Gears of War 2

07.11.2008

Winter approaches. War rages on. Hope runs deep.

Marcus Fenix a jeho Delta Squad se vracejí, drsní, po zuby ozbrojení a lační po Sarančí krvi, pojďme s nimi a staňme se svědky epických bojů, v nichž jde nejen o přežití Marcuse a jeho přátel, ale zejména o přežití ohrožené lidské rasy na planetě Sera. Bude to právě Delta Squad, kdož rozhodnou.

Gears of War 2 je klasickým pokračováním prvního dílu, vedle vylepšené technické stránky poháněné modernizovanou verzí Unreal Engine 3 se vrací zejména osvědčený akční koncept založený na střelbě z krytu a přestřelky, v nichž se střídají boje palnými zbraněmi s kontaktními souboji pomocí motorového bajonetu vaší osvědčené Lancer Assault Rifle druhé generace. Děj začíná pár měsíců po událostech jedničky, lidstvu se podařilo odstranit nebezpečného generála RAAMa a navrch odpálit imulzní bombu uvnitř domoviny rasy Locustů. Bohužel, bomba přes svou nezměrnou sílu zasáhla pouze vrchní oblasti, nazývané Outter Hollows, spodní oblasti jménem Inner Hollows jsou bez zasažení. Po pár měsících menšího klidu se tak Locusté vracejí silnější než dřív, a opět ohrožují poslední zbytky lidstva. V příběhu se souběžně s hlavním dějem dozvíte zase o něco více o jednotlivých členech Delta Squad.

Tak tedy vezměte Lancer a vyražte, bude to krvavé, bude to maso... Delta již čeká!

@JohnCZ (komentář): přes cloud gaming, tím máš na mysli žes hrál x360 verzi přes tu xbox gamepass appku? Jsem to kvůli tvýmu komentu teď znova zkusil a přestože mi input lag teď přišel o dost nižší než když jsem to zkoušel naposled, tak ta grafika mi přijde furt dost chlupatá a nepůsobící jako 1080p (pokud vím tak to na X360 běželo 720p).

• X360 85
Po komorní a tajemné představovací jedničce přichází nabušenější pokračování, kde již válka zuří naplno. Hraje se to ale stejně dobře, hráč je posílán z akce do akce a odvíjí se i jednoduchý příběh, který poodhaluje něco málo nejen o jednotce Delta, ale především o tajemných Locustech a jejich královně.

Opět jsem se náramně bavil. Tahle série právem patří na vrchol žebříčku cover-based akcí a i navzdory určitému stáří je i dnes druhý Gears of War parádně hratelný. Nijak sice nevybočuje z klasického lineárního konceptu konzolovité akční střílečky, ale oproti prvnímu dílu se snaží hratelnost více obzvláštnit a slušnou porci herní doby jsem strávil v různých vozidlech - nejen těch lidských. Lokace jsou povětšinou klasická skládačka futuristických lehce do steampunku laděných polozničených měst a podzemní říše Locustů, ale svou architekturou a na svou dobu nadstandardně dobrou grafikou umí ohromit. A jedno překvapení si tvůrci přeci jen přichystali - misi v útrobách obřího červa považuji za nejlepší úsek celé dvojky.

Nemůžu se ale zbavit pocitu, že bych o universu chtěl vědět daleko více, než hra dokázala poskytnout. I dvojka je na informace o světě Sery poměrně skoupá a původ Locustů odhaluje jen tak v náznacích (i tak ale tuším, kam to směřuje).

Pozn. k technické stránce. Titul jsem odehrál skrze Xbox Cloud Gaming a musím uznat, že se to hrálo lépe, než jsem čekal. Ve 1080p je to rozhodně ostřejší, než kdybych to hrál starém Xboxu 360 + nehledě na stabilních 60 snímků. Byly chvíle, kdy hra trochu zlobila a sypal se obraz (nevím, zda to bylo mým vesnickým přípojením nebo službou samotnou) a drobné záškuby tu a tam jsem cítil po celou dobu hraní, ale jinak jsem velmi překvapen, jak příjemně to skrze cloud běželo. Citlivější hráče nemusí potěšit citelný input lag, kterým prý údajně trpí v cloudu hlavně dvojka, ale ten mi nakonec vyřešila nějaká magie v nastavení herního režimu v telce (a nebo jsem si zvykl, netuším).

Pro: hratelnost a gunplay, grafika, ozvučení, design prostředí, rychlejší tempo a rozmanitější náplň, více velkých monster

Proti: lore a příběh je stále podáván hodně minimalisticky

• XOne 80
Po solidním první dílu jsem šáhnul po pokračování a musím konstatovat, že se povedlo laťku zdvihnout. Marcus a jeho parťáci z jednotky Delta ( s nově přidanými Taiem a Dizzym ),  se po uspěšné likvidaci generála Raama ( ale bohužel už ne tak účinnému vyhlazení Locust rasy díky bombě, která s tím hmyzím balastem skoncovala jen okrajově ) mají opět prácičku, aby ochránili poslední zbytky llidské rasy ve skalní pevnosti Jacinto.

A že jé tè fušky pěkně Hromada … osvalenci jsou vystavení konfrontaci neustále, k dispozici proti protivníkům mají slušný arzenál různých zbraní – nově tuším přibyl plamenomet, raketovat a minomet, ale nakonec konzervativec jako já se spolehnul na osvědčenou kombinaci automatu a ostřelovačky sem tam proloženou nějakým tím granátem pro urychlení přestřelek, kdy samozřejmě nechybí benchmark této série – krytí se za vším možným.

Co se týče protivníků take se objevilo pár nových inventářů ale co především, některé z větších kousků dostane jednotka k dispozi, takže je možnost se na nich proletět nebo nasednout a dokonce navštívit útroby jednoho červíka. V damotném závěru si pak kluci osedlají jednoho z těch největších krasavců. Musím se přiznat, že po jedničce jsem si říkal tuctový nápad s pěkným prostředím, ale z dvojky mám rozhodně daleko lepší pocit a možná se podaří vytvořit povedenou ságu, pokoření trojky je nevyhnutelné - 80 %