Ether Vapor Remaster

29.06.2012

Nezmáný pilot nového prototypu bojového letadla se zaplete do války mezi státem Lydia a jejich technologicky vyspělejším protivníkem Caldea. Aniž by prozradil svůj záměr, postupně proniká do středu Caldea a ničí každého, kdo mu stojí v cestě.

Ether Vapor je arkádovou 3D střílečkou, která přepíná mezi několika pohledy. Remaster je vylepšenou verzí původní hry, která vyšla v Japonsku 13. srpna roku 2011. Obsahuje mimo jiné i vylepšenou grafiku, podporu vyššího rozlišení a nové zbraně.

@Drolin (11.08.2013 22:31): Souhlasím, že budou. Otázkou je, kdo si bude moci dovolit je vyrábět.

O drahém vývoji her pro současnou gen toho bylo již napsáno hodně, takže úprk k 3DS, Vitě či tabletům zas tak moc nepřekvapuje. Příkladem buď nový Tomb Raider, který přes (relativně) vysoké prodeje zůstal za očekáváním.

Já tedy doufám, že lze zakoupit i normální věci bez ero podtextu. Už jen pro dobro japonského národa :) Paradoxně ani jedna z těch postav není původně z eroge, ale normální VN. A, jak jsem psal, Angel Beats je sázka na jistotu. Zaběhnutá značka má větší potenciál, než nějaká nová. Jména prodávají.

Zrovna event arty byly předmětem toho článku. Vytvořit CG v HD prý dá velkou práci a cena je mnohonásobně vyšší, než jeden záběr v anime.

Vytvoří-li nějaké japonské doujinshi (=indie) studio hru, lze s velkou pravděpodobností očekávat jednu věc. Půjde o značně obtížně hratelnou záležitost zaměřenou pro velmi úzké spektrum hráčů. Ether Vapor není výjimkou.

V první řadě totiž obsahuje onu tuhou obtížnost, která neodpouští ani tu nejmenší chybičku. Postupem času se sice zvyšuje výdrž lodě a počet možných pokračování, ale k tomu je potřeba nejdříve dosáhnout určitého počtu bodů. Nejlepší hráči nemají problém prolétnout k závěru do 30 minut. Obyčejní smrtelníci (já) však mohou k dohrání očekávat několikeré opakování každé úrovně a nutnou dávku cviku.

Naštěstí však EVR zachraňuje hratelnost. K dispozici jsou tři možnosti střelby. Velmi účinný, ale dosahem omezený gatling, široký, méně účinný, wider a naváděné lasery. Využívání jednotlivých druhů útoků ve správných situacích je klíčem k úspěchu. Navíc se hrou prolínají úseky sestřelování řízených raket, souboje s bossy a trochu zbytečné dialogové části, takže stereotyp nehrozí. Proti němu bojují i časté změny pohledů. Klasický top-down pohled se přepíná do boku, poté prolétne za letadlo a zpět. Po celou dobu má hráč plnou kontrolu a hra tím získává značnou dynamiku.

Nebýt frustrující obtížnosti a krátkosti šlo by Ether Vapor Remaster doporučit každému, gamepad vlastnícímu, hráči. Jinak se jedná o dobrou zábavu na pár minut denně bez nějakých větších ambicí.

Pro: dynamická hratelnost související s přepínáním pohledů

Proti: velká obtížnost, zbytečný příběh, krátké