Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

Já teď hraju FM 2014 asi sezóna 2040, trénuju Inter Milan, se kterým jsem 5x po sobě vyhrál Ligu mistrů a stejně jsem každý rok ve ztrátě :-D
@Crash (komentář): "Přišla totiž skvělá nabídka na přestup Tomáše Poláčka z nějakého norského klubu za 15 miliónů, což klubu jaksi vytrhlo finanční trn z paty"

A jak myslíš, že funguje českej fotbal? Když se třeba Sparta nedostane do LM a neprodá dva hráče, tak je ve ztrátě :) Takže to docela odpovídá realitě.

/edit ah, Fatality mě předběhl -_-
@Crash (16.03.2016 10:00): Bez trenérů bys to nezvládl - neměl by kdo trénovat jednotlivé posty (síla, aerobik, taktika, atd.). Ty jsi v roli manažera, ne trenéra, to je rozdíl. Divné to není, že to výbor neřeší, však už jsem to psal - i většina reálných klubů je v mínusu a kvůli tomu se manažeři nevyhazují. Kompenzuje se to prostě jinak - nebudeš mít peníze na nákup nových hráčů, na smlouvy stávajících i nových hráčů, takže buď dostaneš nějakou tu injekci od rady anebo prodáš hráče, aby sis trochu uvolnil ruku při výběru nových hráčů.

Je to Football Manager, ne Banking Manager. Samozřejmě, že je "v nejlepším pořádku", pokud jsi v půlce sezony v -250.000 Kč. A na konci sezóny se ztrátou 500.000 Kč. Je to naprosto běžná realita. Viz

AC Sparta Praha hospodařila v ročníku 2012/2013 s výslednou ztrátou 190 milionů korun.
Společnost AC Sparta Praha realizovala v sezoně 2014/2015 ztrátu ve výši 67 milionů korun.

Atd., atd. To jsem navštívil jen stránky Sparty. (víceméně) Všechny kluby jsou ve ztrátě. Ještě jsem neviděl, že by to výbor řešil s manažerem. Manažerovi mužstva můžou snížit platy zaměstnanců (hráčů) a přestupovou částku.
@Fatality (16.03.2016 09:41): Platy jsou rozdělený taky. Ale je tu jen jeden slider, kterým přesunuji peníze mezi přestupovým rozpočtem a platy hráčů. To je OK. Stejně tak je OK, že když jsem se dostal nad schválený rozpočet s platy hračů, tak že se výbor ozval. Ale platy zaměstnanců jsou zvlášť a prostě jdou do celkových výdajů klubu.

On mě sice výbor omezuje při uzavírání smluv se zaměstnanci, jak max. počtem trenérů nebo fyzioterapeutů, tak i výší mzdy při uzavírání smlouvy. Ale celkový rozpočet klubu, kam tedy patří platy hráčů, přestupové peníze, platy zaměstnanců a nějaký provozní výdaje, tak ten v podstatě výbor neřeší. A to se mi prostě zdá divný. Naopak bych čekal, že pro výbor bude zásadní finanční zdraví klubu. A jestli budu mít deset trenérů a o to míň peněz na hráče, a nebo to všechno odmakám sám jediný manažer trenér a všechny prachy dám do hráčů, ponechá na uvážení manažerovi. Prostě udrž klub finančně nad vodou a ukaž sportovní výsledky. Ale je mi fakt divný, že se mi výbor se*e do částečných rozpočtů, a je mu ukradené, že celkově klub přivedu na buben.

Možná to hra fakt řeší nějakou půjčkou, to jsem se bohužel nedozvěděl. Sezónu jsme ustáli, ale z dlouhodobého hlediska mé finanční působení dobré nebylo. Přesto se výbor tváří, že vše je v nejlepším pořádku.
@Crash (16.03.2016 09:36): Ty jo, teď si nejsem jistý, ale platy zaměstnanců jsou podle mě rozdělené. Nebo aspoň to tak je v 2014, kterou hraju, že si můžeš u vedení zažádat o zvýšení platů pro hráče, ale i pro zaměstnance. Možná, že v 2011 to bylo ještě spojené, ale to bych kecal.

