FIFA 2001

FIFA 2001: Major League Soccer

30.10.2000
28.11.2000

FIFA 2001, v Severní Americe známá pod názvem Major League Soccer, je již osmou hrou série. Je možné zahrát si pět módů: přátelský zápas, turnaj, ligu, pohár a sezónu.

Mezi národními ligami, kterých je celkem 17 (přibyla rakouská Bundesliga, naopak zmizela liga turecká a portugalská) s více jak 50 národními týmy, stále není česká a dokonce nejsou obsaženy ani Sparta a Slávie, jako v loňském díle. Jediná možnost, jak hrát s našimi hráči, je reprezentace. Hra obsahuje pět stadiónů vymodelovaných dle reálných předloh, mezi nimiž je i San Siro a Wembley.

Ovládání zůstalo stejné jako minulý rok a stále není možné nastavit si vlastní. Byla zachována i funkce OGM (On Game Management), kde si můžete nastavit tři různé strategie a poté mezi nimi v zápase přepínat.

Jako obvykle se zlepšila grafika a animace postav, bohužel obličeje stále nejsou srovnatelné s tehdejšími hrami ze série NHL. Komentář namluvili stejně jako v minulých letech John Motson a Mark Lawrenson.

@mvp23 (13.09.2018 12:52): Romario strasne rychle zmizel z Evropy zpet do Brazilie, odesel na vrcholu z Barcelony, to je jako kdyby ta kunda Messi v 25-ti letech dobrovolne utekla do Newell's Old Boys.

Podle me jeden z nejhorsich dilu FIFy, co kdy vysel. Kdyz opomenu zlepsenou grafiku oproti FIFA 2000 a EURO 2000, za sve vzala hratelnost a obtiznost techto dvou dilu. FIFA 2001 se totiz po case stala neskutecne jednoduchym a tedy i nudnym fotbalem. Stacilo bud pomoci klavesy pro sprint a Alt delat "Zidanovky", nebo nacentrovat a po dvojim stisku klavesy D hrac temer ve 100% z kazde pozice uvnitr vapna nechytatelne zavesil efektnimi nuzkami. Toto byla vetsi jistota, nez hlavickovani. Sudi piskali silene. Skluzy do vasich hracu naprosto ignorovali a vas za to same posilali nekompromisne do sprch. Co me rovnez hodne iritovalo, byl jediny tym v sekci Other - Galatasaray. Kreslene intro taktez slabota.

Koncit se ma pozitivne - jedine, co ve hre sneslo prisnejsi meritka, byl Editor, dobovy techno soundtrack. Samozrejmosti byly kvanta lig s aktualnimi soupiskami a moznost rozjet Custom League a Custom Tournament. Nebo z hecu si dat proti kamaradovi, co mel tehdy controller, penaltovy rozstrel, pripadne zapas, nebo rovnou ligu/turnaj.

Pro: editor a soundtrack, hra proti kamaradovi na jednom PC

Proti: po case velice jednoduche, jistota golu z naskriptovanych akci, dvoji metr sudiho, jediny tym v sekci Other

Musím nesouhlasit s hodnocením Caelose. 2001 byla podle mě rozhodně nejhorší.

Ano, jednoznačně hra šla graficky opravdu dopředu. Jenže zároveň také zavedla po několik dalších let se opakující komicky velký stehna a navoskovanost hráčů. Další velice nepříjemnou změnou bylo výrazné rozšíření šipky u rozehrávání standartek.

Jestliže byly předcházející díly o rychlých kombinacích, tady jste si úplně vystačili s jedním hráčem. Jednoduše jste rozehráli a potom už drželi jenom směr k brance a mačkali sprint a alt. Hráč potom dělal pořád zidanovky a dostal se úplně vždy úplně bez problému až sám před brankáře. V jakékoliv obtížnosti.

2001 tak byla hratelná opravdu jen, když jste si výrazně sami přidělávali překážky. A to nejen v absenci používání altu, ale také brzy v zákazu používání volejů, centrů, atd.... I tak však přišel velmi záhy stereotyp, takže mnoho hráčů se vrátila k předchozím, už zastaralým, dílům.

Soundtrack byl výrazně víc "techno" než předcházející a následující díly, ale udržel si tradiční úroveň.

Jediné, co lze jednoznačně pochválit, je ingame editor. Velmi jednoduchý a efektivní. Je ostudou, že v mnoha dalších dílech nebyl ani v této jednoduché podobě samozřejmostí a bylo mnohdy potřeba nesmyslných nahrávání a upravování databází externími programy.

Pro: editor, soundtrack (jak pro koho)

Proti: primitivní obtížnost

Dvatisícejedničku jsem hrál z celé fotbalové série od EA nejvíc. Pak už přišel PES a Fifa se odporoučela kamsi do hajzlu. Ještěže tak. Vydávat roky ten samý fotbal s jinými soupiskami je totiž vskutku geniální obchodní tah, čest EA manažerům.

2001 nabídla oproti předchozímu dílu lepší hratelnost, byť pořád dost primitivní, ale rozhodně lepší. Smůla byla v tom, že když už jste měli něco odehráno, nebyl problém vyhrávat zápasy 15:0 apod.

Myslím, že by FIFA 2001 pobavila i dnes, pokud by jste si chtěli na jednom PC zahrát ve dvou nenáročný arkádovitý fotbal.

Pro: Grafika (některé fotbalisty jsem poznával a byl tam Koller!), soundtrack, nenáročné, tehdy ještě FIFA za něco stála

Proti: dost primitivní