelem jeho hostinec a jejich obyvatelé prostě vyhladověli.

Grafické zpracování hry, je hodně zajímavé, sice mě HODNĚ bolely oči z těch sytých 256-barev, ale dává to takovou krásnou pohádkovou tvář, která nestárne. Hudba ve hře už je jenom třešničkou na dortu.

Dostáváme se k záporům. Hra je až moc zdlouhavá. Pokud se rozhodnete stavět základnu tak Vám bude jedna mise trvat několik hodin. U mě to byválo třeba i kolem 8. Proto jsem byl rád, za možnost rychlého přepadového útoku. Jednotky se pohybují pomalu, takže všechy průběhy výroby trvají neskutečně dlouho. Na druhou stranu si budete vážit všeho, co vyrobíte. Samotná stavba trvá hned několik minut, než tam dělňasové postaví cestu, než se tam nanosí materiál a než budovu postaví. To bylo stavitelství, ale noční můra je formování jednotek, stačí tam blbě natočit jednoho pěšáka a rozboří Vám celou formaci. A vůbec nejhorší je krmit vojáky, ti nosiči tam udělají totální chaos.

Umělá inteligence zde není moc dobrá. Tomu nosiči nevysvětlíte, že tama to má kratší, že má nejdříve vzít tamto a pak až tamto atd. Naschvál jsem pozoroval jednoho hladovějícího nevolníka. Ten blbec mi byl asi až tak oddán, že nosil zbraně a rudu, ale nenapadlo ho si zajít do hostince se najíst a zemřel... A to ten vůl, ještě donesl nějaké jídlo do toho hostince, ale on tam nezůstal, on šel dát do hradu štít. Asi musel splnit normu nebo chtěl ať se nají jeho kamarádi nebo co, a tak to potom dopadlo...
Inteligence nepřátel je taky nic moc. Když na Vás útočí tak nejdou ve formaci, jenom když máte čistě bojové mise, tam ještě jo, ale jinak posílají jakoby proudy nebo hady a ty nejsou až tak obtížné, stačí udělat chytrou past a padnou, i když jich je 5x tolik. Náročnost v bitvě bývá sice velká, ale dá se to zvládnout.

Když už budete stavět vaše městečko po desáté, tak už budete mít v hlavě celý plánek vašeho budoucího města, což je celkem stereotypní a nudné. Na to ale vývojáři mysleli, a tak Vám čas od času šoupnou skálu, uhlí nebo třeba jezero hned vedle skladiště. A to je výzva! Jindy jsou tak hodní a dají Vám aspoň z půlky postavené město.

Skvělým momentem je poté, když je vaše město dost neefektivní, pomalé nebo umírající hlady atp. a Vy musíte přijít na to, kde je ve vašem malém ráji chybička, který orgán vynechává, který je zbytečný, který potřebuje pomoc, jak zrychlit cestu Vašim pracujícím tepnám a žílám, aby po ní mohly být vaše krvinky co možná nejrychlejší nebo pro změnu zrušit pár nepotřebných buňěk a nahradit je jinými.
A pokud už budete unaveni z neustálého válčení, stavění, organizování a zlepšování, tak prostě vypnete a budete se kochat Vaším veledílem. Celé městečko potom připomíná živoucí organismus nebo ekosystém a budete uchváceni celým mechanismem. S nadšením budete sledovat jak se kameník dře, jak chlapi chlastají v hostinci (hospodě), jak farmář obdělává půdu, jak se dělník fláká, dřevorubec kácí stromy, řezník chrápe, horníci vytvářejí nový hudební styl, pomocí přesně rytmických úderů a celkově, jak jsou všichni štastní (až na ty nevolníky).

Rytíři a kupci je skvělá hra, kterou můžu doporučit všem lidem, kteří mají rádi o něco náročnější strategie nebo jsou již unavení ze všech možných "klikaček" a o tomhle kousku ještě neslyšeli.