Trenéry samozřejmě platit musíš. Když budeš v polovině sezóny v minusu, budeš je platit dál. Hra to nijak neřeší. Budeš v mínusu čím dál víc a prostě na konci sezóny ti přijde v případě potřeby finanční injekce, jak už jsem psal níže. Jediné, co se může stát, je, že zaměstnanci (ale i třeba hráči) bude končit smlouva a on nebude chtít přistoupit na nižší plat, takže odejde a ty budeš muset shánět levnější (a méně kvalitní) náhradu. Je to docela vymakaný.
@Crash (16.03.2016 09:29): Tak v mínusu se můžeš objevit úplně normálně, v reálném fotbale většina klubů na konci sezóny vykazuje ztrátu. Do mínusu jít můžeš a pak ti třeba půjčí banka. Hra to víceméně nijak neřeší, maximálně ti odeberou peníze na přestupy a zkrouhnou platy, takže nepodepíšeš lepší hráče.

Platy hráčů a prostředky na přestupy jsou něco jiného, to jsou aktuální prostředky, které máš, na rozdíl od dlouhodobé finanční situace klubu. Takže jakmile dosáhneš stropu platů, musíš buď snížit právě rozpočet na přestupy v zájmu platů anebo si zkusíš promluvit s vedením o navýšení.

Mně to divné nepřijde :)
@Fatality (16.03.2016 09:19): To máš asi pravdu, ale i tak bez tý 15 mil. injekce, bych se ocitl v minusu. Já jsem sám byl zvědavý jak to dopadne, když jsem to zjistil, a tak jsem to nechal být. Mě hlavně překvapilo, že když jsem přesáhl platy hráčů o cca 5% oproti rozpočtu, tak mě hned výbor upozornil, že to musím řešit. A řešit se to dalo snadno snížením částky na přestupy a zvednutím rozpočtu na platy. Ale že se celkově klub řítí do ztráty to nechávalo výbor naprosto v klidu, navíc v té době jsem se potýkal s krizí 9 zápasů bez výhry a potácel se v sestupových vodách, takže s nějakýma velkýma prémiema se v té době počítat nedalo. Nevím, zdá se mi to fakt divný.
@Crash (komentář): Co se týká té zadluženosti, tak ta hra počítá s tím, že na konci sezóny dostaneš různé bonusy - peníze od sponzorů (např. nové sponzorské smlouvy), jednorázovou finanční injekci od vedení nebo jen prostě vyinkasuješ poplatek za umístění v poháru a lize. Ale souhlasím s tím, že pro nováčka je těžší se zorientovat. Proto jak píšeš ke konci - nováček by měl začít s módem Classic v novějších dílech.
Škoda, že na gogáči, nejsou předchozí ročníky.Aspon z nostalgie..
Kdyby někdo nevěděl tak Championship Manager 01/02 je volně ke stažení a komunita e stará i o soupisky a nové ligy. Hra je víceméně 20 let pořád to stejný:)

odkaz
Po sedmi odehraných ligových zápasech mohu zodpovědně říct, že mě ta hra baví. :)
@Crash (16.02.2016 08:02): To s tou kondicí je klasika. Já dycky odehrál tak 6 přáteláků a pak ještě prvních pár ligových zápasů ta kondice nebyla úplně ono. Ale jak začne sezona, ta kondice se hráčům ustálí a pak bude mít většina aspon 90 % a značku "nedostatečná zápasová praxe". (tzn. stačí je nechat odehrát pár minut a tenhle tag jim zmizí a můžou se dostat na 100%).
@Fatality (15.02.2016 23:46): No ten fotbal je u mě trochu problém, ne že bych ho z duše nenáviděl, ale skoro vůbec ho nesleduji. Maximálně tak mistrovství, ale ligu vůbec, ani ligu mistrů. Hokej by byl v mém případě asi lepší, i když poslední léta nesleduji ani ten, ale hokejový manažer v téhle kvalitě asi není. Navíc kvůli výzvě bych si asi nějaký nový sportovní manažer fakt nekupoval, když tenhle už mám. Takže buď to zlomím, nebo to nějak doplichtím do konce jedné sezóny a pápá. Ale každopádně už nemám ten pocit naprosté beznaděje, jako na začátku, přeci jen už se začínám orientovat kde co je. Takže třeba to půjde.

