The Moon Sliver

03.05.2014

David Szymanski. Že Vám to jméno něco říká? Ano, správně. To je přesně ten člověk, který se zapsal do podvědomí hráčů díky své znepokojivé post-apo adventuře "Fingerbones", která nenechala nejednoho hráče chladným. Jeho další neakční počin z pohledu první osoby, "The Moon Sliver", opět nese postapokalyptický scénář, jen s tím rozdílem, že je protnut i nábožensko-filozofickými proudy.

Tentokrát svět stihla katastrofa ve formě povodně biblických rozměrů. Děj cílí na příběh čtyřčlenné skupinky lidí (Abela, Isy, Ellie a Daniela), kteří nalezli dlouhodobé útočiště a nový začátek na malém ostrůvku se starými podzemními bunkry, jehož dominantou je obří hora, také s umělým úkrytem. My zpětně sledujeme události, intriky a machinace (textový "zpravodaj"), jež vedly až k popuzení kvarteta proti sobě navzájem.

Velký důraz hra klade na explorační přístup za doprovodu svitu baterky. Pomalé atmosférické procházky, šmejdění a interakce s všudypřítomnými objekty jsou tím důležitým "triggerem" posouvající hráče v ději.

Strach z neznáma stupňuje krom občasné maličkosti: šramotu, vrzání či šumění větru i tristní životnost naší svítilny, proto ji musíme dobíjet skrze přítomné zásuvky.

Atmosférická, jemne hororová herná "poviedka" na cca 35 minút.

Na začiatku sa hráč dozvedá, že: "Na ostrove ešte včera žili štyri osoby, dnes už len jedna." Nie je mu však povedané, kým z tých 4 ľudí vlastne je. Páčil sa mi tento spôsob narácie, pretože autor hráčovi predostiera na striedačku myšlienky a dialógy všetkých štyroch osôb. Hráč sa snaží na základe sympatii a logického uvažovania zistiť, ktorou z týchto postáv je a postupne sú mu predhadzované aj falošné stopy, v ktorých sa prelína minulosť s prítomnosťou a hráč si už, už myslí, že vie kým je a pritom je to inak. To je výborný krok, lebo vo výsledku spôsobuje, že napriek tomu, že sme len jednou postavou, stotožňujeme sa prostredníctvom prieskumu prostredia a zobrazených textov so všetkými postavami.

Silou atmosféry ku koncu som bol normálne prekvapený. A aj keď som si opakoval, že "veď je to adventúra, nemám ani žiadnu zbraň, nič ma nemôže zabiť", tak ma tiež mrazilo v pochybnostiach. A pritom taký minimalizmus!

V tomto smere to bolo super. Škoda, že to bola len taká polhodinová "poviedka" a nemalo to nijak rozvinutý gameplay (hráč naozaj len skúma prostredie, číta texty a občas vezme a použije kľúč na dvere alebo stlačí tlačítko).

Pro: silná atmosféra, podanie príbehu

Proti: krátke, nerozvinutý gameplay