ÚTÓÓÓÓK NA NEPŘÍTELÉÉÉÉ

Pro: Atmosféra, Boj, Stavění, Živé město, Grafické zpracování, Hudba

Proti: Umělá inteligence, Zdlouhavé, Někdy stereotypní, Jste tyranem nevolníků

Byla to moje první strategická hra. Nějak jsem nevěděl tehdy co je kampaň nebo tutoriál :) No ale hrál jsem úplně poprvé tutoriál a stavěl si dědinu. Omylem jsem zapl i misi a byl jsem vylekaný jak mi hoří vesnice :D Ale to je tak deset-dvanáct let zpět :)

Hru mám dodnes v počítači + datadisk a + remake. Tento komentář se nevztahuje na remake verzi. Nedávno jsem dostal chuť si hru znovu zahrát a byla to jízda. Úspěšně jsem pobil ty barbary a sekerníky protivníka, semtam mi pochcípala hladem celá ves, semtam mě dobili oni.

Hodně mě potěšilo, že i v misích od TSK jsou jednotky a budovy z TPR. Takže můžete mít ryby a hlavně obléhací stroje. Když je dobře rozmístíte s když dobře nastavíte priority pro dodávku prken a železa, můžete se dočkat až osmi strojů, které ale musíte chránit. Hodně mi pomohly v některých misích, stačí sekunda a je každá budova nepřítele dole. A i proti vlně vojáků jsou tyto stroje jak tanky.

Hra je velmi dobrá, najdou se nějaké chyby, ale dá se to přežít. Můžu jen všem doporučit.

Pro: Taktika soubojů, grafika, nutnost jíst, středověk, příběh.

Knajtíci jsou o dost akčnější než The Settlers II: Veni, Vidi, Vici a pro mě tím pádem i atraktivnější. Nelze než vyzdvihnout parádní dabing ("Čas k jídlu, pánové") a animace jednotek a budov, na jejichž stavění a následný provoz by se dalo (a taky se tak u mě dělo) dívat dlouhé minuty (vinař šlapající víno, horník sjíždějící do dolu, žranice v hospodě...). Souboje mi taky přišly zábavné a poměrně taktické - kopiníci dopředu, lučišníci dozadu a jízda nájezdy z boku. Jen škoda těch několika bugů, ale i tak jsou K&M parádní hrou.

Pro: grafika, animace, český dabing, taktika, zábavné budování městečka

Proti: několik nepříjemných bugů - například poslední kolo snad ani nejde dohrát

Naprostá klasika! Nedávno jsem hodnotil AoE 1 jako ve své době nejlepší strategii, ale to jsem zapoměl na starý dobrý rytíře a kupce moji první strategii :-)... Neuvěřitelně propracovaná hra. Každá její mise pro mně byla výzvou jelikož obtížnost této hry byla opravdu vysoká. Pamatuji si jak jednu z posledních chodiček jsem vyhrál tak, že mi zbyl jeden halaprtník s kterým se mi podařilo uniknout z prohrané bitvy a jen sem čekal než všichni pojdou hlady a opravdu ten můj zůstal nejdéle a to mi zajistilo další misi :D...
Kéž by se i v této době dělali hry na tak vysoké úrovni. Tak propracované hry nevycházejí ani v této době (až na pár vyjímek) a to už je ta hra stará nějákých 13 let :( ... mohla by být dvojka KaM, ale měl bych strach aby nedopadla jako stronghold 2...

Pro: výborná budovatelská strategie, hezká grafika... no proste moje srdcovka ;-)

Proti: obtížnost a jak už kolegové uvedli tak občas AI (ale na tu dobu to nebylo zlé)

Ano, vskutku hra založená na legen....wait for it... dary Settlers II. Jenže hratelnost hry nedosahuje takových kvalit jako její vzor. Rozhodně mnou proklínané jsou jednotky a jejich dodržování formace ve které se právě nachází. Dále některé drobné "bugy" hru trochu posouvají níže. Po grafické stránce je hra velice detailní (kameník pohupující nožkou, kvičící prasátka :) Celkově ovšem jinak povedená nenároční zábava pro každého.

