@Rapier (06.03.2020 10:33): kolikrát člověk slyší jak je to vizuálně slabší a já též nemám ten pocit. Jasně jsou už určitě graficky mnohem vyspělejší hry, ale grafiku to má slušnou a dost rozsáhlý svět hlavně.
Tak jsem poprvé včera hrál Fallout 4. Vlastním jen základ na Xbox One S. Bylo to tak dobré, že jsem u toho strávil asi 3 hod. Nevím jak moc dobře to vypadá na PC (asi lépe) ale na konzoli se to překvapivě hýbe skvěle, a skvěle to i vypadá. Příběh je docela slušný. Namluveno je to skvěle. I ten psí parťák je fajn. :)

Je to můj první Fallout po 2D Falloutech 1&2, a popravdě řečeno člověk mám z některých potvor husí kůži. V tom 3D to vypadá tak nějak realisticky. Asi takový rozdíl jako mezi Doom 1+2 a Doom 3. Některé potvory vypadají dost strašidelně.
@S4TW (27.02.2020 23:12): jj žádná z těch frakcní není úplně ok. Mimochodem stejně jako já tehdy asi nevíš, že to jde dohrát i za Minutemen, ale stejně bych asi volil Railroad.
@Feidias (27.02.2020 19:44): jj, už jsem opustil Bratrstvo :-)... hele, taky to chci dát za Railroad (respektive chtěl jsem), ale ještě si nejsem jistý, fakt je to všechno dost na hraně...
tak se postupně blížím ke konci hlavní příběhové linky, nejvíc jsem se našel u Railroad, ale nějak jsem (jak je u mě zvykem) pořád nerozhodnutý a hraji to na všechny (teda konkrétně na tři) strany, tak uvidíme, jak to nakonec vykouzlím, ideálně bych od toho nejraději dal trochu ruce pryč... :D
@valcik (23.02.2020 13:15): to mi prijde jako klasicke zakecavani toho, ze nekdo napsal blbe quesz, ale tak co uz... me se hned vybavilo to video, jak se nejaci dva kluci kdesi v Uzbekistanu nebo kde, zavreli v lednicce a po par hodinach je tam nasli udusene, hruza...
@S4TW (23.02.2020 00:18): Keď sa na to cez twatter spýtali Hinesa, odpovedal že nemá záujem diskutovať o realizme v hre, ktorá je plná mutantov a ghoulov. Potom ešte dodal, že mu neprekáža, keď si dizajnéri kvestov doprajú pri písaní zábavu.
@valcik (22.02.2020 12:09): jo, prostě mi to přišlo jako pěkná blbost, ale nebyl jsem si jistý... jakože fakt se začalo brát, že jsou ghoulové takový nebo je to jen špatně napsaný side quest?
@S4TW (21.02.2020 17:22): Záleží na tom, koho sa spýtaš. Kovaný fallouťák odchovaný na BIS hrách vie, že ghoulíci jedia a dýchajú, ale pre svedkov Howardovych je dýchanie a jedlo zastaralá zbytočnosť, pretože takto k nim prehovoril ich falošný prorok Pít. :-)
@S4TW (20.02.2020 21:12): má a má jich hodně, nejen Shrouda, ale i třeba příběhy Currie nebo Nicka, Danseho a dalších. Já mám rád P. K. Dicka a ten tady prostě je a tohle je nejlepší RPG který přesně sedí do jeho světa. Spousta věcí se mění podle tvého hraní.
A ano, je to silně o role play, takže i ty sám musíš hrát, neběháš od scriptu ke scriptu. To je věc, která mi F4 naprosto dává jíný způsob hraní od RDR (což je script tunel v open worldu) nebo Witchera (kterýho jsem celýho dohrál, ale to neustálý běhání za červenejma skvrnama a vše, až na pár detajlů, je vlastně dané a spíš mi to připomíná adventuru a ne čisté RPG, mne už pak hrozně sralo).
@Charllize (21.02.2020 10:53): ja s tebou plne souhlasim... ja ted tech pocitu z te hry mam v sobe hrozne moc a nedokazu to tu hned vyblejt, bylo by to na delsi povidani..

