Vytvoří-li nějaké japonské doujinshi (=indie) studio hru, lze s velkou pravděpodobností očekávat jednu věc. Půjde o značně obtížně hratelnou záležitost zaměřenou pro velmi úzké spektrum hráčů. Ether Vapor není výjimkou.

V první řadě totiž obsahuje onu tuhou obtížnost, která neodpouští ani tu nejmenší chybičku. Postupem času se sice zvyšuje výdrž lodě a počet možných pokračování, ale k tomu je potřeba nejdříve dosáhnout určitého počtu bodů. Nejlepší hráči nemají problém prolétnout k závěru do 30 minut. Obyčejní smrtelníci (já) však mohou k dohrání očekávat několikeré opakování každé úrovně a nutnou dávku cviku.

Naštěstí však EVR zachraňuje hratelnost. K dispozici jsou tři možnosti střelby. Velmi účinný, ale dosahem omezený gatling, široký, méně účinný, wider a naváděné lasery. Využívání jednotlivých druhů útoků ve správných situacích je klíčem k úspěchu. Navíc se hrou prolínají úseky sestřelování řízených raket, souboje s bossy a trochu zbytečné dialogové části, takže stereotyp nehrozí. Proti němu bojují i časté změny pohledů. Klasický top-down pohled se přepíná do boku, poté prolétne za letadlo a zpět. Po celou dobu má hráč plnou kontrolu a hra tím získává značnou dynamiku.

Nebýt frustrující obtížnosti a krátkosti šlo by Ether Vapor Remaster doporučit každému, gamepad vlastnícímu, hráči. Jinak se jedná o dobrou zábavu na pár minut denně bez nějakých větších ambicí.

Pro: dynamická hratelnost související s přepínáním pohledů

Proti: velká obtížnost, zbytečný příběh, krátké