Fingerbones

20.03.2014

freeware

Indie počin je nasáklý postapokalyptickým tíživým feelingem. Tvůrce jej přirovnává k psychologickému hororu.

V popředí příběhu stojí rozvedený muž, který praktikuje střídavou péči o dceru Katie. Rozvod neunesl, což se podepsalo na jeho psychice. Deprese, úzkosti či agresivitu zahání užíváním medikamentů, které mu pomáhají zapadnout zpět do společnosti. A když už se zdálo, že se začalo blýskat na lepší časy, Zemi neočekávaně stihne zhoubná apokalypsa, jež vyhladí téměř vše živé. Po katastrofě zůstává povrch zcela neobyvatelný a zpustošený. Hrstky přeživších živoří v úkrytech v nehostinných podmínkách.

Jako naši protagonisté, otec s dcerkou. Nacházíme útočiště ve dvoupatrovém podzemním krytu s vlastním generátorem a zásobami potravin. Stereotyp si nějaký čas zaháníme čtením knížek. Dny však běží jako splašené, až se jednoho dne rozhodneme přestat je počítat. Osamělost, chybějící lidský kontakt, neukojené touhy, odtržení se od pozemských věcí a vidina toho, že již nespatříme oblohu a denní světlo si vybírá svou daň. Do mysli se vtírají odpudivé, hříšné úmysly. Nutkáním se však jen těžko odolává, začínají nás pohlcovat a fascinovat čím dál víc. Propadáme šílenství a stinné stránce našeho já.

V omezeném prostoru, s několika místnostmi, za pohledu první osoby s baterkou v ruce, sbíráme útržky ze zápisníku, naší mini-zpovědnice. Skrze ní se nám dostává znepokojivý náhled do života a myšlenek zúčastněného.

Kdyby to nebylo zadarmo, tak bych napsal hodně ošklivý komentář. Takhle napíšu jen do diskuze, že atmosféru to má slušnou, námět je taky dobrý, ale "gameplay" spočívající v chození sem a tam stále dokola a občasné zadání hesla k zabezpečovačce mě rozhodně nenaplnil pozitivními pocity. Je to hodně strohé.