Včera jsem odehrál třetí přátelák, výhra 1:0, ale kondičně stále totálně v prčicích, a to jsem jim na poslední třetinu zápasu dal radši už pokyn ať si oddychnou. Za dva dny tam je v kalendáři další přátelák, tak jsem skoro celému týmu naordinoval dva dny odpočinek, aby to vůbec nějak uhráli. A asi ho odchodíme. :)
@Crash (15.02.2016 17:10): Mě prostě baví ten pocit - vyhrát si a vyhrát. Nebo prohrát, zjišťovat proč a zkoušet, jak by to šlo jinak. Dostat padáka a zkusit to jinde. A taky mám rád fotbal, bez toho to nejde, člověk by alespoň minimální základy měl mít. Fakt doufám, že tě to chytne. Ale i kdyby ne, dal jsi tomu víc, než kdekdo, takže pro mě už jen z toho, co jsem četl, co jsi pro tuhle hru udělal, jsi tu kategorii splnil :)
@Fatality (15.02.2016 15:35): Jo v FM 16 je prý i nějaký začátečnický mód, ten by se fakt hodil. Já hraji tu starou verzi jen díky tomu, že jsem jí před lety koupil, slyšíc na to samou chválu, a po hodině to vypnul, s tím, že to asi nebude nic pro mě. A nebýt herní výzvy tak se k tomu nikdy nevrátím. Ale když už se s tím peru, tak chci zkusit do toho fakt proniknout alespoň na té minimální úrovni, že budu tušit co se ve hře děje, protože někde v podvědomí cítím, že by mě to přeci jen bavit mohlo.

@Red (15.02.2016 15:45): Ok díky, ty tréninkový plány bych časem mohl udělat, to vypadá dobře, ale zatím to asi ještě nechám na defaultu, stejně zatím nevím jak je správně nastavit. A pustím se tedy do toho hraní.
On je docela problém že podoba tréninku je největší rozdíl mezi jednotlivými díly.

Být tebou tak prostě hraju. Neřikám, že je nastavování individuálních tréninků zbytečné... ale když to rozdělíš mezi přednastavené plány, tak se nic velkého nestane a návykovost hry je někde jinde. Já na začátku sezony tomu věnuji tak hodinku času a potom na to skoro nešáhnu.

Většinou jsem začal tím že jsem vyměnil celý realizační tým, na začátku jsou k tomu svolní a dal tam ty nejlepší dostupné, i na úkor hráčských posil. Udělal jsem tréninkové plány GK (golmani), CB (klasičtí střední obránci), DM (krajní obránci a defenzivní záložníci), AM (útoční záložníci, křídla), AT (útočníci co mají zakončovat). Vic ani ťuk.

Jak už bylo uvedeno to že ne maj nízkou fyzičku po prázdninách je normální. Hlídej si aby ti ani v přáteláku nehrál někdo s nižší než 50%, to si koleduje o malér. Ale zase musí nějaký minuty nasbírat. Kdybys víc hrál a miň teoretizoval, uviděl bys to líp - fyzička jde tak normálně nahoru, rozhodně je podle mě kontraproduktivní hráče přetěžovat. Víc jsem trénink týral v juniorce a b týmu.
@ugraugra (15.02.2016 13:22): No ono to v reálu bude určitě míň, těch 17 hodin to běželo na pozadí, a spíš jsem si procházel ty různý návody. Metoda "nestuduj to a hraj" to jsem zkoušel ze začátku, a skončilo to přesně tak jak to popisoval Drekt u Herní výzvy. čímž mě to samozřejmě přestalo bavit, protože jsem tomu nerozuměl, a nešlo mi to. Takže teď jsem se do toho násilím zakousl, a zatím se víc učím, a začínám pozvolna teprve tu sezónu rozehrávat. Ale taky se už chci posunout do toho hrání, nečekám, že se to všechno dopředu naučím a pak teprve odklepnu první den své kariéry. Ale ta nepřístupnost ze začátku pro nezkušeného hráče je fakt obří.