ale napada me jedna otazka souvisejici s questem, na ktery jsem prave narazil (Fallout jsem hral vsechny predchozi dily a stejne si nejsem jisty odpovedi, respektive jsem predpokladal opak, nez na ktery to podle questi vypadalo(... ghoulove nemuseji nic jist ani dychat? :)
@S4TW (20.02.2020 21:12): Ony ty Todd hry maji jedno spolecne, a to ze si ty pribehy delas z nejake casti i sam, coz treba hracum co jsou zvykli na vyklikavani odpovedi a klasicky fallout/infinity postup moc nevoni. Je to takovy self role play a kdyz na nej dokazes pristoupit tak i pitomy ukol kdy mas donest sto goblinich pindouru ( copyright Isair) muze byt zajimavy. Ty jejich hry dokazi vytvaret necekane a totalne nenascriptovane situace ktere muzou byt vlastni jen pro jednoho jedineho hrace, ktery neco zazije sledem udalosti co sam zpusobil.
Ja casto sleduji nejake streamy lidi co F4 hraji, a ty pristupy jsou tak hrozne ruznorode a casto mi z toho stavaji vlasy hruzou na hlave, nekdy kvuli tomu co se tam deje za veci, nebo naopak proto jak divne to dotycny hraje.
Takze ta porce zabavy a honorovani nebo naopak nuda a hejteni muze mit cosi do sebe v obou pripadech. Pak mas taky pripady co sesmoli pomerne kriticke video a nakonec se priznaji ze odehrali 1100 hodin.
@Nikdykde (18.02.2020 00:21): hele, ne, nemá (teda, pokud nenarazím na nějakou fakt perlu zakopanou někde uprostřed pustiny, ale moc tomu nevěřím), ale je pravda, že se tam pár perliček najde, teď jsem třeba narazil na fajn úkol s lodí, popřípadě u mě pořád vede Silver shroud (jsem fanda komiksů, možná je to tím umocněno)... ale schovat jednu perlu za tunou balastu... no, nevím, jestli je to nejlepší způsob, jak dělat hru... nicméně teď jsem zase chvíli jel hlavní úkol a nějaké side questy za Railroad a bavilo, teď jsem se dostal do Institutu... tam byl opět takový ten wow efekt a nadšení, tak jsem si to uložil a zítra budu pokračovat...

Jinak suverénně nej oblast je kole Glowing sea a ten úplný jih, úplně jsem si přišel jak Frodo v Mordoru :-)
@Nikdykde (17.02.2020 12:04): jo, to je sice fajn, ale úsek, kdy chodíš pořád dokola do stejné osady vybírat výpalné... prostě každého z nás baví něco jiného, já u Falloutu vždy žral hlavně svět jako takový a vtipně vykonstruované questy, tyhlety random nekonečné sbíračky a dobívačky mě nějak netáhnout, ale neříkám, že nemá hra něco do sebe, ale za mě určitě nejslabší Fallout...
@S4TW (16.02.2020 12:32): Není to exclusivka od Sony, není to tunel, kde vše přesně navazuje, ty úseky questů nebo i úkolu si skládáš podle hraní.

