J.U.L.I.A.: Among the Stars

logická > nezařazeno
12.09.2014 PC
CBE Software
J.U.L.I.A.: Among the Stars je remake hry J.U.L.I.A.. Základní zápletka zůstala nezměněna, takže hra vypráví příběh astrobioložky Rachel Manners, která se účastní expedice do nově objevené hvězdné soustavy. Rachel je však probuzena z kryogenického spánku a dozvídá se, že je jediným přeživším členem posádky. Nyní musí zjistit, co se stalo a v tom jí pomůže umělá inteligence lodi známá jako J.U.L.I.A. a průzkumný robot MOBOT.

Oproti původní hře se remake posunuje blíže ke klasickým adventurám. Navíc dochází k výraznému vylepšení grafiky a redesignu hlavní hrdinky, která byla v původní hře, podle hráčů, ošklivá. Zároveň se rozšiřuje i příběhová linka, což znamená více postav, větší lokace na prozkoumání a větší volnost rozhodování.

Drolin: Původní verzi jsem nehrál, ale potvrzuji, že tohle je výborná hra. Jediný co mi zatím schází je nějaké vžití do postavy či něco…

Zlaté české ručičky se opět projevily a vykouzlily krásnou adventuru. Je trochu vidět, že point and click mechanika je trochu v pozadí a různé logické minihry hrají přinejmenším stejně důležitou roli. Dočkáme se napínavého zjišťování příběhu pomoci dobývání se do datapadů (i když je součástí celkem povedený deník, podobně jako u Stasis nebo Mean Streets doporučuji u počítače používat vlastní bloček). Ten využijete i v dalších poznámkách, týkajících se puzzlů či orientace ohledně příběhu. Z miniher mi nejoriginálnější přišel asi systém vylepšování svého robota, kdy dostanete podrobný návod na sestavení obvodu, jenže nedostanete všechny dílky a tak musíte přemýšlet, jak obvody zkrátit a přitom zachovat jejich funkcionalitu.

Ze začátku jsem měl trochu problém s příběhem, který neměl takový spád jako jsem byl zvyklý. Na konci mě také překvapily trochu neadekvátní reakce hrdinky v dialozích na odhalení příběhu, ale nakonec jsem byl spokojen. Hodně tomu pomáhá i příjemný britský dabing, překvapivě dobré animace/videa a příběh, co se vyhnul hlavním klišé. U interface je trošku náročnější se zorientovat (do konce hry jsem nezjistil, jak se mohu po návratu z interface vrátit na herní obrazovku bez toho abych na planetu znovu přiletěl). Zamrzí, že u mnoha předmětů hrdinka komentuje pouze jednou a popis věci se nezmění (například zjistíte čí je mrtvola, ale popis se nezmění a tak když zapomenete o koho se jedná, tak už to nezjistíte).

Celkově jsem však nesmírně příjemně překvapen a hru bych doporučil všem. co mají rádi adventury z vlastního pohledu, putování po neznámých planetách a odkrývání příběhu ztracené posádky.

Pro: Putování po hvězdné soustavě, minihry/puzzle, příběh

Proti: Občas zmatečný interface, popis předmětů se nemění