Forced

Forced: Slightly Better Edition

24.10.2013
20.10.2015
21.10.2015

Forced je akční RPG se spoustou puzzlů, zaměřené na kooperativní hru dvou až čtyř hráčů. Každý hráč si zvolí jeden ze čtyř charakterů určených různými zbraňovými třídami (Claws, Hammer, Shield, Archer) a společně se ujmou role gladiátorů snažících se získat svobodu tím, že úspěšně dokončí řadu testovacích místností a bojových arén.

K tomu jim dopomáhá jejich Spirit Mentor, bytost z energie podobná bludičce, kterou si mezi sebou hráči po mapě mohou posílat přes svatyně, přičemž každá jí dočasně přidává nějakou vlastnost (zrychlení, léčení, výbuch po nárazu do nepřítele). Dále ji hráči musejí využívat k plnění logických hádanek nebo ničení nepřátelských respawnů apod.

V každé z místností je možné získat tři drahokamy, za dokončení kola, splnění challenge a dokončení v časovém limitu. Za diamanty si pak hráči mohou odemykat nové speciální schopnosti.

V roce 2015 vyšla aktualizace hry pod názvem Forced: Slightly Better Edition, která přinesla zlepšení síťového kódu, nové mapy a systém drahokamů do režimu přežití, a opravy chyb.

Po prvním zahráním jsem byl hodně překvapenej, protože jsem čekal hru zaměřenou na hádanky anebo naopak na bojové schopnosti (očekával jsem něco jako včasné uhýbání, využívání slabin nepřátel, provádění komb, atd). Ale o tom to zas tak moc není. Je to spíše o výborné spolupráci mezi hráči (hlasová komunikace je naprosto nezbytná), o výběru správných schopností pro tuto konkrétní úroveň, a, bohužel, taktéž o grindování. Hra je celkem těžká, neočekávejte kooperační oddychovku. Každou úroveň budete hrát vícekrát (mnohokrát), abyste ji alespoň základním způsobem dokončili. A pak ji budete muset opakovat ještě vícekrát, abyste splnili výzvy nebo časový limit. Pokud to neuděláte, tak budete v pozdějších úrovních příliš slabí a obtížnost vzroste z vysoké na absurdní.

Principem hry tudíž není užít si množství odlišných úrovní. Úrovní není zas tak mnoho (25). Principem hry je opakovat každou tak dlouho, než ji zvládnete naprosto dokonale. To není to, co jsem očekával, ani to, co bych si užíval, ale chutě se liší a jsem si jistý, že některým lidem se to líbit bude. To není ten důvod, proč hru ostatním nedoporučuji.

Palec dolů hra dostává za technický stav. Technickým zpracováním je na tom hra příšerně. Velmi časté jsou síťové problémy - stav hry se rozpojí a jednotliví hráči vidí na obrazovce odlišné věci, někdo se nemůže vůbec pohnout, někdo umře, ale zasekne se ve smrtelné animaci a zcela rozbije úroveň, takže ji nelze dokončit, a tak dále, těch problémů je hromada. Ale to není ten nejhorší problém. Tím je kamera. Ta si zaslouží odstavec sama pro sebe.

Kamera. Vývojáři dostali nápad, že je nutné zajistit, abyste neustále viděli všechny své spoluhráče naráz. Takže když se rozeběhnete na různé strany, tak se kamera oddálí, abyste viděli všechny postavy. Je otázka, zda to byl dobrý nápad, ale implementace je nejhorší, co jsem kdy viděl. Zaprvé, toto chování kamery je vynucené, nelze si volit a přepínat mezi "zacílenou kamerou" (přiblíženou se středem na vaši postavu) a "přehledovou kamerou" (vidíte všechny). Ne, existuje jen ta přehledová. Takže když se s přáteli od sebe hodně vzdálíte (což je v některých úrovních nutnost), máte všechno extrémně oddálené a jak vaše postavy tak nepřátelé jsou strašně malí. A pak si zkuste efektivně používat své schopnosti. Navíc se vaše postava nachází v rohu nebo u kraje obrazovky, takže z některých směrů vůbec nemáte tušení, co se na vás chystá. Kamera se neustále samovolně pohybuje (v závislosti jak se spoluhráči hýbou), což vám neustále rozhazuje veškeré míření (extrémně frustrující zejména když hrajete za střelce). A aby toho nebylo málo, tak vývojáři to dokázali tak neuvěřitelně zpackat, že občas se kamera rozhodne vaši maličkost ignorovat a dostanete se zcela za hranici obrazovky! Takže nevidíte sebe a nevidíte nepřátele kolem vás, hodně štěstí v boji o přežití. A při tom všem nezapomínejte, že hra extrémně trestá vaše sebemenší herní chybičky. Budete brečet, křičet, rozbíjet věci. Tak špatná je kamera.

Poslední poznámka, hru musíte hrát se stabilní skupinou přátel. Nikdo z nich nesmí chybět, nikdy. Protože pokaždé když spouštíte hru, tak obdržíte pouze ty gemy (k zlepšování zbraní a schopností), které si vysloužili všichni členové vaši party. Takže pokud jeden z vašich přátel minule chyběl, budete s ním muset zopakovat všechny úrovně z minulého hraní a všechny je opět kompletně splnit. Nemyslím si, že je tento systém dobře navržen, a opět nemáte možnost to nijak nastavit, musíte to skousnout. Takže zvažte, zda máte dostatečně stabilní skupinu přátel, se kterými jste schopni tuto hru hrát a dohrát.

Abych to shrnul, herní mechaniky nejsou nutně špatné, a někteří si je užijí. Ale technické zpracování je jednoznačný důvod, proč se hře vyhnout. A nyní, 18 měsíců po vydání hry, není šance, že by se to ještě mělo zlepšit.

Celkové hodnocení: Nic moc

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2015 v angličtině na Steamu).