@Fatality (15.02.2016 13:34): Díky, ten Guide mám v záložkách akorát zatím jsem u Taktiky, ke Staffu jsem ještě nedošel. :)
@Crash (15.02.2016 12:17): Fyzioterapeuti jsou podrobně rozepsáni zde. Nevím, jestli umíš anglicky, tak jen amatérský překlad: fyzioterapeuti snižují pravděpodobnost zranění hráče, jak dlouho zranění trvá a jak dlouho trvá rehabilitace po skončení zranění. Pak jsou tam ještě důležité atributy pro ty nejlepší fyzioterapeuty (fyzioterapie, disciplína, motivace, atd.).

Jako maséři fungují kondiční trenéři. To se podívej do tréninků jednotlivých trenérů (bývá to pod Tým - trénink - trenéři nebo tak nějak), kolik hvězdiček máš u těch dvou kondičních tréninků (Síla a to druhé myslím Aerobik nebo něco takového).

Jak píše ugra, detaily jako vhodné hráče pro taktiky a podobně, to si nech třeba jestli tě to víc chytne. Zezačátku se soustřeď jen na pozice (pravý obránce, střední obránce, levý obránce, atd.) a dej jim co nejlepší pozici mají (je to tam vyjádřené hvězdičkou, když na něj klikneš na tom obrázku sestavy). Asistent dělá toho strašně moc za tebe. Řekne ti, jaké hráče bys měl na jaké pozice nasazovat. Když jsi nezkušený a budeš se snažit o supr trupr taktiku, tak půjdeš do kopru. Teda taky záleží, jaké zkušenosti sis vybral při tvorbě postavy - pokud jsi internacionál, tak máš větší respekt u hráčů, než ten, kdo žádnou zkušenost s trénováním nemám, atd. Ale to jsou fakt detaily.
@Crash (15.02.2016 09:06): 17 hodin a máš za sebou jen 2 přáteláky? Lol. Myslím, že to moc hrotíš. Tolik to nestuduj a prostě hraj a ona většina věcí vyplyne napovrch sama. Imho teprve po první odehrané sezoně teprve začne hráč trochu chápat jak to hrát. A pak už se od toho neodtrhneš :D

Já už taky nemám přehled jak to v jednotlivých ročnících bylo, ale vždycky jsem se prostě snažil najmout co nejlepšího asistenta a trenéry a pak tréniing rozházel tak, abych měl u všeho co nejvíc hvězdiček a dál se o to nestaral. Speciální tréningy jsou už pokročilá věc, kterou neřeš. Physio jsem dycky bral spíš jako doktory, kteří ti pomůžou, když se hráči zraní. Kondici hráče vylepšíš tak, že ho necháš na začátku sezony rozehrát a pak ho musíš nechat odpočívat, pokud hraje v hodně zápasech.
@Fatality (15.02.2016 09:20): Super, díky za info. OK, tak budu doufat, že kondice půjde nahoru. Na ty tabulky během zápasu jsem už přišel, to je dobrá věc. Aha takže fyzioterapeuti jsou jen na rekonvalescenci po zranění? Já myslel že fungují i jako maséři, čili že se díky nim zrychluje i regenerace únavy po zápase. Má tedy smysl jich mít více (3-4)??

Ten speciální trénink a nebo nový pohyb, to už jsem taky našel, ale zatím jsem na to nešahal. Musím nejdřív nastudovat nějaký taktiky a samozřejmě vhodné hráče pro ty taktiky a pak se teprve budu zabývat tím, jestli se někdo bude něco nového učit. A samozřejmě i podle toho hledat nové hráče do sestavy. Zatím jsem to právě nechával na asistentech.

