Howl

15.11.2023
23.01.2024

V titule Howl od Mi'pu'mi Games sa vžijete do roly prorokyne, ktorá má ako jediná možnosť naplniť dávne proroctvo o ukončení vlády vlkov a nebezpečného "vytia". Ktokoľvek ho totiž začuje, premení sa na krvilačnú bytosť. Tá to môže dokázať ako jediná, pretože nemá sluch, čo jej poskytuje ochranu. I napriek tomu však musí byť opatrná, keďže v lesoch sa ukrýva veľké množstvo nebezpečných tvorov.

Howl je ťahová stratégia, v ktorej musíte prorokyni správne naplánovať cestu skrz jednotlivé mapy na jej ceste do chrámu. Na vašej ceste sa musíte buď vyhnúť, alebo zlikvidovať vlčích protivníkov, ktorí vám stoja v ceste. Na úspešné zvládnutie tejto misie vám bude najlepším priateľom vaša kuša a niekoľko ďalších talentov, ktoré vám pomôžu nepriateľa odtlačiť, alebo úspešne zabiť. V štyroch kapitolách na vás čaká celkovo 60 levelov, v ktorých si tak vyskúšate vaše taktické schopnosti.

Herní výzva 2024 - 5. "Nikdy se nevzdávej!"

Za mňa je Howl solídnym projektom. Zaujímavý nápad, ktorý je spracovaný do skvelej príbehovej kostry. Je pravda, že príbeh by mohol byť možno rozobratý aj trochu zaujímavejšie, no na druhú stranu jednotlivé monológy, ktoré naša hrdinka počas hry bude mať sú dostatočujúce. Nemal som nikdy pocit, že by som potreboval nejako extra viac informácií.

Hrateľnosť je solídne spracovaná a je treba vedieť sa naučiť predvídať, ako budú vlci počas hry reagovať. A následne podľa toho si plánovať svoje kroky. Dá sa to naučiť, nakoľko si počas hrania uvedomíte, že ich primárnym kódom je útok. Podľa toho si môžete miestami celkom dobre rozvrhnúť vašu trasu, nakoľko sa nemusíte báť, že by vás išli nejako výraznejšie balamutiť. Cieľ ste vy (alebo nejaký iný človek na mape, ktorého budete musieť zachrániť pred nepríjemným osudom).

Problém je ten, že hra si ma veľmi rýchlo vedela získať, no súčasne nadšenie aj veľmi rýchlo začalo opadať. Prečo? Pretože v princípe každý level budete robiť presne to isté. Motivácia je vždy úplne rovnaká. Nemôžem povedať, že to nie je zaujímavé, ale sú malé tituly, ktoré vedeli využiť svoje dobré nápady tak, aby sa z hry nestal určitý stereotyp. Napríklad si zoberte titul ako Dredge. Napriek tomu, že v podstate len lovíte ryby a prechádzate od ostrova k ostrovu, kde sú rôzne typy zvláštnych rýb, hra mala v sebe dosť iných momentov, ktoré ma vedeli držať. A nie len ten otvorený svet. Každopádne však platí, že ak máte radi ťahové stratégie, tak Howl vás na pár hodín určite zabaví. Vyzerá to skvele, hrá sa to dobre, hudba je super a dokonca na záver príde aj kvalitne spracovaný boss fight, ktorý mi dal aj celkom zabrať.