Hellforces

02.03.2005

Hellforces je budgetová 1st person střílečka, kde bojujete se svým hrdinou Stephenem Geistem, bývalým členem speciálních vojenských jednotek, proti samotnému Satanovi a jeho přívržencům.
Jistý biofyzik jménem Henry Alfred Cole se pokouší získávat energii z lidských duší tak, že je oddělí od jejich hmotné tělesné schránky. Vedlejším produktem ale zůstávají bezduchá lidská těla a po svém experimentu tedy vypustí na svět hordy příšer v čele s démonem Baphometem, který si vyhlédne jednu takovou prázdnou lidskou schránku.

Hra obsahuje 24 typů zbraní a různé vybavení, které vám v boji se zlem pomůže. Procházet se budete po 30 mapách. Hra nabízí morbidní hororovou zábavu, hordy nepřátel a potoky prolité krve.

@Phoenix (01.01.2013 20:56): Tak jsem sehnal toho Liquidatora a ikdyz jsem to zatim nijak nehral, tak hned po spusteni je zrejmy, ze to je neco jako Painkiller, tedy strileni hromadicich se nestvur bez nejakyho vylozene deje a na sebe navazujicich dejovych udalosti a zvratu. Aspon mi to tak prislo hned zpocatku.

Vždy, když se pustím do takhle špatně hodnocených her, ta si říkám, jestli dané hře nemůže být trochu ukřivděno. Co když to není pravda? Co když je to ve skutečnosti obstojné a doplatilo to jen na přílišná očekávání. Bohužel to není případ této hry. Ač se tvůrci snažili. Vytvořili dlouhou hru, kde se často mění prostředí i herní styl. Dokonce na vlastním enginu, který na první pohled vypadá vcelku obstojně. Hellforces mění všechno dobré na to špatné. Doslova.

Hned na začátku jsem měl problém s grafikou. Často mi problikávaly textury. Ani tisíc různých nastavení detailů nepomohlo k tomu, aby se něco změnilo. To se může stát. Co počítač, to jiný, třeba méně kompatibilní hardware. Že se při přepínání detailů nemění ani samotná grafika hry, je zvláštní. Například takové vyhlazování hran vůbec nefunguje a framerate se u většiny nastavení ani nehne. Nastavení detailů je tady jen tabulka na ozdobu. Co opravdu doporučuji je, vytáhnout světlost hry. Hellforces je tmavý. Tmavší, než by kdokoliv chtěl.

Ze začátku vypadá vcelku slušně. Porcování zombií je, v rámci možností, obstojné. Úplně jako v Land of the Dead. Po nějaké době se hratelnost promění podobně radikálně jako ve Vivisector. Obě hry jsou podobně dlouhé. To znamená, že dlouhé. S tím rozdílem, že v Hellforces křivka hratelnosti a zábavy jde směrem dolů. Hellforces nefunguje snad v žádném aspektu. Úrovně jsou podivně až nesmyslně navržené. Musíte se často vracet a znova zastřelit obnovené nepřátele. Nepřátelé mají bleskové reakce. Pokud chcete vystřelit jako první, musíte začít střílet už za zdí. Takže celý postup je o náhodě s absolutní taktikou save/load. Tlačítko quick save bohužel nefunguje.

Pocit ze střelby je otřesný. Zbraně jsou nepřesné a většina z nich se nedá využít. Například ostřelovací puška je samotná kapitola sama pro sebe. Nejhorší ostřelovací puška v dějinách FPS. Zbraně jsou nepřesné a vůbec nekopou nepřátele. Jako kdybych po nich střílel stříkací pistolkou. Úrovně jsou zmatené, ošklivé a tmavé. Nejtmavší jsou zpravidla v nejkritičtějších místech. Hledání správné cesty, je častou náplní hry. Je to hrozné, nudné a demotivující. Jediné dvě věci zde mohou hráče alespoň trochu dostat z utrpení. Spousty povalujících se zásob a mrtvoly, které nemizí. Díky tomu se dá alespoň trochu orientovat.

Abych to shrnul. Je to ošklivé, frustrující a nesnesitelně dlouhé. Příběh je strašný. Stejně jako ozvučení celé hry. Přesto se mi po dohrání dostavil určitý počet nostalgie. Asi proto, že jsem vydržel tak dlouhou torturu. Nakonec blikání textur nebylo to nejhorší. Přitom ostatním marasmu jsem si toho na konci už ani nevšímal.

V době, kdy to vyšlo a nebyl tolik rozšířený internet, tak to bylo alespoň levné. Z dnešního pohledu nedává smysl toto hrát.

"Debut"

Pro: mrtvoly nemizí, občasný závan náznaku lepšího designu, dá se to "v pohodě" dohrát, česká lokalizace

Proti: nesnesitelně dlouhé, nesnesitelné hledání správné cesty, nesnesitelné hekání hrdiny, většina zbraní je k ničemu, pocit ze střelby, bleskové a přesné reakce nepřátel, frustrace, je to tmavé a ošklivé