Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Insanely Twisted Shadow Planet

03.08.2011
17.04.2012
04.04.2017
kompatibilní
72
17 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

ITSP je z boku nahlížená 2D hra v otevřeném světě kombinující akci a řešení puzzlů. V roli mimozemšťana ovládáte malý létající talíř a pouštíte se do boje s temnou životní formou, která nakazila místní hvězdu a z ní celou soustavu včetně domovské planety hlavního hrdiny. Létající talíř lze během hry vylepšovat a pro jeho mechanické rameno získávat i nové zbraně a vybavení umožňující přístup do nových lokací. Hra vyniká především unikátní vizuální podobou. To má na svědomí animátor Michel Gagné. Právě jeho série krátkých animovaných klipů Insanely Twisted Shadow Puppets byla prvotní inspirací pro vzhled hry.

Kromě singleplayer kampaně je zde kooperativní mod až pro čtyři hráče jménem Lantern Run. Úkolem je dopravit svítilnu skrz tunely do co největší vzdálenosti. Tunely jsou plné nepřátel, přes které je nutné se dostat, a z levé strany obrazovky ohrožuje hráče neustále postupující monstrum. Konečná vzdálenost po zničení svítilny primárně rozhoduje o výsledném skóre.

Shadow Planet vyšla již v srpnu 2011 na XBLA. Po více jak půl roce se dostala i na PC. Součástí PC verze je rozšíření Shadow Hunters, které je na konzoli prodávané samostatně. Jedná se o nový kooperativní mod, který volně navazuje na konec kampaně. Úkolem hráčů je zde chránit výbušninu a dopravit ji skrz nepřátelské území do cílového místa.


Poslední diskuzní příspěvek

@Isair (17.08.2013 21:52): Teď se ke hře stejně zase chvilku nedostanu, takže potom uvidím, jak silné nervy za tu dobu nasbírám. Kdyby ta střela alespoň držela přesně na kurzoru, ale ten záměrný "lag" je hrozný nápad.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Shadow Planet nenudí. Hraje se dobře, ve správně načasovaných intervalech střídá různá prostředí a přidává nové vybavení. Jenže na druhou stranu ani ničím neohromí. Hádanky jsou primitivní s průměrnou zajímavostí, akce je slušná, opravdovou výzvou jsou jen někteří bossové.

Čekal jsem, že největší předností bude atmosféra, ale ta mi zde nakonec přijde jako nejslabším prvkem. Hra na mě nedokázala prakticky vůbec zapůsobit. Vzhledově je určitě pěkná, zajímavá i unikátní, ale i když proti mému létajícímu talířy stojí gigantické monstrum nebo obří přístroj, hra to prostě neumí působivě podat. Pochopitelně ve chvíli kdy mluvíme o atmosféře, jde o silně subjektivní pocit a těžko přesně definovat, kde je problém. Mým hlavním podezřelým, minimálně s největším podílem viny, je nevýrazné ozvučení v celé hře a to jak zvukové efekty i hudba. Skoro jako by nejvýraznějším zvukem bylo vrčení mého létajícího talíře.

ITSP je dobrá, nepříliš rozsáhla hra, která zabaví. Rozhodně stojí za zahrání. Rád jsem u ní strávil čas, ale příliš mě neohromila. Škoda, osobně jsem právě od tohoto kousku čekal víc.
+11
  • PC 70
Netvrdím, že je to hodnocení košér, ale je to MOJE hodnocení :)

Svět je prostě takový, že před lety, školními léty, kdy ostatní lítali venku a poznávali první krásy fetu a chlastu, já mohl svůj volný čas trávit hraním her a tak trávit hodiny a hodiny u něčeho, co mě nejen bavilo vtahovalo do oněch zvláštních světů, ale i nebavilo, štvalo, otravovalo a nasíralo a já přesto odolal ta zvěrstva dohrál. Jenže čas plyne a kde ty loňské sněhy jsou, že?

