Elite Dangerous: Odyssey

19.05.2021

rozšíření

Odyssey je druhé rozšíření pro vesmírný simulátor Elite Dangerous (2014), které do hry přidává možnost prozkoumat některou z mnoha planet z pohledu první osoby po vlastních nohách. Do hry přibude také soubojový systém, kdy dostanete k ruce několik druhů ručních zbraní, granátů a další výbavy. Ty využijete především v pěších bitvách, ale budou se hodit i v několik nových misích, kde budete přepadávat osady, sabotovat základny, nebo krást plány z některých stanic. Ne vždy je však třeba se uchylovat k násilí. Můžete také prozkoumávat ztroskotané lodě, obchodovat, nebo případně analyzovat místní flóru, protože oproti Horizons můžete také nově přistávat na planetách s velmi řídkou atmosférou

Osobní návštěva se však netýká jen planet, ale i vesmírných stanic samotných. Na nich můžete navštívit nové sociální huby, kde budete moci využít služeb obchodníků, přijmout nové úkoly, potkat se s jinými hráči, nebo cestovat rychle a efektivně skrz herní transportní systém na jiné stanice.

@BINGMAN (20.08.2021 10:42): Dám na Tebe. Už mám tu hru skoro čtyři roky, koupil jsem si kvůli ní i nový joystick, ale stále se ji nějak vyhýbám, protože vím, že to s ní bude na DLOUHO a toho se trochu bojím.

Vesmír mě fascinuje. A očividně fascinuje i tvůrce z Frontier Development, protože to, co nám před sedmi lety naservírovali, bylo něco neskutečného! Mít hvězdy téměř na dosah ruky, proletět se prstencem, nebo vidět deformované světlo kolem černé díry... Pro mě to byl splněný sen. Chyběla mi jediná věc: možnost si planety projít vlastníma, virtuálníma nohama. Teď se mi však po sedmi letech, ve kterých jsem mezitím stihnul začít studovat vysokou, přestěhovat se, vykašlat se na vysokou a změnit 3x zaměstnání, konečně plní i toto přání.

Jenže podle onoho procentuální vyjádření spokojenosti v levém horním rohu už určitě chápete, že se to nepovedlo. V čem je problém? Ve všem, co rozšíření do hry přidává. Všechno je nedodělané, nezajímavé a generické. Jakmile navštívíte pět planet, pět základen a splníte pět pozemních misí, viděli jste prakticky vše. Jelikož můžete navštívit jen planety s nulovou nebo velmi nízkou atmosférou, jsou všude stejně vypadající pustiny (jak je u pustin běžně zvykem), na kterých nelze ani vůbec nic dělat. Huby vesmírných stanic jsou totálně přes kopírák (vč. NPC pozic!), planetární základny mají tak 3 vzory. Mise jsou jen variací na přines, odnes, zabij, uhas, v tom nejnudnějším provedení.

Velkým lákadlem a největší novinkou měl být pozemní boj. Ale ten stojí za vyliž úplně stejně. Zbraní je pár, pocit ze samotné střelby je neuspokojivý a kvůli rozdílným gravitacím hážete granáty na každé planetě jinak, takže se je nikdy nenaučíte používat. Taky to neustálé switchování zbraní, protože některé jsou dobré proti štítům a jiné zase proti "masu", bylo otravné. Zásahy mají navíc nulový dopad na protivníka a uměla inteligence pěšáků je tristní. V akci tak stojí na místě, sem tam udělají přešlap a vy do nich střílíte, koukáte, jak jim akorát ubývají HP a pak umřou. Se základním vybavením jsem se účastnil těch nejtěžších bitev a do hodiny vydělal desítky miliónů kreditů.

Za největší výsměch je ale nově přidaná exo-biologická část, která působí spíš jak prototyp. Na některých planetách totiž můžete nalézt život v podobě jednoduchých květin/hub... ty, v této procedurálně generované hře, procedurálně generované nejsou a můžete tak narazit v celé galaxii jen na 20 různých typů! Celá hratelnost kolem tohoto prvku se dá popsat následovně: když narazíte na nový druh, vytáhnete skener, pár kytek/hub naskenujete a údaje na nejbližší stanici prodáte. A to je vše. Složitěji to popsat ani nejde.

Shrnutí:
Za pár let, až stejně jako s Horizons přidají hromadu dalšího neplaceného obsahu, z toho konečně může být zajímavé rozšíření. Nynější stav má ale blíže k ranné alfě (třebaže toto nadužívané přirovnání nemám rád), protože vše nové není zajímavé, ani zábavné. Mimo nový obsah je to však ten stejný Elite Dangerous, který buď máte, nebo nemáte rádi.

9. bod herní výzvy 2021 (hardcore)