Pro: dabing, grafika

Proti: některé chybky, systém bojů nemusí vyhovovat každému

Kdysy dávno, když jsem nosil ještě hrací plenky, hrál vlak bat atd... tak mě můj o 7 starší kamarád odpojil od DOSu :-) a pustil Knighty....

Byl to šok...

Po dvou dnech strávený pařením jsem proklínal Prince, děkoval Laumberkovi a nenáviděl barbary.

Ale teď zpět k hodnocení: + příběh - rytíři, válka co si více můžete přát, oproti
age of empires nebo settlerům vás vtáhne do
sebe
+ ekonomika - nejvíce promakaná ve své éře
+ dabing - BOŽŽÍ jinak bych to v 7 nedohrál
+ taktika - zde nefunguje horda, ale i s domoodranou a
lučištníki můžete rosekat jízdu
- posun jednotlivců - tože nemůžete tomu flákajícímu
dělňasovi vysvětlit že to musí obejít je peklo

Zhodnocení:
Zamiloval jsem se, a po 10 letech se nic nezměnilo, taktiku překonal pouze Medivall 2 (mimochodem další láska). jinak asi není co měnit :-).

Pro: příběh, dabing, ekonomika, grafika, taktika a další

Proti: občas zabednění občané

Klasika nejklasikovatější... Nejprve si všimnete českého dabingu, který na vás odevšad mluví. Pak krásné grafiky... Je to tolik propracované, narozdíl od mnoha dnešních her. Farmář sází obilí, počká až vyroste, potom ho pokosí a uskladní v otepích na farmě, jednotky potřebují zásobovat jídlem, obyvatelé se chodí najíst do hospody a tak dál. Prostě činosti které tam provádí jsou vidět...Atmosféra městečka je výborná.
Občas pozlobí nevolníci, hlavně když opomenou na některou stavbu odnést materiál.
Ale klady jasně vítězí nad zápory a tato hra se tak stává příjemnou a oku lahodící zábavou....

Pro: Grafika, český dabing, atmosféra městečka

Proti: umělá inteligence

NIKDE JINDE, NEŽ NA PC SE TO HRÁT NEDÁ!

Mám rád strategii a strategické, logické uvažování. Ne nadarmo jsem se chtěl v dětství věnovat šachům(což dodnes neumím) a taky proto jsem vyhledával strategické hry.

Na Rytíře a Kupce jsem přišel náhodou od známého(jehož jméno nestojí za zmínku a nemá směšné jméno), takže jsem to kalil u CZ lokalyzejšn, takže(2krát "takže" v jednom souvětí, jak typické) jsem si to vychutnával po celou dobu. Hru jsem....nedohrál, ale vím, jak to skončí. Poté se mi to smazalo z PC, nestihl jsem to nikde uloži.to a to bylo teprve drama, hru starou téměř 16 let někde dohledávejte v CZ lokayzejšn(moje oblíbené slovo).

Grafika líbivá, ba ne, když to má takový úspěch. Řekněme, že jsem si užil i animace.
UI nepřítele skvělá, naopak mých vojáků nulová.
Logické zpracování úžasné.... bez FARMY není OBILÍ a bez OBILÍ není MOUKA a bez MOUKY není CHLEBA a vymřou vám(mi) NEVOLNÍCI.

Nevím víc co bych k tomu napsal, jasných 100% na hru svého věku i dnes dokáže překvapit a nabídnout dost zajímavých věcí.
JEDEN ZE SLABŠÍCH A "NEDAL JSEM SI ZÁLEŽET" KOMENTÁŘŮ.

Pro: Grafika, CZ, grafika, grafika, grafika, zapojení logiky

Proti: zapojení logiky(ne všem se chce myslet), UI mojí "říše".

Tahle hra byla také jednou z prvních, kterou jsem poprvé viděl na modernějším počítači (tenkrát to byl Cyrix 686MX 200), a jako dítě jsem nestačil zírat. Až pohádkově barevné prostředí, detailní animace veškerých postav, adekvátní hudební doprovod a mluvilo to česky.