Wiki vůbec neuvádí ani to, že třeba mně se díky činům a skutečně dlouhému hraní nabídly dialogy, kde jsem mohl ovlivnit vykonávání své doktríny bratrstva ocely, se kterým jsem hru dokončil a silně je omezit ve vyhlazování poválečných mutací.
Kolem těch sentlementů se questy generujou i podle toho jak si na tom jste tam v oblíbenosti a zda to neklesá. Takže pak někoho unesou a vám se to najendou donese radiem, nebo vám to řekne Preston. Já jsem jsem jim tam už pak toho spoustu postavil, tak už mi to ani nechodilo. Prostě linka sentlement.
Co mne bavilo byly generované questy pro ty anarchisty s robotem, co matematicky umí předpovídat.
Tak jsem dokoncil quest Semper Invicta a pritom podle wiki nasledujici dva mely navazovat, ale ty uz mam davno hotove, tak nevim, kde se stala chyba :)
@S4TW (15.02.2020 10:28): ja vlastne moc nevim jaky ukoly myslis. Misc ukoly jsou vetsinou bud navadeci nebo jednoduche tasky za ktere nejsou expy.
Jestli myslis to ze te nekdo posle nekam pozabijet ghuly nebo neco donest tak to uz mas ukol za ktery dostanes zkusenosti. Nevim co presne ti pusobi potize a dela ti v tom bordel, me to prislo jasne jak denni svetlo :)
@Charllize (15.02.2020 10:02): no a proc tam teda vubec je neco jako misc. quest, kdyz je to vlastne taky quest a vubec to nemuselo byt rozdeleny...

Rekl bych, ze nebudu sam, kdo by uvital, kdyby se tyhle nekonecne questy, ktere se po chvili stanou dost o nicem, nejak rozlisily... preci jen jit po treti za sebou do te stejne osady pro zradlo pro Bratratvo...
@Charllize (15.02.2020 09:34): hele, ja beru, ze to je vec vkusu a tak, jen fakt nechapu, proc jsou oznacovany jako klasicke questy, vzdyt se snad v nicem nelisi od misc. questu, tak proc v tom je takovy bordel?
@Charllize (15.02.2020 09:34): taky mám tu hru, ale fakt to měli odlišit a neměly se ty qeusty automaticky spouštět. Hraju teď Sim Settlements s Militarized Minutemen a furt mi tam naskakují dva automatické questy, které mi soustavně po čase failnou. To mělo být řešeno jinak.
Teda, ty nekonecne ukoly, ty me teda fakt zase lehce zkazily zazitek... ja se tu za nimi nekolik desitek hodin honim, abych zjistil, ze se neustale dokola opakuji, aspon to hosi z Bethesdy mohli nejak jasne odlisit od klasickych side questu a main questu, uz v tom mam solidni gulas...
Tak zatím nejlepší side quest byl 'The Silver Shroud', to se povedlo :-)
Ještě dotaz, nevíte, za jak dlouho dostanete companiona do postele? Už tu Piper sebou tahám celkem dlouho, očividně většina rozhodnutí je jí po chuti, ale nějak se mi nechce pořád poddat :D
@Charllize (05.02.2020 18:36): díky, uvidím, jestli to pošlape... já si tak říkám, že už v té hře mám odehráno celkem dost a zatím splněno jen 15 sidequestů... :D... ale těch misc asi 23, tak snad dobrý...

teď jsem narazil na settlera, který vypadal úplně jako Chuck Norris, tak by mě zajímalo, jestli to byl záměr nebo jen moje představivost
@S4TW (05.02.2020 18:32): Jo, cely se to vyresetuje, vcetne vsech nepratel a itemu, jako kdyby jsi tam nikdy nebyl. Je rozdil jestli tam mas napsano cleared nebo ne, pokud tam nemas cleared tak to mozna bude driv. Proste tam obcas zajdi :)
obcas se taky stane ze mas pri dalsim rozhovoru se zadavatelem rovnou moznost rict ze jsi to uz udelal, ale ne vzdycky, zrejme zalezi jak dlouho to je co jsi to samovolne vycistil.
@S4TW (05.02.2020 18:18): melo by se to za cca 20 dnu herniho casu resetnout. Muze to byt i min. Muzes nekde 20 dnu pospat a vyrazit :)

