Iron Lung

10.03.2022
19.12.2022

Vinou záhadné události všechny hvězdy a planety ve vesmíru zmizely a nechaly po sobě nekonečnou prázdnotu. Zůstaly jen asteroidy, pusté měsíce a také orbitální stanice a lodě s posledními lidskými pozůstalými. Lidé se snaží přežít ve stísněných podmínkách a hledají jakékoliv zdroje, které by jim zajistily další živoření. Až jednoho dne narazí na jinak prázdném měsíci na podivnou anomálii - oceán složený z krve. V zoufalství z nedostatku dalších alternativ se rozhodnou oceán prozkoumat a proto z rezavějících dílů vesmírných stanic poslepují ponorku a do ní umístí vás, odsouzence, abyste v krvavých hlubinách nalezli cokoliv užitečného.

Iron Lung je krátká hororová hra z dílny Davida Szymanskiho, známého především střílečkou DUSK. S ní má hra společný pohled první osoby a retro nízkopolygonovou grafiku, avšak tentokrát se jedná o minimalistickou explorativní adventuru zasazenou do jedné ponorky, která sází na strach z neznáma, pocity klaustrofobie a paranoie i pomalu budovanou atmosféru. Osamoceni navigujete svou ponorku oceánem krve, hledáte zajímavé lokace jen s pomocí vágní mapky, senzorů, externích zvuků a primitivní kamery, s níž pořizujete zrnité snímky vašich nálezů. Smrt číhá všude, jelikož vaše rezivějící ponorka jen taktak drží pohromadě a každou chvíli se může rozpadnout, únik ven neexistuje a hlubiny ukrývají hemžící se hrůzy, s nimiž se nechcete střetnout. Ale i tak vaší jedinou možností je pohyb vpřed a největší zbraní zůstává vaše trpělivost a vynalézavost.

S tvorbou David Szymanskiho som sa prvý raz zoznámil skoro pred desiatimi rokmi cez The Moon Sliver , ktorý ma veľmi príjemne prekvapil zaujímavým a experimentálnym naratívnym postupom, ktorý som odvtedy bohužiaľ v žiadnej inej hre nevidel. Szymanski je v podstate známy tým, že skúša rôzne veci a neustále experimentuje s novými konceptami.

To je aj prípad Iron Lung, ktorý sa nechtiac stal slávnejším aj kvôli kontroverzii neúspešnej miliardárskej miniponorkovej výpravy k vraku Titanicu, ktorá skončila smrťou všetkých ich členov. Hra je však opäť originálnym konceptom. Hráč celú hru (ktorá mi zabrala niečo cez 90 minút) strávi v ponorke pofidérnej kvality s tým, že pre vysoký tlak nie je otvorené žiadne okno. Navigácia spočíva v posúvaní sa na základe súradníc a mapy, počúvajúc pri tom rôzne zvuky v hĺbinách, ako aj škrípanie a syčanie ponorky pod tlakom. Úloha pôsobí jednoducho, navštíviť 10 bodov vyznačených na mape a odfotografovať ich externým fotoaparátom. To je vlastne aj jediný spôsob, ako reálne vidieť, čo sa tam vonku vlastne nachádza. A že je tam pár prekvapení...

Zaujímavejšou zložkou hry je určite lore: v jeden moment nevysvetliteľne zmizli všetky planéty obsahujúce život a všetky hviezdy z galaxie. Ostali len neobývané mesiace, asteroidy a zvyšok ľudstva, ktorý sa akurát nachádzal na pár hviezdnych staniciach a vesmírnych lodiach a aby nebolo málo, aj tam sa vytvorili spolky, ktoré proti sebe bojujú. A miesto na ktorom sa hrá odohráva? Tajúplný mesiac, na ktorom sa nachádza hlboký oceán ľudskej krvi. Nikto nevie, ako tento oceán vznikol a odkiaľ tá ľudská krv pochádza a čo ju udržuje v kvapalnom stave. Teraz však na radu prichádza hráč, aby zistil, čo sa nachádza v jeho hlbinách.

Príbehové pozadie je podľa mňa naozaj originálne, no netreba mať od lore priveľké očakávania, v ponorke je totiž obstarožný počítač, ktorý obsahuje asi 20 encyklopedických výrazov, vysvetľujúcich pár vecí tohto univerza.

Tak ako som písal na začiatku, David Szymanski prichádza s originálnymi námetmi a konceptami, ale v tomto prípade je výraz koncept oveľa výstižnejší, než nazývať Iron Lung plnohodnotnou a dostatočne rozvinutou hrou. Je to o to väčšia škoda, že potenciál v jeho nápadoch je obrovský. On už ale evidentne dávno pracuje na niečom úplne inom.

Pro: veľmi originálny lore a aj herný koncept...

Proti: ...ktorý je však stále viac konceptom a demom, než plnohodnotne rozvinutým nápadom/hrou