FIFA Football 2003

FIFA Soccer 2003, FIFA 2003

EA Canada •  Intelligent Games (NGC, PC, PS2)
01.11.2002
05.11.2002
12.11.2002

FIFA Football 2003 je desátým dílem známé fotbalové série. Na obalu evropské verze hry najdeme Roberta Carlose, Ryana Giggse a Edgara Davidse. Z herních modů nechybí přátelský zápas, sezona, turnaj (opět si můžete vytvořit vlastní) a samozřejmě multiplayer. Nově je přítomen Club Championship Mode, ve kterém můžete zápolit proti 17 evropským top klubům.

Oproti minulému dílu přišla FIFA 2003 s výrazným grafickým vylepšením, zlepšily se pohyby hráčů i jásajících tribun. Hráči si konečně umí předkopnout míč, nechybí fotbalové parádičky a vylepšený obchod s hráči v sezoně. Největší novinkou byl nový způsob zahrávání standardních situací.

Hra obsahuje 17 lig, 350 týmů a přes 8000 hráčů.

@Red (19.10.2018 20:27): Pro me byly vrcholem vseho predlonske pokuty za vlci maky v hledisti v Britanii. Takovahle nechutna neucta vuci padlym vojakum me definitivne vylecila z pravidelneho sledovani fotbalu. Hlavne, ze transparenty podporujici imigranty byly v pohode. Ale ono se neni cemu divit. Imigrantska krize vydelava hromady penez, tak proc ji nepodporovat. UEFA a FIFA mafia.

FIFA 2003 sla oproti predeslym dilum zejmena graficky o hodne vys. Toto se dalo vytusit jiz od uvodniho intra, ktere bylo po letech opet hrane a v hlavni roli se v nem predstavily hvezdy tehdejsi doby - Roberto Carlos valici za Real Madrid, Edgar Davids z Juventusu a Ryan Giggs, ktery je dodnes legendou Manchesteru United. To vse za audiodoprovodu Tima Maase - Down to Get Down.

Atmosfera behem zapasu byla na vyborne urovni. Fanousci bubnovali, skandovali po cely zapas. Dokonce premierove pri golu hosti bylo na stadionu ticho. Hraci meli opet sve realne obliceje ale ne vsechny reprezentace byly plne obsazene. Takoveho Ronalda (myslim skutecneho Ronalda, nikoliv portugalskou Kristynu) jste si museli do hry zkopirovat pres editor. Novinkou byly znaky tymu na hraci plose, stejne jako aktualni stav skore. Rozdil mezi 2002 FIFA World Cup a touto hrou v grafice byl opravdu markantni a byl nutny upgrade pocitace. Divaci se autorum povedli. Sice byli stale placati, ale jejich skandovani a letajici konfety vypadaly vic nez dobre. Pamatuji si, ze jsme si s kamaradem stahli do hry Czech Super Patch ze dnes jiz neexistujicich stranek fifacz.com a vyrazili za Spartu dobyt ceskou ligu. Hodne komicky byl zapas v Blsanech, kde nas uvital ve svech praskajici stotisicovy chram. To jsem malem upadl smichy ze zidle, protoze i Old Trafford ve srovnani s nim vypadal jako stadionek odnekud z predmesti :D

Pro prekonavani obran souperu jste se museli naucit precizne prihravat. Pokud jste ale meli rychleho hrace, stacilo se dostat k poslednimu obranci a v kombinaci s klavesou pro sprint a Space jste si predkopavali mic a pote mohli jit i sami na golmana. Prime kopy se zahravaly nove. Kulaty kurzor jste umistili do mist, kam jste chteli strilet a pote jste se museli trefit do zeleneho pole sipkou hybajici se ve stylu metronomu, ale asi 10x rychlejsi.

Jako zasadni chyby povazuji podivne chovani obrancu, kteri se casto pohybovali dost neprirozene. Z toho pramenily chyby ve spatnem postaveni a nepokryti napriklad prihravek nebo hracu samotnych. Dale nemoznost dat gol hlavou z rohu, ktera byla opet nahrazena efektnimi nuzkami. A poprve absenci Ingame Editoru, ktery nahradilo externi Creation Centre. Dale pomerne fadni casomira, menu hry v nizkem rozliseni a podobne.

Pro: markantni graficky skok nahoru oproti predeslym dilum, atmosfera behem zapasu, hrane intro a stale paradni soundtrack

Proti: jednoduchy ingame editor nahradilo prilis komplikovane Creation Centre, mic prehnane odskakuje od nohy, hlavni menu stale ve velmi nizkem rozliseni

Fifa 2003 přinesla sérii překvapivé překopání. Dá se říci, že rozdíl mezi 2002 a 2003 byl asi podobný, jako mezi 98 a 99. Hra je výrazně dynamičtější a efektnější.

"Intro" zápasu ale i cut-scény byly opravdu výborné. Poprvé se zde opravdu využily licence na plný obrátky, a tak jste na začátku zápasu mohli vidět na trávníku krásně promítnutá loga hrajících týmů a zblízka i přesné dresy a tváře fotbalistů. Publikum bylo stále placaté ale pěkně zakamuflované, s vlaječkama a konfetama. Bohužel si to vyžádalo i skokové zvýšení nároků, aspoň na mém tehdejším počítači byl rozdíl mezi WC 02 a tímto jasně patrný.

Už nebylo třeba nijak zvlášť vymezovat přihrávku, narážečky se staly docela zbytečnými. Na druhou stranu tady narozdíl například od 2001 nebyl jednoduchý trik jak přímo překonat obránce, chtělo to prostě sofistikovanější pohyb nebo přihrávky. Dobře byly vidět skilly hráčů.

Grafické hody však bohužel hodně znehodnotilo chování hráčů na hřišti. Nový systém zřejmě nebyl dostatečně vyzkoušen a tak docházelo k podivným situacím, kdy bránící hráč dělal vše pro to aby si nehlídal útočníka a zároveň minul přihrávku na něj. Míč už nedrží na kopačce jako přibitý, ale o to hůře to často vypadá. Všudypřítomné scripty jsou až příliš patrné a tak jsem měl velký pocit nepřirozenosti.

Hra bohužel neměla žádný ingame editor a tak jste si nemohli mnohdy podivné skilly a hráče upravit jinak, než externím editorem. Menu bylo na svou dobu v nízkém rozlišení a celkově nic moc.

Pro: grafika, oživení diváků i hráčů, tradičně soundtrack a intro

Proti: absence ingame editoru, podivné nascriptované situace, ošklivé menu