Takže je období, kdy mě hra něčím oslovuje, líbí se mi a rád bych jí i dohrál, ale prostě nemám už nervy ani ty přehršle volného času, abych si mohl dovolit zkejsnout u jedné hry, kvůli něčemu, co jsem mnohokráte zkusil pokořit a nezdařilo se. 70% je tedy hodně vysoké hodnocení pro hru, kterou jsem nedohrál, ale bavila mě a líbila se mi - nedokázal jsem se přenést v ledovém levelu přes počáteční navádění raketky skrze velmi dlouhý a zakroucený tunel.

Ta hra je moc pěkná - jednoduchá grafika, kdy každý level je "černo-bílý". On je vlastně černo-barevný - každý level a každý svět má svoji barvu, takže grafika je jednoduchá, ale ne nebarevná a nezajímavá. Navíc svět, kterým prolétáváte se svým létajícím talířem je prostě nádherně zvláštní, plný zajímavých tvorů, kteří vám většinou jdou po krku, ale přesto se jimi umíte tu chvilku kochat. Výtvarná stránka hry je prostě skvělá a mě se moc líbila.

Herní princip, který bych asi popsal něco jako akční adventuru, což ne úplně onu hru popisuje, je příjemně jednoduchá lítačka ve 2D prostředí, kdy postupným prozkoumáváním nejen nacházíte, obcházíte a bojujete s novými nepřáteli, ale i získáváte zkušenosti a nacházíte kousky bonusového obsahu hry. Ovšem zdaleka ne vždy pouze v jednom světě - mnohdy získáte vlastnost, kterou využijete zpětně i v již prošlém světě, kam se musíte zase vracet a znovu se vyhýbat některým nástrahám. To postupné prozkoumávání a i nutnost se vracet mi kupodivu vůbec nevadila a rád jsem se pachtil za novými výzvami, protože prostě to putováním tamním světem se mi líbilo.

A pak se dostanete do chvíle, kdy se opakovaně snažíte překonat jedno jediné úskalí a ne a ne vám to vyjít. To pak nastává dilema, kdy víte, že by se vám to po mnoha a mnoha pokusech, hodinách a dnech zkoušení snad i podařilo, ale... ten čas využiji jinak a jinde, byť třeba časem i u jiné hry. Jsou jich tisíce a miliony, stejně jako věcí, které můžete udělat doma, venku nebo v práci.

Děkuji tedy Pošahaně pokroucené stínové planetě za nápady a pokoukání i tu chvíli hraní. Bylo to hezké, příjemné, hratelné a hlavně hodně odpočinkové (teda místy :), ale nervy mám jen jedny :)

Pro: Výtvarné zpracování; nápady; relativí odpočinkovost; jednoduché ovládání

Proti: Nutnost instalace a registrace na Games for Windows; ukládání pozice pouze v checkpointech; (u mě) finální neovladatelnost raketky myší s latencí pohybu, díky čemuž jsem ve hře skončil

+5
  • PC 80
Shadow Planet je velmi zajímavý titul. Ovládáme zde létající talíř, s kterým prozkoumáváme nepřátelskou planetu a čelíme různým nepřátelům. Nutno říct, že herní svět je velmi zajímavý a tajemný. Člověk jej prozkoumává a je zvědavý co je čeká. Bohužel, atmosféra ke konci trošku vyprchá.

Hra je zajímavá i grafickým zpracováním, které může trochu připomínat poněkud známější hruLimbo, ale bylo by chybou myslet si, že jde o stejné hry. Jediné v čem si jsou hry trochu podobné je ta grafika. Navíc tato hra není černobílá. Vlastně si nepamatuju žádnou podobnou hru (pokud nepočítám Hero of Many, které vyšlo letos). Lze tedy říct, že jde o velmi originální hru.

Hratelnost také není špatná. Hráč prozkoumává herní svět, kde je plno nepřátel a překážek, které lze překonat jen pomocí určitých nástrojů, které však musíte napřed získat.Navíc jsou v herním světě posety různé předměty za jejichž posbírání hráč dostane odměnu. Bohuže mi trochu vadila poslední dvě prostředí, která mi do hry úplně nesedla a kouzlo hry v té době už trochu vyprchalo. Přesto mohu říct, že jde o povedený titul, který si jistě zaslouží pozornost.

Pro: Grafika, hudba, hratelnost, atmosféra

Proti: Poslední dvě prostředí

+4