Ach jo, tolik práce, a ještě navíc fotbal... :) ale je fakt, že jsem na ty dva zápasy koukal úplně jinak, než dosud normálně na fotbal..
@Crash (15.02.2016 09:06): Nevím, jak v 11, už si to přesně nepamatuju, ale:

kondice: na začátku sezony (v přípravě) je normální, že jsou hráči brzo unaveni, jsou po dovolené. Právě na vyhnání kondice máš přáteláky. Taky není moc dobré používat hurá taktiku, kdy hráči hodně musí běhat, průběžně sleduj, kolik mají hráči naběháno. Je dobré si na obrazovce při zápase zapnout dodatečné tabulky (hodnocení hráčů, jejich kondice, stav, nálada, atd.). Nízká kondice může vyústit v dlouhodobé zranění, takže na to pozor. Na zranění tu jsou právě ti fyzioterapeuti (lepší by měli zkracovat délku rekonvalescence a nemusíš jim nic nastavovat jednotlivě). Na kondici jsou kondiční trenéři.

Kalendář tréninků tam myslím není. Můžeš jednotlivým hráčům nastavit, aby se třeba učili nový pohyb nebo aby se zaměřili na jednu speciální vlastnost. Takže to pak může vypadat následovně: Tomáš Rosický - trénink 20 %, levé křídlo 60 %, přihrávky 20 %. Když hráči nenastavíš nic podrobně, bude mít trénink 100 %.

Chce to jen hrát a přejde to hodně rychle do krve, spoustu věcí dělat nemusíš (nastav si na to asistenty) a až zvládneš to hlavní, tak postupně si některé funkce od asistentů přeber zpátky. Některé jim i necháš, protože je to opruz :) třeba domlouvání přáteláků, to sám taky nedělám, nechávám to na asistentovi.
Tak trochu oživíme diskuzi u 11ky, doufám, že to tu někdo ještě sleduje. Pár dotazů (klidně dávejte i zkušenosti z jiných dílů):

Zatím se mi zdá, že největší problém mám s kondicí. Mám za sebou teprve druhý přátelák před začátkem sezóny a už při nástupu do zápasu mi asistent hlásil, že mužstvo vypadá unaveně. Zatímco soupeř nestřídal, furt se jeho hodnoty kondice u většiny mužstva držely během zápasu kolem 70%, můj tým byl v poločase tak na 50-60%, někteří i míň, a přestože jsem vystřídal devět hráčů, tak to na konci vypadalo stejně. Co se s tím dá dělat???

Trenéra na fyzičku jsem najal, i když pravda, zatím se to asi neprojevilo. Problémem samozřejmě může být taktika, tam mám obří neznalosti, to mi bude chvíli trvat to nastudovat. Snažím se začínat útočně, což je možná důvod, proč se brzo hráči unaví, ale první zápas byl proti Béčku, a druhý proti vyrovnanému soupeři, tak mi to přišlo logické na ně vlítnout. Rozvrhy tréninku jsem nechal na defaultním nastavení (tedy střední zátěž), jen jsem správně hráče rozmístil do příslušných tréninkových skupin. Může na to mít vliv nedostatek fyzoioterapeutů? Dva (z celkem 4) se špatnými vlastnostmi jsem propustil, jednoho lepšího najal, což mi ovšem zatrhl výbor (nechápu proč, povolený mám 4), nakonec jsem výbor přesvědčil, ale smlouvu jsem podepsal až těsně před tím posledním zápasem, takže teď mám 3.

Mimochodem, musí se fyzioterapeutům nastavovat nějaká činnost, nebo rozvrh? Nic takového jsem nenašel...

A nakonec ještě dotaz k tréninkům. Nastavuje se tu i nějaký kalendář tréninků, tedy kdy kdo a jak často bude mít jaký trénink? To jsem taky zatím nenašel, takže zatím žiju v domnění, že stačí nastavit těmi posuvníky druh a zátěž tréninků, a vlastní trénink pak už probíhá automaticky.

