Gunship!

28.03.2000

Gunship! je pokračováním série vrtulníkových simulací od firmy MicroProse započatých prvním Gunshipem v roce 1986. Narozdíl od předchozích simulací klade titul větší důraz na přístupnost a audiovizuální stránku na úkor realismu. Oproti konkurenčnímu realistickému Longbow 2 je hra skutečně spíše akčním titulem než vážně pojatou simulací.

Hráč usedne do kokpitu AH-64D Apache, Westland Apache, Eurocopter Tiger či Mil-28 Havoc a ve fiktivním konfliktu 3. světové války mezi NATO a Ruskem bude plnit řadu náročných skriptovaných misí v různých a detailně zpracovaných lokacích. Hra je možná jak za pilota, tak za copilota/střelce. Multiplayer je samozřejmostí.

Kromě toho, že nemužete ovlivnovat poruběh války (ale kdo by to od simulátoru čekal?) a každou misi musíte bezpodmínečně splnit, tak to nemá chybu! Vopravdu detailně zpracovanej simulátor, kde se mužete posadit do kokpitu jedné ze tří nejmodernějších bitevních helikoptér určených pro přímou leteckou podporu. Mise samotné mi dost splývaly, v jedné bylo víc tanku, ve druhé zase lítadel, ale mužete si nastavit kde co i během mise, takže se nezaseknete hned na začátku kampaně. Těch je tam 5 (pět) a jsou rozděleny podél fronty, kterou váš regiment brání nebo v případě ruského agresora (který si určitě nespočítal, že nemá dost vojáku pro invazi do Evropy jako za Gorbačova) napadá! A přišlo mi, že nároky na ztráty, které mám zpusobit s jednou helikoptérou (nepočítám křídlo), jsou poněkud přehnané. S 16ti raketama a kanonem 20 lebek pod kabinkou normálně nestačí! V realu by to bylo bez šance, když vás sundá první projektil. Ale to přikládám špatné znalosti terénu a rozmístění jednotek. Když máte čas, tak si mužete před akcí vedle brífingu vypracovat trasu plnou checkpointu jako v Rainbow Six, a pak letět na jistotu. Dokonce je tam lokalizace aktuálního jazyka (američtina, angličtina, němčina a ruština) podle toho, za koho hrajete. Takže, když to shrnu, na svý si přijde každý. Pro náročné, i ty méně! Ale na šipkách si to moc neužijete. Chce to aspon lepší bezdrátovou myš, abyste hned po startu s Tigrem nešli do spirály!

Hra prej mimochodem zahrnuje 85 typu ruzných zbraní a 114 ks techniky, a taky jsem se obtěžoval hodit parametry hlavních stroju do tabulky, tak doufám, že za to budou nějaký body!

Havoc Apache Tiger
Hmotnost plná 11500 kg 9500 kg 6000 kg
Dolet 450 km 480 km 800 km
Počet ??? ks 700 ks 200 ks
Cena 16mil E 60mil E 40mil E

Pro: Super grafika, super zvuky, super hudba, prostě Gunship! Jo a ještě animačky, bez kterých by to nebylo tolik super

Proti: O ničem nic nevím.