Jazzpunk

07.02.2014
Necrophone Games
Jazzpunk je humorná adventura viděná z pohledu vlastních očí, zasazená do světa, ve kterém zuří studená válka. Ujmete se role agenta Polyblanka, který se bude pohybovat v cartoon prostředí s prvky cyber-punku, přičemž podstatou hry není řešení zapeklitých hádanek, ale spíše explorace herní mapy a zkoušení různých vtípků, které nám vývojáři připravili.

Během hraní lze mluvit s různými postavami, přijímat jednoduché side-questy, zkusit si různé minihry parodující známé hry či jen zkoušet různé vtípky jako je třeba návštěva kina, ve kterém můžete dýmem z doutníku otravovat spoludiváky a následně po nich házet popcorn.

Nepamatuji se, kdy jsem se naposledy takhle nasmál u nějaké hry. Jazzpunk je naprosto geniální, ale dovedu si představit, že nesedne každému. Je rozdělen na několik misí, kdy máte pokaždé nějaký hlavní úkol, ovšem o jeho splnění hra není. Zde jde o průzkum herního světa, který je krásně zpracovaný a to, že mapy nejsou kdovíjak velké, dokážu tentokrát klidně odpustit, protože jsou napěchovány k prasknutí různými legráckami a gagy a pokud je hráč hračička, tak bude chrochtat blahem. Důležité je ale zvolit mírnější tempo a opravdu prozkoumat každý centimetr a vyzkoušet všechny možnosti / dialogy.

Hra obsahuje velké množství narážek na všechno možné od Jamese Bonda, přes Dobu ledovou až po Želvy ninja (z toho jsem šel do kolen), od Commodora 64 po Virtual Boye a samozřejmě na různé hry typu Quake 3 či Street Fighter, to vše dokážete plně docenit jen pokud tyto kousky znáte, určitý přehled o herním průmyslu je nutný.

Po dlouhé době je to hra, u které jsem při naskočení credits byl opravdu smutný, že končí - bohužel herní doba asi 3 hodin je největší a pro mě zároveň jediná slabina. Chci víc !!!

(a mimochodem, koukněte se na trailery, jsou skvělé)