Jinak tohle bude teda asi dlouhá seance, odehrány dva zápasy a to mi Steam už natočil 17 hodin hrací doby. Ale je fakt, že zatím jsem u toho většinu času seděl, četl si na webu různé návody, tipy a průvodce a jen to konfrontoval s herním interface. V tomhle se zorientovat to je fakt vyšší dívčí. :)
Nič vyrazne sa nezmenilo, pár detailov ako viac možností k team talku, trochu lepšie prebieha transfer (menej preháňajú ceny a hráči sú o niečo dostupnejší aj pre slabšie ligy), viac možností k private chatu s hráčmi a bohatšia interakcia s BoD. To je tak všetko čo som si všimol po asi 50 hodinách hrania.
nechcete nekdo pridat 12ku? :) ja bych ji pridal, ale netusim, s cim novym letos zase prisli apod. jeste se mi nedostala pod ruku :)
Dneska jsem zkoušel DEMO Football Manager 2012(stahováno ze Steamu) a musím říct že se mi moc líní oproti 11, taktika je uděláná lépe, a hlavně je více možností jak komunikovat s týmem například: setkání s celým mužstvem!! a celkový grafický vzhled je lepší.
abych taky neco prihodil do diskuze... takze rozehral sem si hru za leeds (niz sem jit nechtel, ten championship je idealni) a v prvni sezone sem postoupil, v druhe uhral myslim seste misto a pak se to vezlo, uspech za uspechem, privedl sem si spoustu mladych a talentovanych hracu (weiss, lucas ze sao paula, neymar, venca kadlec, david alaba, ben arfa,...), vydelal sem na vyprodejich city (onuoha, richards) a permanentne vydelavam... jelikoz sem se dostal do sezony 2016/17 (asi pulka, ceka me ms klubu) a vyhravam co se da (akorat tedka sem projel finale carling cupu s city na penalty), tak sem ztratil motivaci a rozehral novou hru s kamosem pres LAN (coz sem nemel delat, za dva dny mame 14 hodin odjetych)... kazdopadne se tesim na 12ku a sem zvedavy na vylepseni :) mohli by postelovat ty agenty, atd :)
ufgraugra: No tak u Vindbjart mi nechtěli prodloužit smlouvu :D Tak jsem cca 3 měs byl bez práce pak se ale našel dánský klub Hobro tak jsem to přijmul. Neviděl jsem žádné šťastné vyhlídky! Hodně hráčů jsem vyházel a nakoupil(solidně) pár(aspoň 7-9 :D) posil do týmu připravoval jsem se na sezónu další a přáteláky jsme vyhrávali :) Momentálně jsem na 2. pozici ale nechci nic zakřiknout!!! Mám výborný tým! :) Jsem s ním spokojen :) Manažera bych chtěl dělat i v reálu! :)
LordZeli: No vidíš, to už ti stačí postoupit do Premier Division a tam si vyčíhat na volnej flek v Rosenborgu a můžeš začít dobývat evropu :) Prachy na to maj.
To máš opravdu pravdu :D :) Taky jsem začal jako nezaměstnaný v Norské Druhé Divizi(myslím) skupina 3 v týmu Algard. Mohl jsem postoupit ale prohrál jsem podlední zápas :/ A funkcionáři klubu mi neprodloužili smlouvu tak jsem u nich skončil ale naštvalo mě to protože jsem tam dodal spoustu dobrých hráčů a taky hodně trenerů. No jo tak jsem skončil opět jako nezaměstnaný pak jsem přijmlu nabídku týmu Bossekop ale dlouho jsem tam nevydržel jelikož jsem nemohl nic dělat skoro :/ Protože neměl jsem peníze a ani jsem nemohl do klubu přivést trenéry(kteří chyběli) takže jsem se rozhodl ukončit kariéru v klubu. Teď jsem u Vindbjart a daří se mi docela obstojně :) sice jsem 1 místo před vyřazením(jsem tam chvíli:)) ale je to dobrý klub tak snad to vytáhnou :)
Akorát teda ne s jedním týmem - Woking jsem vytáhl až do 3. ligy (League One) ale tam jsem narazil - prostě jsem neměl dost peněz a fanoušků. Můj celkovej Wage budget byl menší jak plat jednoho hráče jiného týmu ze stejné ligy :) Takže jsem skočil po nabídce Southamptonu a postoupil jsem do Championship. Ale prostě začínat jako nezaměstnaný s nulovou reputation je fakt kurva těžký.
Kde se dá stáhnout? Můžete mi někdo sem hodit link, rád bych si to zahrál. :D Naposledy jsme hrál O8 a dost mě bavila a chtěl bych rovnou teda přejít k 11, nejdřív jsme si řikal, že zkusim 10, ale nemůžu najít správnej crack. :D :D Pokud víte kde stáhnu crack na 10 a máte i link na 11, tak mi je sem hodte, díky moc. :)
No stím silným týmem :D Jsem si nechtěl dávat :D Dal jsem nezaměstnaný pracoval sem ve Znojmu pak sem ale odešel! :D A teď jsem v celku Karviná. Rozestavení 4-4-2 nemám ale zkusím to :)
Jestli začínáš, tak si vyber nějakej silnej tým a asi bude moudré hrát zezačátku klasické 4-4-2. Taky si dej záležet na výběru asistenta, kterej je dost důležitej - když dáš Squad - Assistent advice (napravo) - Get Team Report, tak tam vyskočí celkem užitečné zhodnocení týmu a pokud máš někde slabiny, tak ti asistent nabídne 3 možné hráče, na které pošli skauty (scouting je taky svinsky důležitej, nikdy nekupuj nikoho kdo má pod 3 hvězdičky).
Ještě jsem se chtěl zeptat jestli nemáte nějaké tipy a rady do začátku? :) Dík :)
Díky. Myslel jsem to aby trénovali ve středu,pátek atd. Ale nikde jsem to nenašel. To volno taky využívám :)
Ted nevim jak to myslíš - chceš nastavit aby trénovali třeba jen ve středu a pátek nebo jak? :) To tady asi nejde, dělá se to automaticky a pokud se nehraje nebo hráči nejsou na dovolený/zraněný, tak prostě trénujou :)