A tahle hra nebyla jen o prvním okouzlení, v průběhu dalších let jsem nad ní strávil velké množství hodin.
Grafika hry je vyloženě krásná. Ano, má již hromadu křížků na krku, a je zobrazena pohádkovým stylem, ale právě díky tomu vypadá dobře i dnes. Narozdíl od všech her, které se snažily vypadat realisticky a neskutečně zastaraly, tahle díky svému stylu působí na pohled stále velice příjemně. Na obrazovce je neustále nějaký pohyb, všechna zaměstnání dělají co mají, nevolníci nosí každý kus zboží ručně, dělníci kopají a staví...k tomu zvuky čvachtání vína, řezání dřeva, kácení stromů. Žádná snaha o nějaké realistické ozvučení, ale aby zvuk podbarvoval atmosféru. Hra prostě působí dobře a ukazuje, jak 2D zobrazení má narozdíl od 3D vlastnost zůstat dlouho aktuální a koukatelné.

Ačkoli hra působí až pohádkově, tak obtížnost hry je naopak relativně vysoká. Veškeré funkční mechanismy vesnice musíte postavit důsledně a s rozmyslem. Pokud nemáte odzkoušené principy funkce jednotlivých stavení, tak se Vám nepodaří postavit funkční ekonomiku. A i pokud je znáte, tak někdy něco postavíte a prostě to nefunguje. Hlavní problém je jídlo, občas působí zdání, že je ho hromada. Jenže stačí nakrmit vojsko, k tomu nějaké zdržení výroby a najednou je prázdná hospoda (ano, tady veškeré postavy kromě vojáků, kterým se jídlo nosí, chodí se najíst do hospody). A jakmile je prázdná hospoda, tak tam ale stejně pracovníci chodí a vracejí se do zaměstnání hladoví, takže výpadek výroby (hladoví nepracují a jen chodí do hospody a z hospody nebo jen čekají). A díky tomu se jídlo přestává vyrábět, a celá infrastruktura se rozpadne, protože postavy umírají hladem. Někdy se to podaří zachránit čerstvou silou ze školy (zde se vyrábějí veškeré profese a postavy), ale většinou se jedná o konec.

Zatímco hráč začíná téměř každou misí od nuly, soupeř má již vše, včetně armády. A jeho útoky jsou načasované, takže musíte stihnout vše postavit a vybudovat obranu v relativně krátkém čase. Např. mise č. 4 by byla krásná možnost si vyhrát se stavbou města, jenže začínáte jen se skladem a pár vojáky, musíte vše postavit a vybudovat armádu, protože za hodinu čistého času na Vás pošle soupeř obří armádu. Takže vše v časovém presu.

Další problém je inteligence postav, spíš jejich úplná tupost. Často potřebujete něco nosit, a nevolníci si dělají a nosí vše ostatní. Když do nich mlátí soupeř, stojí a nechají se zabít. Vojáci zase, když kdokoli že skupiny narazí na soupeře, okamžitě celá skupina (neovládáte jednotlivé vojáky, jsou ve skupinách) přestává poslouchat rozkazy, takže nejdou ani stáhnout. Takže často všichni dělají co nechcete a nelze to ovlivnit. To dokáže pokazit celou hru. Naštěstí soupeř je stejně tupý, takže toho lze využít. Takže není výzva porazit inteligenci počítače, ale všechny jednotky a obranu kterou má již od začátku k dispozici, narozdíl od hráče.

Bohužel je tedy obtížnost trochu postavena na tom, zkrotit své absolutně neposlušné poddané. Někdy to umí lézt na nervy.

I přes tyto výtky se jedná o velice zábavnou strategii, která těží z pěkného vizuálu a celkového pocitu z hraní.

