Hra rozhodně není určena všem, kteří mají v oblibě strategie. K jejímu hraní bych řekl, že je potřeba mít určitý zájem o historii. Teprve pak je totiž možné si vychutnat EU2 plnými doušky.

Už jen výběr z obřího množství tehdy existujících států je velkým plusem hry. Ale největší klad spočívá v jejím důrazu na historické události. Pokud si totiž zvolíte nějaký větší stát s bohatou historií, určtě vás bude provázet v průběhu kampaně (samozřejmě pokaždé je to jinak) velké množství událostí s klíčovým dopadem na ekonomiku a stabilitu země. A v řadě z nich je nutné se rozhodnout pro jednu z 2 či 3 špatných variant :)

Diplomacie nabízí dostatek nástrojů pro udržování dobrých vztahů či k vyprovokování konfliktů. Souboje někdy trvají několik dnů řečeno herní dobou. Ač jde o realtimovou strategii, je možné si přizpůsobit příchozí zprávy tak, aby hráč o nic nepřišel a měl neustálý přehled o své říši. Perfektní jsou i reporty snad ze všech možných kategorií (ekonomika, rozvoj technologií, armáda...).

Mám pro EU2 velkou slabost. Rád sleduju, jak se třeba utváří Evropa v průběhu 15. - 17.století, jak se některé státy stávají potravou pro Rakousko, Francii a další, jak se rozhoří bitva o nové kolonie v Africe či Americe. Moje první hra byla za Anglii krátce poté, co jsem dočetl Dějiny Anglie. Nedovedete si představit, jakým způsobem to zvýšilo atmosféru hry.

Pro: historický aspekt, velký výběr států i pidstátečků, kvantum informací pro posunutí kormidla říse správným směrem

Proti: bez posledních patchů nemá cenu hrát

Tuhle hru prostě budete milovat, nebo nenávidět. Buď vám sedne, nebo ji po dvaceti minutách znechuceně smažete. Nic mezi nejspíš není.

Europa Universalis II je poměrně složitá hra, která však nestaví na mikromanagmentu. Vaším úkolem je spíše celkově korigovat a regulovat směřování vámi zvoleného státu. Zpočátku je hratelnost na velmi nízké úrovni a osobně jsem se nemohl zbavit pocitu, že se hra hraje sama od sebe, aniž bych měl možnost do čehokoliv pořádně zasáhnout. V této hře skutečně všechno poměrně obstojně funguje i bez vašeho přičinění, a to nejspíš většinu hráčů hned zpočátku odradí. Skutečné herní orgie začnou ve chvíli, kdy do herního systému proniknete, pochopíte smysl všech těch ukazatelů, táhel a hejblátek, a v ten moment si začnete Europu opravdu vychutnávat. Pokud si k tomu přidám možnost hrát za jakýkoliv stát tehdejšího známého světa a zajímavé prolínání vašich vlastních rozhodnutí s reálnými historickými událostmi, vychází mi z toho Europa jako velmi zajímavý a originální titul.

Europa Universalis II je hra, která odměňuje trpělivé, ale málokdo má dostatek času a energie se jejím systémem prokousávat. Pokud si ten čas ale najdete, možná se tahle hra zařadí mezi vaše nejoblíbenější.

Pro: jiný, neokoukaný typ strategie; historicky věrné; soundtrack; pokud zaujme, budete se k ní vracet

Proti: bugy; slabá AI; zpočátku velmi nepřístupné; grafika

I když jsem v EU II odehrál nejmíň tisíc hodin (bez nadsázky), tak jsem ji nikdy nedohrál. Nejenže jsem nikdy nebyl první na skóre, já jsem se ani nedostal na konec. Vždycky mě zlákala možnost rozvíjet nový stát a zkoušet nové varianty. Ve výsledku jsem měl rozehraných desítky her, které se od sebe lišily jen v drobnostech. Čímž chci říct, že Europa Universalis je hra pro cvoky. Pokud chcete změnit výsledek Třicetileté války, zachránit Byzanc, nebo za Francii kolonizovat Jižní Ameriku, máte možnost. Hra se neobvyklým nápadům nebrání a rozvoji klade jen málo překážek. Není problém pozvednou Kypr a vytvořit mu v Pacifiku mocnou říši. Respektive problém to je, ale jen kvůli odporu ostatních států. Mechanikám hry to nevadí. Ve výsledku mapa světa často vypadá "nelogicky" a erudované hráče může dráždit. A to navzdory naskriptovaným historickým událostem. Anglický král se musí vypořádat s Válkou růží a Český s husitskou revolucí. Hře to dodává atmosféru a při troše štěstí "opravuje" největší výstřelky. Bohužel nikoliv spolehlivě.

Pro: nekonečné možnosti, historické události, maniakální stratégové mají možnost se realizovat

Proti: hra často sklouzává do fantasmagorických scénářů, správa velké říše je ubíjející, vylepšování provincií je repetitivní, provincie nemají historické hranice

Druhou Europu Universalis mi doporučil bratr, jakožto skvělou real-time strategii s důrazem na historické reálie. Protože zrovna nebylo co hrát, dal jsem na jeho doporučení a historické tažení o roku 1419 si vyzkoušel.

Nejprve jsem se pustil do rozsáhlého tutoriálu, který mi pomohl objasnit základní herní principy, a pak už přišla na řadu samotná kampaň. Protože je jedním z mých nejoblíbenějších států Švédsko, zvolil jsem si pro své tažení právě toto království. A pak už to jelo. Nabídky spojenectví či sňatků se jen hrnuli, ale stejně tomu bylo i se žádostmi o vojenskou podporu od spřátelených států nebo dokonce samotné vyhlášení války.

Do toho samozřejmě přicházely zprávy o úmrtí panovníků a nástupu nových vůdců a mě přišlo, že hlavní náplní hry je především odklikávání těchto neustále vyskakujících oken. Může to být historicky podložené, jak chce, ale tohle opravdu za hraní nepovažuji.

Další kategorií samou o sobě je mapa. Je stylově vyvedená a přehledná jen co je pravda, ale když na ní pochoduje jen jeden voják, který reprezentuje celé vojsko nebo když jeden duchovní přivádí celé státy protestantů či dokonce muslimů ke křesťanské víře, tak to vypadá opravdu směšně. Chápu, že by zobrazení více jednotek najednou působilo na mapě značně chaoticky, ale takhle to podle mě také není ideální.

Europa Universalis a hry od Paradoxu vůbec nejspíše nejsou nic pro mě, takže další kousky už určitě zkoušet nebudu, ale vůbec nepochybuji o tom, že pro určitý typ hráčů jsou tyto tituly balzámem na duši.

Pro: důraz na historické reálie, tutoriál, přehledná mapa

Proti: neustálé odklikávání vyskakujících oken, zobrazení jednotek na mapě

Opravdu super strategie pro opravdové stratégy nezaujme grafikou a mnohé svou složitostí odradí, ale kdo by nechtěl přepsat dějiny a mít pro ten náš malý státeček moře na severu i jihu popř nějaké zámořské kolonie takže s chutí do toho!!!

Pro: propracovanost , pěkná zvuková kulisa , možnosti se vyblbnout

Proti: Náročnost , občas padá , sem tam nepřehlednost, nudu střídá akce