Můžeš jim taky zadat jednorázový volno - pak netrénujou a rychleji se jim regenerujou síly (využívám to hodně když hraju v tejdnu třeba 3 těžký zápasy)
Díky :) Ale to se nedají nastavit na určitý dny? Nebo to se dělá automaticky?
LordZeli: Klikneš na název svýho týmu (napravo od Inboxu) a položka Training je tam hned pod Squad - Tactics - Fixtures. Tam je asi nejdůležitější záložka Coaches, kde vše nastavíš tak, aby "všechny oblasti měli co nejvíc hvězdiček".

Můžeš to taky nastavovat když vlezeš do profilu hráče - záložka Training. Tam je zase nejdůležitější Individual Training Focus, kde můžeš hráči nastavit aby se na něco konkrétně soustředil (třeba kopání penalt), případně rovnou aby trénoval New Position (v minulym ročníku jsem předělal stopera na pravý křídlo a byl to pak nejlepší hráč v lize :D).
Dohrál jsem první celou sezonu a postoupil jsem s náskokem 20 bodů do 5. ligy. Tabulka. Tak a ted utíkám pryč, snad dostanu job aspon v league two.
ugraugra: já vím, jak to zvednout, ale měl jsem teďka trochu problém s paltovým stropem:) po sezoně se zvyšovaly smlouvy, několik hráčů bylo před skončením tak jsem to zachraňoval+dvě posily a kapku mi ty finance uletěly. Je to peklo, s pár eury:) nenadávají ti hráči výrazně víc na treninkovou zátěž?
Aha no, já TV view nepoužívám a to tam pak to menu není. Ale už jsem si to nastavil, thx

