IMMORTALITY

30.08.2022
15.11.2022
23.01.2024

Hoci mala Marissa Marcel všetky predpoklady na to, aby sa stala veľkou filmovou hviezdou, nikdy nedostala skutočnú šancu zažiariť. Ani jeden z jej trojice filmov – Ambrosio, Minsky a Two of Everything – sa totiž nedočkal svojej premiéry, pričom každý z trochu iných dôvodov. Bývalá nádejná herečka navyše bez stopy zmizla a je len vás, aby ste odhalili, čo sa s ňou vlastne stalo. S týmto cieľom sa tak pustíte do podrobnej analýzy oficiálne nezverejnených scén z nakrúcania, ktoré však ukrývajú ďaleko viac prekvapení, ako by mohol niekto pôvodne očakávať...

Po stránke hrateľnosti IMMORTALITY silne pripomína predošlú tvorbu Sama Barlowa. Dôraz je teda aj tentokrát kladený na vyhľadávanie všetkých dostupných videí, ktoré vám budú priebežne dopĺňať kúsky príbehovej skladačky. To však tentoraz prebieha odlišným spôsobom a miesto písania kľúčových slov sa budete dostávať k novým materiálom pozastavením prehrávaného videa na ľubovoľnom mieste a prekliknutím cez niektoré z interaktívnych miest na iný klip s podobným záberom. Nachádzané klipy si inak môžete zoraďovať i chronologicky a dostupné sú aj záložky, vďaka ktorým je možné označovať obľúbené scény.

Já ve své podstatě vidím jen málo důvodů, proč nedat 100 %. Samozřejmě kromě faktu, že se jedná o specifický experimentální žánr, který je blíže interaktivnímu filmu. Musím uznat, že z počátku jsem byl poněkud ambivalentní. Pravda je, že hra vás hodí do vody a nutí vás plavat.

Sledujete příběh herečky Marissy Marcel, která v průběhu třiceti let natočila tři filmy, které ale nikdy neuviděli světlo světa. Nám se ale ruky dostanou všechny nalezené videoklipy, rozhovory i věci z podlahy střižny, takže se na to můžeme podívat. Všechno je hráno skutečnými herci a musím zdůraznit, že naprosto skvěle.  K záznamům nemáme přístup hned. V každém videu můžete kliknout na nějaký aktivní objekt a to vás „pošle“ do dalšího videa. Je to skvělé, „problém“ spočívá v tom, že začátku jste velmi ztracení jak v času, tak příběhu, ale po nějaké době pochopíte chronologii i základní děj všech tří filmů a od té chvíle to začne být mnohem zajímavější.

Videa můžete samozřejmě přetáčet, různě zkoumat, hledat skryté nápovědy. A zde to začalo být pikantní a hra mě pohltila. Na tohle každý hráč přijde v jinou dobu. Někdo později, dokonce bych řekl, že někdo nikdy nebo až skoro ke konci, ale některé videoklipy ukrývají skryté poselství, na které vás upozorní anomálie v hudbě. Tohle může být trochu problém, ačkoliv to má své kouzlo, protože tato skrytá poselství odhalují skutečný příběh hry a pokud to hráči nedojde, bude to pro něj jen laciný příběh o herečce a pokud na to přijde moc pozdě, bude příliš vyčerpaný procházet starší klipy a hledat toho víc.

Nicméně, ten pocit, když jsem objevil první skrytou zprávu – monolog v poušti – ten pocit byl neuvěřitelný a já začal do hry skutečně hodně investovat, a ačkoliv jsem jí svým způsobem dohrál, je zde toho ještě spousta k prozkoumání a nalezení.

Za zmínku stojí, že chronologicky první film ve hře jménem „Ambrosio“ je založen na skutečném gotickém románu z 18. stolení, „The Monk“ a jedná se vlastně o dost povedou adaptaci. Immortality je ve své podstatě hra o čistém umění a nebála se vážně do toho umění investovat hodně zdrojů, času a talentu.

A podle mě se si to zaslouží ocenit.