A mala rada, nikdy, ale opravdu nikdy nelez do dungeonu kdyz do nich nemas ukol, predejdes tim podobnym situacim. Hra ti muze dat ukol uplne do vsech co tam jsou, nektere jsou napevno a nektere ukoly ti vygeneruje hlavne u frakci.
Public Knowledge quest... mám zabít všechny supermutanty, problém je, že jsem knihovnu vyčistil ještě předtím, než jsem quest přijal... takže mi to píše, ať vyčistím knihovnu od super mutantů, ale tam žádní nejsou... nějaká rada, jak quest i tak splnit? předpokládám, že asi ne... docela na prd, že se takhle zásadní bug u hry pořád vyskytuje, tohle mi vždy trhá koule!
@S4TW (01.02.2020 22:54): no a právě nní jsi se naučil tu hru hrát :) Přesně takhle je myšlená.

Ono někteří lidé to hrají jako běh za značkama, tak můžou hrát adventury jako RDR, ale skutečně ne Fallout 4. Ten je o role play, je o tom co zrovna máš pocit že je nutný udělat, o prioritách i rozhodnutích (kde každé časem bude mít nějaké následky). Tady to není jenom tak, že vysokým charisma a jedním řádkem v rozhovoru změníš něčí mínění a on odejde a věc je vyřešená, ale skutečně podle toho jak se celou dobu rozhoduješ budeš mít vztahy s frakcema, různejma osadama i společníkama. A najednou po dalších 50ti hodinách díky tvému předchozímu jednání se ukážou i nějaký náledky, i třeba v úkolech o kterých jsi před tím neměl ani ponětí, že tam jsou. Já třeba hru dohrál napoprvé s Bratrstvem, ale najednou jsem je mohl ovlivnit natolik, že jsem tam jim zakazoval hnát tu jejich ideologii do extrému a aby nechali mnoho mírných zmutovaných obyvatel na pokoji.
Kdybys jen běhal za značkama, nic z té hry mít nebudeš.
@Charllize (01.02.2020 19:53): jako, je pravda, ze od te doby, kdy se fakt tak nezavisle toulam pustinou, chcili delam neco pro Brotherhood, chvili pro robota, chvili jen dobyvam nebo si stavim, tak ma hra uplne jiny feeling a ten pocit z ni je mnohem lepsi... proste tady mas mapu, nejaky content, ale delej, jak uznas sam za vhodne... ted jsem treba nejaky cas jen stavel, vylepsová veci a organizoval si itinerar... dalsi vec je, ze uz tech ukolu mam neunosne moc, v to smyslu, ze je nemohu mit vsechny oznaceny, tak ted proste budu muset zmenit styl a ne chodit po tom, co je zrovna nejbliz, ale vybirat si, na co mam zrovna chut :)
@S4TW (01.02.2020 19:16): U Bethesdy jsou DLC prakticky vzdycky lepsi nez hlavni hra. Automatron je z tech pro F4 asi nejhorsi, takze tu je sance ze u Far Harboru bude skakat nadsenim :)
Hlavne to zbytecne pribehove moc nehrot, ta hra o tom zas tak moc neni. Me se treba stava ze vytahnu Prestona z muzea a dalsi cast pribehu odehraju treba az po 20ti hodinach a tak to pokracuje celou dobu.
On ten hlavni pribeh neni proste nic moc a spis slouzi jako takova zavadeci kulisa do toho vseho lepsiho co tam je.
@Feidias (01.02.2020 18:36): hraji na ps4, takžes s módy nebudu mít trofeje a to prostě nejde :(

Jinak jsem právě zjistil, že jsem plynule přešel na DLC, které je mimochodem velmi povedené (Automatron) a vlastně mě baví víc než základní hra (respektive její hlavní linka), ačkoliv v té nejsem tak daleko, tak nechci zbytečně hanět... nicméně se mi líbí, jak člověk ani nepozná, že hraje DLC, to cením (obtížnost lehce stoupla, ale s power armor je to pořád docela procházka :-))