Trénink (hvězdičky) se dá zlepšit tím, že si u vedení vydupeš zvýšení počtu trenérů a přivedeš více specializované kouče - já jsem si vyjednal zvýšení ze 2 na 4 a mám ted převážně 2,5-3* :)
ugraugra: já hraju TV zobrazení a tam dole Ovládání zobr. zápasu a vpravo záznam. Dal jsem tak Klasicky 2D a od té doby mi to běží furt v tomhle pohledu. Jo treninky s kouči řeším, ale hradec nemá možnosti třeba jako Inter nebo barca:) takže 1,5-2* jsou max:D Ten individual je zajímavej, uvidíme, zda bude mít výsledky. Jinak tu přestiž se budu snažit zvýšit, druhou sezonu chci do pohárů:)
Tréningy mě taky zklamaly, jediné citelné zlepšení je když mi asistenti a trenéři doporučují při backroom srazu aby tenhle a tenhle hráč šel na individuální tréning, tak intuitivně odkliknu bud ano nebo ne. Jinak to pro mě končí stejně jako v minulých dílech nastavováním coachů co má kdo trénovat aby to mělo co nejvíc hvězdiček :)

Nevíš kde se nastavuje aby se mi replaye nepouštěli v 3D režimu, ale v Classic 2D?

/edit K těm agentům a eurům - musíš asi zvednout prestiž ligy, pak třeba budou rádi že si v Hradci můžou zahrát a budou chtít mín :)
ugraugra: po Mourinhovsku to je dobré:)) ale jasně, postupovat přes šest lig to je na hodně dlouho. Mě ty agenti vadí hlavně v dohadování o penězích... když chci do Hradce přitáhnout cizince, nespokojí se s pár eury... uvidíme, jak se povede příprava na novou sezonu. Jinak škoda, že treninky jsou identické, až na tu vylepšování jedné vlastnosti. Čekal(doufal) jsem trochu víc.
Djkoma: To zas ne, to by trvalo minimálně 10 sezon a to se mi nechce. Spíš to udělám po Mourinhovsku - vyhraju a hned uteču za lepším :D

Jinak agenti jsou trochu debilní, ted mi nabízí taliána kterej má plat rovnající se mému celkovému wage budgetu :)
Já si dal rovnou job v české lize u sousedů z Hradce Králové, první sezona příjemný úspěch (prognóza sestup, výsledek 7. místo a pět bodů ztráta za druhým místem, holt vyrovnaná liga). Agenti tu hru poměrně zajímavě okořenili(občas bych je střílel) a ztížili. ugraugra: plánuješ do několika let hrát ligový zápas s Man Utd?:)
Jakože repre Nigérie byl tvůj první job? To máš dobrý, mě první nabídka přilítla z 6. anglický ligy od Wokingu, přebral jsem to před polovinou sezony a byl to děs a hrůza - tým co měl bojovat o postup byl na 19. místě, morálka totálně v řiti, klub v dluzích, hráči na hovno... no nakonec jsem to ukopal na 12. místo, bohužel jsem ten tým nakopl až v posledních kolech poté co jsem přivedl pár posil. Ted je tým totálně překopanej a v přípravě jsme porazili týmy z 3. ligy, postup čeká :)
Hehe, tímto stylem jsem zkoušel hrát už FM 2010 a nakonec skončil u reprezentane Nigérie :))
Tak jsem to tentokrát rozjel jako "unemployed", nastavil jsem si že jsem 30ti letej "sunday league footballer" a ted čekám na nabídku od jakéhokoliv týmu. Tohle je holt jiná polívčička než se hned ze začátku hodit do nějakého silného týmu. Jsem zvědavej kdo a jestli mi nabídne job :)
Vyšlo demo, stahovat můžete zde (dá se hrát jako vždy půl sezony a pak navázat na plnou hru). Já to hrát nebudu, počkám si na plnou a zatim dohraju sezonu v FM10. Každopádně to bude pecka a největší kandidát na hru roku.