Pro: Grafika, ozvučení, zábava, styl

Proti: Inteligence postav, neférové výzvy

KaM je pro mě osobně nejvíce rozporuplnou hrou a to z prostého důvodu. Když totiž vezmu všechny její klady, mezi které bezesporu patří grafika, strategické boje, budování mikro ekonomiky, a její zápory, neuvěřitelný žrout času, tak jsou pomyslná ramena vah v naprosté rovnováze. Což je pro mě veliká škoda, hra vypadá fakt moc pěkně, hezky se to hraje, ale ve výsledku to prostě nefunguje, jelikož autoři (amatérská chyba) naprosto ignorují časovou náročnost a tak lehčí mise hrajete hodinu až dvě, ale s postupem ve hře přibývá i času a frustrace z toho, že dvě hodiny budujete ekonomiku,čtyři hodiny odrážíte útoky, pak dvě hodiny budujete armádu, abyste zjistili, že ji roztřískáte během 5 minut a můžete loadovat, nebo zase čekat x hodin, než vyrobíte potřebné zbraně. Kdyby hra byla více dynamická, neváhal bych s vyšším hodnocením. Stejně ji však ve strategické části považuji trochu za průkopníka, který nastínil skutečnou cestu, kterou by se žánrové strategie měly dát.

Pro: grafika, strategické boje

Proti: nelidská časová náročnost

Jedna z těch nejtěžších strategií, u kterých jsem ale dokázal kupodivu zkejsnout nejdéle. Pamatuju si na tu chvíli, kdy táta ráno v sobotu jel pro noviny a přinesl, tehdá neznámý, časopis Game4U, v jehož prvním čísle se skrývala tato hra. Nevěděli jsme, co od ní čekat, ale už obrázek nabádal, že středověk tu bude na prvním místě.

A to mě s bratrancem okamžitě nakoplo. Tak, že jsme jí nainstalovali a hráli až do stmívání. Okamžitě jsme jí podlehli. Podlehli jsme tomu pohádkovému kouzlu, malebné grafice a faktu, že obsahuje opravdu celou řadu zajímavých staveb, které chceme prozkoumat. Budovatelská část nás tak okamžitě uhranula. Jenže jakmile dorazili bitvy, tak jsme zdechli hrůzou, protože tak náročnou část hry jsme vůbec nečekali.

Nakonec jsme se s tím vítězně poprali, ale výsledek byl neskutečný. Doteď tipuju, že jsme ve hře nechali tak dvěstě hodin hraní. Když připočtu i fakt, že jsme hráli volné mapy. Ta hra nás prostě hrozně bavila. Ve své době byla nenápadná, ale dokázala opravdu hodně. Především svojí perfektní hratelností vtáhnout a v žádném případě nepustit...

Mimochodem, taky si pamatujete, jak tehdá vinaři šlapali v těch dřevákách to víno...:)

Pro: Neznámá, o to více krásnější

Proti: Chvílemi brutálně těžká a nervydrásající

Tenkrát s bráchou jsme tento klenot koupili v češtině jako přílohu k nějakému časopisu a u mě osobně Knights & Merchants zase o trochu prohloubilo závislost na hrách a přispělo k dnešním bolavým zádům. Jinak by to bylo jasných, trochu zaujatých, 100% :-).

Líbila se mi provázanost všech prvků, u jednotlivých stavení nutnost být zásobován a zásobovat ostatní. Člověk si taky nemohl jen tak nasekat spoustu nevolníků a udělat obrovskou armádu, nejen že nebylo co dát vojákům do ruky, ale během chvilky by všichni pošli hlady.

Co mi trochu vadilo byla pomalé tempo. Uběhla celá věčnost, než se vyrobil první meč. Ale zase na druhou stranu jsem byl sám na sebe pár dní hrdý, když jsem vybudoval armádu velikosti pár desítek vojáků :).

Suma sumárum 90%, ale musím přiznat, že kdyby tenkrát byl větší výběr her, asi by to bylo trochu jinak.
Hra, která mi tehda vzala dech. I dnes jsem se ji snažil na starém počítači rozjet a připomenout si ji.
K absolutnímu 100% ohodnocení chybí velmi málo, na mě osobně byla hra dosti obtížná, hlavně v bitevních fázích hry.

Pro: grafika, dabing, ekonomická část, animace

Proti: obtížné, občasné chyby AI

Parádní atmosféra, klasická hratelnost, famózní Boris Rösner, výborná hudba, a tak celkově nezapomenutelný zážitek a nostalgické pocity. Prostě dětství.