Grimace’s Birthday

12.06.2023

freeware

Grimace slaví 52. narozeniny! Že nevíte, kdo tahle fialová postavička vlastně je? Inu, v roce 1971 přišel McDonald s vlastním záporákem, který kradl zákazníkům milkshaky a vytvořila se kolem něj tehdy velká marketingová kampaň. Poměrně brzy však upadl v zapomnění a později se z něj stal Ronalduv kamarád. A dnes, o 52 let později, slaví McDonald jeho narozeniny, přičemž si lze zakoupit v amerických pobočkách Grimace Birthday Meal. Co nás však ale zajímá, je i doprovodná hra. A jelikož má Grimace už nějaký ten věk a určitě rád vzpomíná na své mládí, tak jde o hru pro handheld GameBoy Color.

Příběh se nepřekvapivě točí kolem jeho narozenin, které však začínají poměrně smutně, neb se nikdo z jeho kamarádů na oslavě neukáže. Grimace se tedy rozhodne své kamarády najít a při té příležitosti i posbírat nějaké ty milkshaky. Bere tedy svůj skate a vydává se na cestu čtyřmi úrovněmi. První dvě projede Grimace na zmíněném skatu, přičemž jde však o běžnou 2D side-scrolling plošinovku a jinak tomu není ani v dalších dvou úrovních, kde však Grimace jde po svých.

V každé úrovni hráč bojuje s časovým limitem a snaží se nasbírat co nejvyšší skóre, k čemuž slouží i celkem 40 milkshaků k sebrání. Mimo klasickou příběhovou linku je následně k dispozici i skate mód, který se dělí na dvě části. První je Score Attack, kde hráč skatuje v nových lokacích a sbírá dárky, a druhou je Freeskate, což je prakticky to samé, akorát odpadá časový limit.

Hra vznikla v oficiální spolupráci s fastfoodovým řetězcem a zahrát si ji lze v prohlížeči nebo na konzoli GBC, neb je k dispozici ROM zdarma.

• Browser 60
Grimaceho narozeniny jsou první hrou primárně vyvíjenou na Game Boy, respektive jeho barevnou variantu, kterou jsem hrál. Nejde sice o nijak velký titul, ale je zdarma hratelný v prohlížeči, tak jsem jej vyzkoušel a asi tak za půl hodinky dohrál, včetně sesbírání všech milkshaků.

K plošinovkám se poslední dobou dostanu většinou jen na konzoli s Romčou, občas si však nějaký menší kousek střihnu i sám na PC. Časové limity nemám příliš v lásce, ale tady jsou nastaveny celkem rozumně a jen párkrát se mi stalo, že jsem nějakou úroveň musel opakovat kvůli jejich vypršení. Naopak hra odpouští i nějaké to menší zdržení a není třeba jet úplně na krev.

První dvě úrovně na skateboardu mi moc nevyhovovaly a lépe se mi Grimace ovládal při chůzi po svých, což byl bohužel případ jen třetího levelu, protože v tom posledním létal v bublině. Další dva herní módy jsem nezkoušel a ani to neplánuji, především proto, že se v nich jezdí na skatu. Hlavní kampaň by mohla být delší a její krátkost je asi největší slabinou hry, Grimace ale minimálně za vyzkoušení určitě stojí.

Pro: freeware, sbírání milkshaků, rozumně nastavené časové limity, třetí úroveň

Proti: první dvě úrovně, krátké