Glory of the Roman Empire

26.06.2006

Glory of the Roman Empire je plně 3D budovatelská strategie ve stylu série Caesar, odehrávající se za doby římského impéria. Ve 30 misích odehrávajících se v 11 historických městech dostanete za úkol postavit fungující město. Hlavně musíte plnit požadavky lidí a k tomu vybudovat klasický produkční řetězec zahrnující až 50 povolání, například dřevorubce nebo bylinkáře.

Imperium Romanum je jen tak mimochodem pro mě nejlepší budovatelská hra ever. Sice není nijak zvlášť komplexní, ekonomický systém je celkem jednoduchý a hlavně výborně funguje a nestane se, že by hráči město začalo krachovat a nevěděl by proč. Obtížnost je teda spíše nižší, hra je díky "tabulkovým úkolům" krásně variabilní a proto se jedná o skvělou oddychovkou s výbornou grafikou a úžasnou (!) hudbou.

Na Grand Ages: Rome se tedy už strašně těším. Score rules!

Glory of the Roman Empire je předchůdce mnou velmi oblíbené strategie Imperium Romanum. GotRE není hra dokonalá, ale dokázala mě na chvíli vcelku zabavit. GotRE je ve výsledku s IR na první pohled totožný, ale na pohled druhý je o mnoho horší.

Za prvé mi vadila kamera. Pokud chci přizoomovat určitou oblast, tak se kamera sklopí tak, že vidím město jakoby z 3. osoby. Nejde to ale udělat tak, abych přizoomoval určitou oblast z ptačí perspektivy. Za druhé mi vadilo, že stavitelé často nechtěli stavět, ačkoli jsem měl dostatek jak surovin tak otroků. Ve výsledku jsem musel stavby zbořit a znova založit a až třeba na potřetí se konečně otroci chytli, a začli něco dělat. Za třetí se mi některé domy občas nechtěly "povýšit", přestože jsem měl v okolí postavené potřebné budovy a jejich obyvatelé byli naprosto spokojeni. Samotný herní systém je ale v jádru dobrý.

Graficky hra vypadá na dobu vydání opravdu pěkně. Město je jedno velké mraveniště a je radost koukat jak všichni ti lidičkové běhají sem tam. Dalším plusem je možnost přepnout si celou hru do latiny. U textu to je k ničemu, ale dabing pak slouží jako příjemné osvěžení.

Verdikt: Těžko říct, jestli jsem něco dělal špatně já a nebo je hra takhle zabugovaná. Jedno ale vím jistě, tyto problémy mě u novějšího IR nepostihovaly. IR je o mnoho vyladěnější jak po stránce grafické, tak po stránce hratelnostní. Proto GotRE spíše nedoporučuju a radil bych skočit rovnou na jeho novějšího bratříčka. 60%

Pro: grafika, základy hry jsou dobré a herní systém je jednoduchý a tím pádem vhodný na relaxační stavění, možnost přepnout si dabing/texty do latiny

Proti: často mi něco ve městě nefungovalo tak, jak by mělo a netušil jsem proč; občas podivná kamera