inbento

03.09.2019
12.05.2020
30.07.2021

inbento je minimalistická puzzle hra od tvůrců Golf Peaks, která se točí kolem jídla. Nechala se inspirovat japonským zvykem nosit si jídlo do práce či do školy v krabičce zvané bentóbako, kde jsou jednotlivé druhy jídla rozdělené do přihrádek. Vaším cílem v této hře je podle zadání naaranžovat přísady do boxu rozděleného na pomyslnou čtvercovou mřížku. Máte k tomu připravenou malou bentó krabičku, dostupné ingredience a obrázek s požadovaným výsledkem.

Co se zprvu jeví jednoduše se však s přibývajícími puzzly stává složitějším, jakmile hra přivede nové mechaniky, jiné recepty nebo ingredience s odlišnými vlastnostmi. Prosté vkládání jídel do bentó krabičky se tak neobejde například bez rotace bloků, jejich přeskupování či využití překrývání stejných jídel k dosažení správného tvaru. Hra se skládá z více než 120 hádanek, během nichž zároveň vypráví citově podbarvený příběh o rodičovství a vztahu kočičí matky s jejím dítětem.

• Switch 70
inbento (ano, s malým i) mě zaujalo už před nějakým časem, a to obrázky ze hry. Nebylo to kvůli nezvyklému, atraktivnímu nebo uměleckému zpracování. Jde o spíše o to, že už několik prvních obrázků jasně a čistě komunikuje, jak se bude hra hrát a o co tady jde. V tom je její plus a zároveň je to velmi zdravý předpoklad pro hru logického žánru. Duplikovat popis tedy cenu nemá - zaměřme se na samotné dojmy.

Předně, hra je stoprocentně orientovaná na samotné hádanky. Předěly mezi každou ze čtrnácti kapitol nemají hlubší pointu a v zásadě by tu být ani vůbec nemusely. Hře ale neubírají a trvají jen pár vteřin.

Co tedy puzzly samotné? Jádrem toho, aby všech 126 levelů bylo zábavných je určitě křivka učení, tedy to, jak se hře daří přidávat nové a nové mechaniky a jak se vy mezitím učíte těžší úrovně zdolávat. To se autorům minimálně u mě trefit nepodařilo. Spousta úrovní byla až příliš lehká, ale čas od času přišel "zákys". Objektivně vidím nevýhodu také v cca 5. až 12. kapitole, kdy se neobjeví žádný nový prvek nebo výrazná změna designu kostiček a je třeba si Inbento dávkovat postupně, jen po pár úrovních. Tempo tady výrazně ztrácí a k dohrání posledních tří kapitol jsem se vrátil až po dvou týdnech. V samém závěru se ale objeví nový nástroj a úplně finální dojem to výrazně napravilo. K dobru je třeba též přidat, že pro postup dále není třeba zdolat nutně všechny úrovně.

Celkově jde o řemeslně zvládnutou a nadprůměrnou logickou hru, na kterou ale relativně rychle zapomenu.

Pro: přehledné a jasné ovládání, UI a grafika, většina úrovní nabídla přiměřenou obtížnost a heuréka momenty

Proti: slabší prostřední třetina hry bez nových prvků, místy nevyvážená obtížnost